Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Putin ajutor...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
Alxseb
Salut la toata lumea... Am si eu o problema legata de sistemul de franare. M-am trezit acum o saptamana ca mi se aprinde becul cu "stop" de pe bord si calculatorul imi indica o problema la frane. Dupa o verificare am gasit nivelul de lichid de frana scazut. Am completat pana la nivelul maxim dar acum iar a scazut la minim si nu inteleg de ce pentru ca nu vad nici o pata pe sub masina si pe langa pompa nu curge. Intrebare: UNDE DISPARE LICHIDUL??? Poate ma ajuta cineva ca nu inteleg. Multumesc si o seara faina tuturor.
TheSting
Pompa frana, cilindru frana, conducte, garnituri pistonasi frana, aerisitor frana, cilindru ambreiaj (pt al verifica pe acesta uitate si la pistonasul de la pedala de ambreiaj de sub bord cat si in compartimentul motor).
Oricare dintre acestea pot fi cauza. Nu prea ai ce face decat sa inspectezi conductele si retul enumerate mai sus cu atentie.In cat timp scade lichidul de frana?
bundy220
De obicei cilindrii din spate.Se aduna lichidul in tamburi si este aruncat in timpul mersului.
s_gm1
Bundy are dreptate, si mie mi s-a intamplat, incerca sa dai rotile jos si o sa vezi probabil lichid pe roata dinspre interior... Ori spate, sau fata. Spor.
Alxseb
Multumesc pentru sfaturi, am sa incep cu datul jos al rotilor din spate sa vad daca este lichid pe acolo. Dar cum se scoate tamburul de pe spate, are cumva vreun surub sau o piulita care il tine?
andri1940
Uita-te totusi si la conductele de frana de la rotile fata, mai precis la cea care duce la roata din dreapta:

http://www.reno.ro/Conducte-frana-ruginite-t245892.html

Bafta la reparatii!
s_gm1
Alxseb: Eu pe spate am discuri, dar daca tin bine mine, pe tambur in mijloc e un capac de platic, il dai jos si inauntru e un surub, parca de 32... sau mai mic? Asa aveam la un renault un pic mai vechiutz... Spor.
bundy220
daca pierde la tambur,atunci se imbiba sisabotul,si la rece,la frana usoara se aude un huruit .
La mine e o piulita,nu mai stiu de cat.
scorpion i
de 32 si trebuie sa bagi un prelungitor la cheie ca e piulita deaia care are la capat plastic pentru a nu se autodesface. bafta
katalyn03
colegu poate vroiai sa spui de 30
scuze ca te corectez
scorpion i
Mam uitat acum la cheie , de 30 trebuie. Nu ma supar catalyn pentru corectie suntem aici pentru a invata, mai ales de la unul ca tine. Numai bine
bundy220
Sa nu te lasi convins de aparente.Cu o surubelnita micuta,indeparteaza putin mansonul de protectie de la ambele capete ale cilintrului.Si daca tot verifici,si e bine,vezi si daca nu este blocat vre-un capat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.