Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema Faza lunga.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
MariusRZR
Salut,am si eu o problema cu faza lunga la masina. Eu tin de obicei farurile reglate sus,ca faza scurta sa bata bine.

Problema apare atunci cand dau faza lunga. La o distanta de 20-30 de metri luminez varfurile copacilor.

Am observat ca la far nu am protectie la bec ca la faza scurta...cochilia aia mica cu capacel din far. O sa fac niste poze la far in caz ca ajuta.

Reglajul nu ma ajuta cu nimic. Daca dau sa bata in jos, faza scurta bate 2 metri iar faza lunga bate ceva mai jos,dar tot nu cum trebuie.
melcu
Acelasi lucru l-am observat si eu.
Am varianta xenon si chiar am facut reglajul la service, cu acel aparat cretin. Faza scurta este OK, insa exact cum spui si tu, faza lunga e in copaci. Tu macar ai buton si daca ai nevoie sa mergi cu faza lunga mai mult timp poti sa le cobori putin. La mine .. m-am obsinuit cu ideea dar uneori este deranjant pentru ca nu vezi drumul.

Stima,
AdR!@N
Salutare!
Verificati ca becurile si de faza scurta si de faza lunga sa fie bine pozitionate in soclu. Bulbul becurilor trebuie sa fie perfect orizontal in far.
Daca cele de faza scurta au fost montate gresit si s-a reglat farurile dupa ele...clar faza lunga o sa bata in "plopi"... am patit asa ceva cand am cumparat masina, fostul proprietar a fost foarte "insistent" cand a schimbat becurile radmasa.gif ... abia le-am scos din soclu.
Becul H7 (faza scurta) se monteaza cu acel decupaj in sus, chiar daca la prima vedere se pare ca se pune in jos.

Ceea ce am spus mai sus este valabil farurilor cu becuri cu halogen, la xenon nu stiu cum sta treaba.

Numai bine!
Adrian
melcu
La fel si la xenon, nu intra decat intr-un singur fel, iar daca totusi esti insistent si il fortezi nu mai ai cum sa-i pui siguranta.

Am fost acum la masina si am verificat H1 si e idem nu ai cum sa-l pui altfel. Ma gandeam sa fac putin "tuning" la soclu astfel sa fac becul sa stea putin in jos (si sa focalizeze altfel pe oglinda).
AdR!@N
Nu recomand astfel de tuning. Pe viitor poate o sa regreti...
Daca, totusi, becul este pozitionat corespunzator si bate aiurea, cred ca este ceva deformat/rupt pe acolo...sau becul este diferit de ceea ce trebuie...poate sunt ceva chinezisme si nu corespund ca dimensiuni....
melcu
Sunt Philips Xtreme, luate de la ASPAD. Deci exclus chinezisme.
Cand am spalat farurile (ca erau murdare pe interior) m-am uitat si nu este nimic rupt/deformat.

Sa nu ai impresia ca bat la 90grade in sus, dar pe faza lunga sunt ceva mai sus decat drumul.
MariusRZR
La mine sunt ceva mai sus decat drumul...O sa revin diseara cu niste poze in fata unei cladiri sau ceva de genul,sa va faceti o idee.

Cred ca bat cumva la ~40 de grade. Reglate pe 1, e normal sa bata doar 2-3 metri in fata masinii?
MatzuJr
Aceeasi problema si la mine,faza scurta bate perfect las de obicei la 2 din 4 ca sa am de unde lua sau adauga smile.gif) iar la faza lunga unul din ele bete sus.Culmea ca bat aproape exact unul sub celalalt,deci unul bate exact pe centrul masini mult in fata iar celalalt bate deasupra lui,se vede perfect in curbe si dau de ceva static in fata.Doar faza lunga nu se poate regla???
melcu
Din pacate nu, oglinda fiind dintr-o singura bucata.
audiofilu'
Posibil sa nu fie becul fixat corect in soclu. Mai bine incearca si schimba-le intre ele, oricum trebuie demontat unul din ele, te asiguri ca le-ai montat corect cu aceasta ocazie.
MariusRZR
QUOTE(melcu @ 26 Nov 2012, 08:07)
Din pacate nu, oglinda fiind dintr-o singura bucata.
*



La mine si faza lunga urca si coboara in functie de cum reglez faza scurta...

Chestia e ca daca dau la minim, faza scurta bate 2 - 3 metri in fata masinii iar faza lunga bate relativ ok...tot sus,dar mai bine.
melcu
vad ca o tot dati cu bec fixat incorect. Cat de "animal" poti fi sa bagi cresit un bec H1 ? Il sparti, il indoi si tot nu poti sa prinzi siguranta daca nu-l pui cum trebuie.
audiofilu'
Ba se poate. Chiar eu am patit-o (si era vorba de masina mea). Chiar si electricianul care mi-e amic foarte bun (si nu se pune problema de sabotaj) a patit-o. Poate pentru ca se acorda importanta foarte mica acestui lucru banal... nu are ce sa dauneze daca verifica. Deosebirea sta in detalii... biggrin.gif
Mai e posibila o situatie in care se pune un alt tip de bec (evident nu foarte diferit) iar focalizarea se face aiurea. Ma refer ca e posibil sa fie acelasi soclu dar becul in sine sa fie altfel sau filamentul in alta pozitie fata de cel original.
MariusRZR
Imi poate spune cineva daca becurile de faza lunga au si ele un invelis la interior, cum au cele de la faza scurta? (carcasa acela in care intra becul.

La faza lunga , la mine sunt doar becurile.

Faza e ca la farul din stanga,la faza scurta carcasa de la bec e stramba, si cred ca il face sa bata aiurea. Si nu am loc sa o indrept deoarece...e in far.

nmarinae
daca cumva aveti pe faza scurta bec Philips si pe faza lunga altceva este normal ca pe faza lunga sa vezi gugustiucii......

Se stie ca becurile Philips bat ceva mai jos decat oricare alt bec.


Exemplu: aveam Osram pe faza scurta, farurile reglate perfect, am pus Philips si a trebuit sa reglez farurile deorece faza scurta batea foarte jos.


Bafta
MariusRZR
Nu am becuri philips. Chiar si cu reglajul la minim, faza lunga nu bate cum trebuie, tot bate sus. Dar faza scurta bate 2 metri in fata masinii daca il las la minim.

Am strambat cu un patent tabla din jurul becului ca sa stea putin mai ridicat. Iar acum pe nivelul 1, adica jos,faza scurta bate bine si faza lunga...tot ca dracu
AdR!@N
@MariusRZR daca ai posibilitatea sa pui cateva poze mai detaliate cu farurile, asa am putea da un raspuns concret, in rest sunt doar presupuneri.
MariusRZR
Chiar o sa fac niste poze. Acum sper sa iasa si bine:D

23 Mar 2013, 21:24:
Am pus pozele :

Deci faza scurta are o protectie in jurul becului,care-l face sa bata altfel.

La faza lunga,becul nu este invelit cu nimic.
AdR!@N
Acea invelitoare lasa sa treaca doar lumina ce va fi proiectata pe sosea si opreste razele ce ar putea fi proiectate mai sus, la faza lunga,normal ca nu este nevoie.
In prima faza ar trebui vazut care faza bate aiurea: faza lunga bate normal si faza scurta bate jos sau faza scurta bate normal si faza lunga "bate in plopi" apoi te concentrezi pe locul cu pricina.
Cel mai usor ar fi sa compari direct cu alta laguna, din pozele postate nu reusesc sa imi dau seama ce este stramb, la o prima vedere imi pare becul de faza lunga intr-o parte...poate e doar o iluzie.

Ambele faruri bat la fel de prost? intr-o postare ai spus ca farul din stanga are ceva strambat pe acolo, in poze apare farul din dreapta...
MariusRZR
La faza lunga, ambele faruri bat la fel. In pomi:D

Invelisul de la faza scurta din stanga e putin stramb,nu nu am cum sa-l indrept.(Afecteaza putin,dar nu foarte mult)



Cred ca diseara o sa fac niste poze mai clare, si la cum bat farurile
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.