Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Vom fi despagubiti de propriul asigurator RCA
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
kxz
Șoferii prejudiciați în accidente rutiere survenite din vina altor conducători auto urmează să fie despăgubiți de proprii asigurători RCA, nu de societățile care au emis polițele RCA ale vinovaților, a declarat vicepreședintele Comisiei de Supraveghere a Asigurărilor, Cornel Coca-Constantinescu.

"Prin modificarea legislației secundare, sperăm ca noul sistem să fie introdus până la finele anului curent sau de la începutul anului 2013, în funcție și de evoluția discuțiilor cu societățile de profi și brokerii de asigurrări. În prezent, durata unui proces de instrumentare și plată a unui dosar de daună pe segmentul RCA este de 90 de zile. După ce vom introduce noul sistem, cred că plata daunelor se va face în cel mut 60 de zile", a spus Coca-Constantinescu, prezent la o conferință pe teme de specialitate.

Potrivit datelor prezentate de reprezentantul CSA, după ce asigurătorul șoferului păgubit va achita dauna, compania își va recupera banii prin intermediul unui sistem de compensare, care va avea ca reper dauna medie pe segmentul RCA în anul precedent.

Coca-Constantinescu a afirmat că punerea în practică a noului sistem de instrumentarea și plată a despăgubirilor RCA va conduce la îmbunătățirea serviciilor furnizate asiguraților și păgubiților, la creșterea încrederii asiguratului în propriul asigurător și la un mai bun control al costurilor aferente acordării despăgubirilor.

"De asemenea, va optimiza procesul de gestionare a dosarelor de daună și va dezvolta produsele de asigurare facultativă (CASCO)", a spus reprezentantul autorității de reglementare.

Societățile autorizate să practice asigurări obligatorii de răspundere civilă auto (RCA) sunt ABC Asigurări, Allianz-Țiriac Asigurări, Generali România, Asirom, Euroins România, Astra, Omniasig, Carpatica Asig, Groupama, Uniqa Asigurări și City Insurance.

http://www.gandul.info/auto/decizia-care-v...idente-10154113
VladSoare
Ar fi foarte bine să fie așa, dar e cam devreme ca să ne bucurăm. Deocamdată e doar o propunere. Nu spune nimeni că va fi acceptată.
Sînt multe interese în joc. Mîrlăniile celor de la Carpatica/Euroins/etc. aduc mulți bani, iar din acești bani o parte ajunge și la membrii CSA, care-s mînă în mînă cu asiguratorii corupți. Deci mă aștept ca acest proiect să întîmpine ceva rezistență din partea mafiei.
lucian_v
ar fi bine sa fie asa...da sa fie smile.gif
cielo99
Doamne ajuta sa fie asa. Sa rad eu de ala ce-si face RCA la carpatica si euroins nu el de mine.
kxz
Da, dar tare ma tem ca noul confort va avea si un pret pe masura... blush.gif
cielo99
Poate o fi mai scump dar esti despagubit in functie de ce alegi tu nu in functie de ce alege altul.
brutus1789
Fraților - omul când își face asigurare la Carpatica sau Euroins, etc. nu își face ce să râdă de tine, să iși bată joc de cineva...
Dacă vroiau să își bată joc, cumpărau un cadavru auto, treceau tot pe numele rudelor, nu făceau RCA deloc la cadavru și vă făcea praf pe toți fițoșii de pe net cu RCA-uri numai la Allianz, sau mai știu eu pe unde....

Mișto de noi toți fac ăia de la CSA, și ăia din guvern, și toți conducătorii.
4x4
radmasa.gif Li sa infundat baetilor cu "cel mai eftin RCA din Romania"


Cu Allianz nu ar trebui sa am emotii.


-- edit

acum ti-am vazut postul, brutus1789

Sa ai RCA la Carpatica era conditie suficienta ca sa iti iei bataie pe bune.

Ca merg unii pe naspa e una, dar sa nu crezi ca aia cu RCA la 5 lei il au pentru tine. Stiu bine ca esti phutut, dar ei macar nu raman fara talon, si nu mai iau amenda.
Tamango
QUOTE(brutus1789 @ 3 Oct 2012, 17:22)
vă făcea praf pe toți fițoșii de pe net cu RCA-uri numai la Allianz, sau mai știu eu pe unde....
*



Eu sunt unul din fitosii aia cu RCA la Generali ... bucura-te, in caz ca dau peste tine nu pierzi timp, nervi si bani. Eu de ce nu as avea parte de un tratament la fel ? Ca iti mananci tu de sub unghie si n-ai 1-2 mil in plus ? Sau te doare in fund de mine ? Atunci o meriti nene ... ce zicea colegul mai sus. Sau daca dai tu peste mine, papa amiabila, la politie direct ca meriti sa scoti bani din buzunar de amenda sau sa stai 1 luna sau 2 fara permis ...
prody
Sper sa ma insel insa asta mi se pare o gogoasa cu iz electoral menita a da impresia ca lucrurile merg in directii bune in Romania .
"compania își va recupera banii prin intermediul unui sistem de compensare, care va avea ca reper dauna medie pe segmentul RCA în anul precedent" WTF ? vorba proverbului : nu avem izmene in fund si vrem indispensabili !
Mai peste vreo cincizeci de ani poate vor fi pregatite societatile de asigurari de la noi sa adopte asa ceva (sa li se impuna,mai exact).
Cred ca ar fi paradisul smecherilor, acum cand fac o facatura cu vreun amic, nici macar nu mai pot sa ii trateze de sus cei de la asigurari , nu mai ai de-a face cu un client ce a ajuns la tine printr-o conjunctura, ca avea celalalt RCA la tine , deja ai de-a face cu unul care te-a ales, o sa aiba si aere de stapan smile.gif.
Vise, taica!
bob737
parerea mea e ca mare lucru nu o sa se schimbe pt ca intr-un final asigurarea ta (care te despagubeste) isi va recupera banii de la asigurarea vinovatului. carpatica si euroins vor avea avocati/case de avocatura care sa le recupereze daunele si intr-un final vand tot cea mai ieftina asigurare care dde data asta mai si plateste.

"Potrivit datelor prezentate de reprezentantul CSA, după ce asigurătorul șoferului păgubit va achita dauna, compania își va recupera banii prin intermediul unui sistem de compensare, care va avea ca reper dauna medie pe segmentul RCA în anul precedent."

iar chestia asta poate insemna orice. ar fi total aiurea sa dispara asigurarea vinovatului (in primul rand ca nu accepta UE...carti verzi, etc) si raspunderea vinovatului fata de terti. va fi la liber cu datul in judecata. probabil se refera la faptul ca iti plateste asigurarea ta dauna care se va indrepta spre asigurarea vinovatului. altceva nu ar avea sens
prody
Daca tu crezi ca ii convine cuiva sa trimita dosare cu regres la Carpatica, te inseli. Mai nou, desi este legislatie clara in acest sens, CSA-ul , in marea-i nesimtire, le-a dat voie sa faca expertize pe dosare cu regres primite si sa cheme societatea care i-a trimis dosarul la conciliere . Asta e de rasul lumii, trimiti un dosar cu regres la ei si te trezesti ca au pus un expert parat sa arunce o expertiza de doi lei ,facuta pe pozele tale din dosar, si sa iti spuna asa cum spun clientilor : ne pare rau insa noi nu credem ca s-a petrecut asa . Evident ca nu s-a prezentat nimieni la nicio conciliere cu ei si au inceput reclamatiile si scandalurile pe alte parti, insa au obtinut ceea ce au vrut, stau cu dosarele neplatite. Ca in filmele cu prosti...
Asemenea lucururi se petreceau pe la finele anului trecut, nu stiu daca mai continua si in prezent insa a fost ceva de senzatie , oricum.
tribunul
QUOTE(prody @ 3 Oct 2012, 18:58)
Sper sa ma insel insa asta mi se pare o gogoasa cu iz electoral menita a da impresia ca lucrurile merg in directii bune in Romania .
*



Sigur nu te inseli.
ionutctn
Regres-ul e ceva: iti repari masina pe casco chiar daca esti nevinovat iar societatea ta se ocupa de asta iar treaba asta de vrea sa se implementeze e cu totul altceva.
Sistemul asta de se vrea la noi exista cam in toate tarile europene cu cateva exceptii. Sistemul ala de compensare ii va obliga pe aia sa dea banii, nu are legatura cu nici un regres. Sincer, m-as bucura sa se intample asta. Euroins are 80% din portofoliu RCA, Astra are undeva peste 60% din portofoliu RCA. Daca sistemul va fi corect implementat, vom scapar de Euroins si de Astra in cativa ani. Societatile mari vor plati mereu si la trimestru sau cand vor cere banii de la Astra si Euroins la un moment dar aia nu vor mai avea Lichiditate sau Solvabilitate, caz in care vor intra sub atenta supraveghere a CSA si sper sa scapam definitiv de ele. Macar de s-ar implementa desi nu cred. Vor mai creste preturile la RCA dar asta este.
argon
Cand si daca va intra in vigoare e bine de stiut, sa-mi fac si eu polita la Generali in loc de Astra icon_mrgreen.gif
corbex
Generali nu vinde polite sh icon_mrgreen.gif
Leo0608
QUOTE(4x4 @ 3 Oct 2012, 17:31)
Sa ai RCA la Carpatica era conditie suficienta ca sa iti iei bataie pe bune.
*


radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif ba, da de unde le mai scoti ma baiatule blink.gif
tatabobu
QUOTE(ionutctn @ 4 Oct 2012, 11:14)
Euroins are 80% din portofoliu RCA, Astra are undeva peste 60% din portofoliu RCA.
*



Ba, da-ma dracu'! Adica restu' din portofoliu e Casco? Chiar vand si d'astea?
brutus1789
Nu neapărat CASCO...mai sunt și PADuri, medicale, etc.
Steffan
Oamenii aleg RCA de la Carpatica si Euroins pentru ca sunt cele cu pretul cel mai mic. Bogat sau sarac, toti cauta pretul cel mai mic pentru un serviciu, produs.

Problema este la cei ce supervizeaza pe asiguratori, la cei care lasa de ani de zile sa traiasca si sa prospere prin tepe, societati precum Carpatica si Euroins.

Problema care e de fapt a lor se rezolva (sau vrea sa se rezolve) tot prin noi si banii nostri. Lucrul asta nu e corect si asta vroia sa spuna si brutus1789.
kxz
QUOTE(total @ 4 Oct 2012, 16:19)
radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif  ba, da de unde le mai scoti ma baiatule  blink.gif
*



Daca intri in mine si vad ca esti de la carpatica, sun instant la salvare. Ma doare capul, ma doare in cot, gasesc io ceva... Simplul fapt ca salvarea se deplaseaza la locul accidentului, implica un dosar penal pentru tine, dar si faptul ca ancheta e mult mai completa si carpatica nu va mai putea zice asa usor "mars d'aci, ca io cred ca nu a avut loc accidentul"
Sincer, mi-ar parea rau pentru tine si as face tot posibilul sa te scoti cu un nup, dar trebuie sa imi vad si de interesul meu...
Acu', daca asta e varianta, cred ca o sa preferi bataia...
vijelie
Cum anume procedezi?
Te dai jos din masina, va luati cate o cafea, scoateti amiabila si cand vezi "Carpatica" incepe sa-ti creasca brusc un cucui?
Daca respectivul vrea la politie inainte sa scoata rca-ul cucuiul va creste alaturi de politist?
tribunul
QUOTE(ionutctn @ 4 Oct 2012, 11:14)
Regres-ul e ceva: iti repari masina pe casco chiar daca esti nevinovat iar societatea ta se ocupa de asta iar treaba asta de vrea sa se implementeze e cu totul altceva. 
*


Iti repari masina pe casco DOAR daca esti nevinovat si cunosti autorul.
cielo99
Iti repari masina pe CASCO doar daca ai casco altfel nu prea conteaza daca esti sau nu vinovat.Ce facem cei cu masini mai vechi de 10 ani???
bob737
QUOTE(prody @ 4 Oct 2012, 09:41)
Daca tu crezi ca ii convine cuiva sa trimita dosare cu regres la Carpatica, te inseli. Mai nou, desi este legislatie clara in acest sens, CSA-ul , in marea-i nesimtire, le-a dat voie sa faca expertize pe dosare cu regres primite si sa cheme societatea care i-a trimis dosarul la conciliere . Asta e de rasul lumii, trimiti un dosar cu regres la ei si te trezesti ca au pus un expert parat sa arunce o expertiza de doi lei ,facuta pe pozele tale din dosar, si sa iti spuna  asa cum spun clientilor : ne pare rau insa noi nu credem ca s-a petrecut asa .  Evident ca nu s-a prezentat nimieni la nicio conciliere cu ei si au inceput reclamatiile si scandalurile pe alte parti, insa au obtinut ceea ce au vrut, stau cu dosarele neplatite. Ca in filmele cu prosti...
Asemenea lucururi se petreceau pe la finele anului trecut, nu stiu daca mai continua si in prezent insa a fost ceva de senzatie , oricum.
*



Ai dreptate, e o mare porcarie intr-un ocean de porcarii intalnite in tara asta. Insa in cazul unuei soc de asigurari nu se mai pune problema ca in cazul pers fizice care nu au bani, timp si nici nu stiu legea. Euroins si Carpatica pot face n expertize extrajuduciare insa intr-o instanta valoreaza fix zero. Carpatica si Euroins dupa cateva zeci/sute de procese pierdute fie vor disparea fie vor deveni corecti. Cum spuneam si mai sus, toate soc de asigurari probabil vor avea avocatii lor care le vor recupera daunele in procese si vor intocmi dosarele de dauna cat se poate de corect.
Eu nu zic ca nu ar fi avantajos sistemul nou de care se vorbeste, insa consider ca daca va fi implementat va cadea foarte rapid. Practic inlatura raspunderea vinovatului si acest lucru se bate cap in cap cu legea civila; eu daca sunt pagubit si sunt nemultumit de despagubirea oferita de asigurarea mea impotriva cui ma intrept in instanta? impotriva ta (conf cod civil) sau a asigurarii mele? Tu in proces ai mai putea chema asigurarea ta?
Mult mai simplu ar fi sa se perfecteze sistemul actual.

Shush
QUOTE(kxz @ 4 Oct 2012, 21:38)
Simplul fapt ca salvarea se deplaseaza la locul accidentului, implica un dosar penal pentru tine
*



Ei na ?
Leo0608
QUOTE(Shush @ 5 Oct 2012, 10:34)
Ei na ?
*


Corect Shush,
@kxz si 4x4 roaga-te sa nu iti gasesti unu bine facut care sa stearga cu voi 2 pe jos radmasa.gif si dupa aia mai vedem cine pe cine bate biggrin.gif
Eventual dati-mi adresa pe privat, si vi-l trimit la usa pe userul Club12TRS (caftel zis si bataie smile.gif ) si va arata ala bataie sora cu moartea radmasa.gif de va revine mintea la cap instant rolleyes.gif si mai stati si in spitale ca sa va recuperati cool.gif
4x4
Urmatorul pas, asigurare de viata la Carpatica?
kxz
mai total, tu cu cine te certi???
prody
In multe tari din Europa exista posibilitatea sa inchei o polita RCA la o societate pe care sa o poti folosi ca un CASCO cu regres in cazul unui eveniment in care nu esti tu de vina .
Este un sistem care functioneaza fara probleme,asta in special pentru ca nu exista societati de teapa celor de la noi si ,destul de important, au legislatie clara si angajati care isi cunosc meseria.
A fost si la noi acum cativa ani o tentativa similara,Asirom a avut CASCO Partener , era o anexa la polita RCA, plateai ceva de genul 120 lei in plus si puteai sa faci dosarul la Asirom, daca era vinovat celalat,valoarea masinii ti se calcula conform normelor RCA evident,se stabilea o valoare maxima de despagubire (similara sumei asigurare la CASCO ) . De la inceputul lui 2010 sau 2011 a disparut acest serviciu deoarece s-au trezit ca le aducea ditamai pierderile ,din motivele pe care le-am spus mai sus : trimiteau un dosar cu regres si ceilalati spuneau ca, de ex., potrivit schitei celalat parca e parcat prea aproape de coltul strazii, in viziunea lor e culpa comuna si alte probleme similare datorate legislatiei permisive si a angajatilor slab pregatiti ( majoritatea celor de la Asirom ce proveneau din vechile structuri ale societatii nu aveau nicio treaba cu meseria asta,aveau la baza alte profesii,chiar) care interpretau un eveniment pe amiabil in favoarea asiguratului lor. Cand astfel de lucruri se intampla pe CASCO, asta e, la urma-urmei e asiguratul tau si oricum il despagubeai ,aici insa e mai complicat, ce faci ? Il chemi pe client inapoi si ii spui dupa cinci luni ca ar trebui sa plateasca el jumatate din dauna, il tragi la raspundere pe inspector ca nu a interpretat bine evenimentul ? Eu cam asta vad problema in cazul unor daune instrumentate la societatea unde ai tu RCA-ul si care apoi ajung la altii sa le plateasca, vor exista obiectii , de asemeni inspectorii de la societatea unde ai tu RCA vor incepe sa devina mult mai severi pentru ca o sa le fie teama sa nu se sparga inapoi in capul lor ... sincer,in prezent, nu vad posibil asa ceva la noi .
Smiley
QUOTE(kxz @ 4 Oct 2012, 22:38)
........Simplul fapt ca salvarea se deplaseaza la locul accidentului, implica un dosar penal pentru tine..........
*



de fapt este vorba de un dosar de cercetare penala, adica deschide politia o ancheta pentru vatamare din culpa. dosarul asta nu e un adevarat "dosar penal", nu apare in cazier.
kxz
ma rog, chestia e ca oricum pentru tine e mai bine decat un pv de la politie. cel ce a intrat in tine probabil se va alege cu nup, si cu un morcov mare pana la nup'ul ala...
Shush
Daca nu e nevoie sa fi transportat la spital nu se intampla nimic.
Se completeaza doar o fisa in ambulanta si atat. Pe procesul verbal apare mentiunea : fara victime.
Val3ntin0
QUOTE(vijelie @ 4 Oct 2012, 21:52)
Cum anume procedezi?
Te dai jos din masina, va luati cate o cafea, scoateti amiabila si cand vezi "Carpatica" incepe sa-ti creasca brusc un cucui?
Daca respectivul vrea la politie inainte sa scoata rca-ul cucuiul va creste alaturi de politist?
*



Asta este si gandirea mea.. daca o patesc vreodata si nu e vina mea.. atat intreb: la cine ai asigurarea?? daca e carpatica sau euroins. direct mana pe telefon 112 si un sfat pt el/ea: data viitoare casca ochii sau mai pune 1 milion la asig! Sa nu mai zicem cum a zis colegu ca i-as mai f**e si un picior in bara!
vijelie
Hai, mai concret, ce le spui alora de la 112: "Are rca la firma x, veniti ca ma sufoc!"?
Daca persoana nu iti spune nimic ce faci? Te intinzi pe asfalt si astepti?
Val3ntin0
Sa nu exageram.. "112" reprezenta doar ideea in sine ca voi merge la politie.
Daca nu ai nimic, nu au fost victime nu vine nimeni, o sa iti zica sa mergi tu la cea mai apropiata sectie de politie. Dar daca imi sare airbag-ul, da crede-ma ca sun la 112!

Cum sa nu iti spuna nimic persoana?? eu stiu ca atunci cand esti de vina, incerci sa rezolvi in asa fel incat sa fie ok. si pt permisul tau da si fata de celalalt pe care l-ai inclus in neatentia ta sa zicem..
vijelie
Pai de ce sa spuna? Te loveste, se opreste, face poze si pleaca unde are treaba. Va vedeti la politie a 2-a zi, unde afli ce te sperie.
Care e problema?
tatabobu
Problema e ca, daca fac asa, nu apuca sa-i tufa un sut in bara.
CGDBZ
Eu am facut si fac RCA-ul la cea mai ieftina societate(asta cand am vrut sa fiu "legal" ca am mers si fara) iar daca o sa am vreodata ghinionul sa trosnesc pe cineva poate sa cheme militia,salvarea,jandarmeria,pompierii,armata,apararea civila, ce vrea el, nu are ce sa-mi faca eventual sa-si ia el vre-o amenda.
Shush
De ce sa isi ia amenda ?
vijelie
Art. 32
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a ) apelarea abuziva a numarului unic pentru apeluri de urgenta 112, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
b ) alertarea falsa a agentiilor specializate de interventie, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
etc
Shush
Pai si daca te doare gatul/capul de la impact ? Trebuie sa vina sa te verifice tongue.gif
vijelie
Da, vine si constata ca nu a fost cazul, mai bine se duceau la un incendiu, la o gravida sau la un infarct (aspect mai putin luat in seama de iubitorii de masini).
Leo0608
QUOTE(CGDBZ @ 12 Oct 2012, 09:40)
Eu am facut si fac RCA-ul la cea mai ieftina societate(asta cand am vrut sa fiu "legal" ca am mers si fara) iar daca o sa am vreodata ghinionul sa trosnesc pe cineva poate sa cheme militia,salvarea,jandarmeria,pompierii,armata,apararea civila, ce vrea el, nu are ce sa-mi faca eventual sa-si ia el vre-o amenda.
*


CORECT CGDBZ

@val3ltin0 cu cine te certi?
cielo99
QUOTE(CGDBZ @ 12 Oct 2012, 09:40)
Eu am facut si fac RCA-ul la cea mai ieftina societate(asta cand am vrut sa fiu "legal" ca am mers si fara) iar daca o sa am vreodata ghinionul sa trosnesc pe cineva poate sa cheme militia,salvarea,jandarmeria,pompierii,armata,apararea civila, ce vrea el, nu are ce sa-mi faca eventual sa-si ia el vre-o amenda.
*



Si te rogi daca te trosneste altul pe tine sa aiba RCA la aceeasi societate de asigurari cu tine. Asta asa sa nu fie inegalitate.
CGDBZ
Nu e treaba mea unde isi face unul,altul RCA, iar daca nu-si face se rezolva si asta.
cielo99
Devine treaba ta daca te trozneste si umbli 6 luni dupa bani.
CGDBZ
Am fost lovit, nu o data ci de trei ori, de doi de la Euroins si de unul fara RCA. Reparatia masinii s-a rezolvat fara probleme din partea asiguratorului. Mie nu-mi trebuie bani ci masina reparata.
Leo0608
QUOTE(CGDBZ @ 12 Oct 2012, 14:46)
Am fost lovit, nu o data ci de trei ori, de doi de la Euroins si de unul fara RCA. Reparatia masinii s-a rezolvat fara probleme din partea asiguratorului. Mie nu-mi trebuie bani ci masina reparata.
*


si ti-a dat cel fara RCA banii ? blink.gif Sau a trebuit sa te judeci prin tribunale sau sa te ciomagesti cu el la locul faptei smile.gif
CGDBZ
Nu mi-a dat nici-un ban caci cum am spus mai sus "nu-mi trebuie bani ci masina reparata" , am facut amiabila, am fost cu masina in service si mi-au reparat-o pe baza "constatarii"(nu stiu exact cum se numeste hartia respectiva) de la asigurari iar mai departe nu ma intereseaza.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.