Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu se deschide usa la sofer cand e frig
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
CaLeDONis
salut.. zilele acestea de cand a venit frigul ( la Suceava e undeva la 0-3 grade dimineata la 4-5) nu mai pot deschide usa la sofer, si face asa pana se incalzeste in masina. Ce sa fie oare?
radunre
Detaliaza putin... nu se deschide din exterior, nu se deblocheaza etc.
BiGBearRO
daca tragi mai sanatos se deschide pana la urma?
posibil sa se lipesca chederul, sunt niste solutii de tratare a chederului care rezolva problema
CaLeDONis
apesi pe buton la telecomanda, se deschid toate usile cu exceptia cele-i de la sofer, tragi de maner pana iti vine rau, si trebuie sa intru prin spate sa ma intind peste scaun si sa o deschid din interior,
radunre
CaLeDONis, problema poate fi de la imbacsirea vaselinei din broasca. Eu am rezolvat la mai multe masini prin pulverizare de WD40 printr-o gaura tehnica de langa broasca usii.
Un alt punct cu probleme este chiar motorasul care face operatiunea.
CaLeDONis
ok.. wd 40 am , dar nu am idee unde e acea gaura tehnica. Nu ai din greseala o poza cu ea?
georgggeee
Ai rezolvat problema?....eu am patit la fel....numai cu usa soferului am problema. Nu tot timpul se blocheaza..dar cand o face....o deschid din inauntru pe cealalta usa......aveti idee...ce motoras ar trebui daca ar fi asta? multumesc !
radunre
Motorasul este in interiorul portierei. Pt. a ajunge la el trebuie sa dai jos fata de usa dupa care observi modul de functionare la incuiere/descuiere. Se poate bloca de la vaselina imbacsita in mecanismul de inchidere, motoras uzat/imbacsit etc.
georgggeee
Multumesc ! am incercat sa dau tapiteria jos de la usa...sa ajung la motoras ...si m-am lasat pagubas si nu am putut .Am scos 2 suruburi de jos ...2 de la maner 1 de la deschiderea usii si chiar la boxa era ceva care tinea....si tot nu am putut scoate tapiteria asta....nu stiu in ce mai se tinea ...
Alexandru Costache
Salut,
Daca problema este de la cheder, eu folosesc spray cu silicon pentru bord luat din supermarket, cel mai ieftin, fara nici un miros. In fiecare toamna pulverizez cate un tub de spray pe chederele de la usi si in principiu nu am avut probleme sa se lipeasca chederele in timpul iernii. Singurul dezavantaj este ca primavara trebuie curatate chederele deoarece siliconul va atrage mult praf pe ele.

In alta ordine de idei, atunci cand este frig eu am probleme la toate cele patru usi cu manerul de deschidere, din plastic, in sensul ca nu revine in pozitie dupa ce deschid usa si trebuie sa il imping sa intre inapoi. Este vorba de un Scenic 2, dar din cate am observat, manerele si mecanismele sunt similare cu cele de pe megane. Asta se intampla din cate am observat atunci cand scade temperatura sub 0 grade. Are cineve vreo solutie, rezolvare pentru aceasta problema? Mersi.
niksor71
sal,pt georgeeeee,mai tre sa scoti si triunghiul de la oglinda deasupra fetei usii,si ridicand fata usii tre sa iasa,in usa se vede actuatorul (motorasul) care are un capison de cauciuc,daca e rupt s-ar putea sa-ti intre praf in actuator si de acolo sa fie problama,daca nu, acel acuator e pe duca.....schimba-l,incearca cu unul de la dezmembrari.

1 Apr 2013, 00:27:
pentru a nu mai avea probleme iarna ar trebui sa se scoata toate broastele de la usi si spalate de vaselina imbacsita,iar apoi unse cu vaselina curata,dar operatiunea asta ar fi bine facuta de cineva care se pricepe......
silviu_ghidion
Salutare tuturor!
Am și eu o problema la portiera șoferului. De când s-a răcit afara descui mașina din cartela, toate celelalte 3 portiere pot fi deschise din exterior, mai puțin cea a șoferului. Aceasta trebuie sa o deschid din interior., trag de mâner și nu se deschide. După asta închid și deschid portiera normal pana ce trebuie sa o încui din cartela sau la depărtarea de mașină și iar trebuie sa o descui din interior.
Întrebarea mea este, dacă cunoaște cineva aceasta problema cum se poate remedia, ce piesa ar putea fi. Model mașina Renault Fluence 1.5 diesel, an fab. 2013.
Este cineva din Iași care m-ar putea ajuta în remedierea problemei, evident contracost.
Multumesc.
ProfiBv
QUOTE(silviu_ghidion @ 12 Jan 2021, 00:21)
Salutare tuturor!
Am și eu o problema la portiera șoferului...
*


E un motoras in broasca ce trebuie curatat/inlocuit . Pe forum este discutata problema si e intalnita si la Megane 3 , Scenic 3 , Laguna 3.... parca e si un tutorial cu broasca usa...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.