Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cu CASCO
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
mullerdaniel
Buna la toata lumea,

am si eu nevoie de un sfat. Am un megane 2 din iunie 2009 si in vara acestui an am deschis dosar de dauna pe CASCO la Astra pentru bara fata. Am zis ca vreau sa o repar pe cont propriu ca poate mai raman ceva bani. Dar ce sa vezi. Cei de la Astra asigurari imi dau 300 RON cu TVA pentru bara, 300 RON pentru vopsit si 150 RON pentru montat demontat. Ce sa fac acum? Cei 300 RON nu ajung nici pentru o jumatate de bara. Cea mai ieftina after market e 800 RON si una originala e 1070 RON. Mie mi s-ar parea normal sa primesc banii pentru una originala avand in vedere ca masina are doar 3 ani vechime.
Ce sa fac ca sa obtin mai multi bani pentru reparatia pe cont propriu?
Mersi anticipat pentru sfaturi.
prody
Banuiesc ca cea originala este 1070 lei nu 10700 smile.gif .
Nu prea ii poti obliga sa iti dea cat vrei pentru regie proprie pe CASCO , nu au nicio obligatie sa accepte regie proprie pe CASCO. Poti sa ii "santajezi" cu un estimativ dintr-un service si sa le spui ca daca nu iti dau mai multi bani, o bagi acolo si vor plati 2500 lei reparatia si poate asa mai scoti ceva insa , in general, oamenii de la departamentul daune sunt cam obtuzi si o tin pe a lor inainte cand simt ca tu vrei sa "ciupi" ceva. Nu conteaza economia pe care o pot aduce societatii (are balta peste!) ci sa nu faci tu vreun ban, intelegi ? smile.gif
cj98czh
Ai vrut sa ciupesti ceva si te-au ciupit ei ... nu inteleg de ce nu ai mers frumos la ei .. deschis dosar, mers intr-un service bun si executata operatiunea ... cat costa, asta era ... si gata ... da tu ai vrut sa scoti bani de pe ei ... acum se prea poate sa scoti tu bani din buzunar ... romanul tot roman si peste 1000 de ani ..
prody
pai nu o scoata nimic din buzunar deoarece nu accepta oferta lor, o baga in service si gata.
Andy_ACS
Ai vrut sa faci afacere si sa ramai cu bani. Acum nu ai decat sa o faci din dezmembrari, poate ai noroc sa gasesti bara la culoare.
Varianta comoda si corecta era sa bagi masina in service si sa iti plateasca ei reparatia, nu mai dadeai tu nimic (poate doar franciza daca ai), dar nici profit nu puteai face...
mullerdaniel
Nu am vrut cu service pentru ca cel de la service mi/a spus ca vine cel de la Astra cu bara si el doar o monteaza. Stiu eu ce chinezarie aduce si la prima atingere plezneste. Bara originala este mult mai flexibla ca si chinezariile.
prody
Asta asa e, Astra aduce piesele la orice reparatie si aduce numai ieftinatati insa asta ar fi trebuit sa fie o consecinta asumata in momentul cand ai facut CASCO la o societate ieftina, piese originale cu prima de asigurare mica nu prea se mai poate astazi. Singura alternativa ca sa scapi este sa platesti tu reparatia acolo unde doresti si apoi sa aduci facturile sa te despagubeasca, legal nu o pot da la intors. Altfel o sa trebuiasca sa accepti ce iti dau ei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.