Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: problema display central
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna III
satto
salut
am atasat o poza cu displayul central care face figuri. nu ramane mereu asa....doar cand iti e lumea mai draga o ia razna
stie careva cauza? si/sau solutia?
mentionez caproblema a aparut dupa un drum de 2500km
ariciul76
Nu este cazul sa te sperii, este din ciclul ''asa face toate'' si la mine face asa in special vara cind e foate cald sau iarna cand e foarte rece. parca mai mult vara.

Dupa un timp dispare de la sine, oricum nu merge prin ''ciocanire''.
pcs
E o problema frecventa. Eroare de proiectare / componenta slaba la termostabilizarea sursei de alimentare a tubului de neon care lumineaza displayul. Se manifesta in general atunci cand temperatura in zona depaseste 23 de grade si dispare cand revii in banda de temperatura. Problema apare in general la vehiculele din primele serii ( 2008-2009 ) pe 2dci. Unii colegi au rezolvat problema prin schimbarea displayului pe garantie, dar trebuie demontat bordul, deci risc de greierasi.
dantes
Se rezolva pe garantie sau daca nu mai ai, il schimbi pe bani..
In locul ala e destul de greu sa apara greierii...e destul de bine gandit locul si are destule suruburi sa nu induca greierasi...am desfacut locul ala de jdemii de ori si niciodata nu a generat greierasi...

PS: nu numai la 2dci ci la toate lagunele din primele serii care nu au navigatie.
satto
deci de la temperatura face asa...asta explica multe.
in ro nu mi`a facut niciodata asa...de cand am ajuns in sardegnia, de a 2`a zi a aparut problema asta.
se poate desface fara sa demontez tot bordul?
cam cat ar costa un display nou?
garantie nu mai am din aprilie
masina e din 2009 2.0 dci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.