Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum ati achizitionat Laguna III ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
Laguna_III
Puteti specifica, daca doriti, si valoarea ratei lunare, acolo unde este cazul, anul achzitiei si valoarea de nou a masinii.
Multumesc.

7 Nov 2012, 12:34:
Cumparata in mai, 2008, valoare 23.600 euro - rata aprox. 1.100 lei/luna, credit auto.
dantes
Ai uitat si ce era important.. SH...va fi denaturat pollul spre cash...ca doar nu si-o lua cineva masina sh si in rate tongue.gif ...cel putin nu unu zdravan la mansarda...
Laguna_III
@dantes,

Nici nu mi-a trecut prin gand varianta "second hand". Am plecat de la exemplul propriu - masina noua. Si e si prima mea masina (am vrut sa fie "virgina" biggrin.gif ).
Laguna_III
Doar 9 membri de pe forum au cumparat Renault Laguna III ?! Restul au primit-o...cadou ? biggrin.gif
r3nault
Votez second-hand.
Laguna_III
ok, r3nault!
ffv99
6000 euro masina recuperata leasing , 80.000 km
Laguna_III
LA MULTI ANI!

O intrebare pentru cei care au achizitionat masina cu credit (in lei sau euro):

- ce dobanda aveti la credit? (pentru ambele variante de credit, lei/euro).

Eu am dobanda asta: ROBOR 3 M + marja de risc a bancii, respectiv, la data de 3 ianuarie 2013 este: 6,03 % (RORBOR la 3.01.2013) + 3,8 % (marja de risc)= 9,83 % pe an, valabila pe trimestrul I, 2013.

Multumesc.


sachelos
Laguna III luata in Mai 2009:
- pret 29.600 euro;
- leasing pe 4 ani;
- avans 7.500 euro;
- rata reziduala 1.500 euro;
- rata lunara 500 euro;
- casco lunar aprox 110 euro;
- asigurarea aia...nu stiu exact cum se numeste...20 euro lunar.
Dobanda a fost negociata la momentul respectiv si era undeva la 7,5%, daca fac un calcul rapid dobanda pe toata perioada e undeva la 3.500 euro, ceea ce e binisor zic eu...
Oricum la cat de putin merg pe an, 12-15.000km, am undeva la 50.000km acum, sunt f multumit!
Costul lunar catre RCI se ridica undeva la 3.100 ron, dar mai e putin, inca 4 rate si am scapat:)
Laguna_III
Cum stati cu creditul/leasing-ul auto? L-ati achitat?
Din pacate, eu am dificultati financiare. Firma la care lucram din 2002 a intrat in lichidare. Am platit rata 6 ani si 4 luni, mai aveam 3 ani si 8 luni.
:-)
OvidiuMe
never ever buy a new car!(only with cash)
am strans jumate din suma pe care vruiam s-o investesc in masina, am facut credit pe cealalta jumatate....si am achitat creditul in 4luni!
pishky
rata pe 10 ani....
esti constient valoarea de piata a masinii acum este bine sub 50% din creditul contractat. (neincluzand dobanzi si altele)
da, masina noua e masina noua, dar la 10 ani cand vei fi terminat tu creditul......
oricum ai avut ceva curaj, apreciem asta, respectam asta.
as face asa ceva - cu siguranta nu.
un reno, in tara noastra (o natie care, preponderant, se inchina la pasat si skoda), il cumperi la un pret ok la vre-o 3-4 ani (varsta masinii).

ontopic - am cumparat vechea laguna 2 SH - fabricatie mai 2006, cumparata in februarie 2011, am avut mare o parte din bani, iar restul I-am imprumutat (si returnat in aproape un an).
Laguna_III
@pishky,

Cand am cumparat masina nu mi-am pus niciodata problema ca as dori sa o (re)vand, vreodata, tocmai ca mi-a placut foarte mult (si-mi place, in continuare, la fel de mult).

Este clar ca mi-am asumat un risc la momentul achizitiei (mai, 2008), de a ramane fara job. Insa in acel moment nimeni nu se gandea la o "criza economica"; salariile cresteau anual. Pozitia societatii la care lucram parea stabila.

In concluzie, nu regret pasul facut. Tot ce imi doresc, legat de acest aspect, este sa-mi recapat stabilitatea financiara pentru a nu fi executat silit (prin vanzarea masinii de catre banca).
b06fcn
Am luat Laguna din dotare SHK9, avea un an si doua luni, la sub jumatate din pretul de nou, am platit cash din fonduri proprii.
30000 euro pentru o masina noua mi se pare exagerat de mult.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.