Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pozitie led Scenic 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos
gustiAg
[attachmentid=1627840084] Salutare la toata lumea.Pe un site francez am gasit ledurile astea pt pozitia de la Scenic 2 . Am trimis un mail dar astia nu vor sa expedieze in Romanica decat cu plata integrala in avans si fara garantie.Are cineva idee ce leduri folosesc astia la pozitia de la Scenic ca sa luminezez asa ?
gustiAg
Chiar nu are nimeni habar ce au bagat colegii din franta in farurile de Scenic 2 ?
MDD
Bec led auto BAX9S cu 5 leduri SMD 5050, culoare alba. Dispunere pini laterali 150 grade.
gustiAg
blink.gif
Merci pentru informatie dar ceata devine si mai profunda...Chestia asta e un bec sau o banda leduri ? Scuze ca intreb dar chiar nu am habar .

Merci .
cosmonwo
Salut,
Becul original ce soclu are? De fapt ce tip de bec este pus acolo din fabricatie?
gustiAg
Salutare Mircea.E exact modelul prezentat mai sus de colegul MDD.La kkt-urile astea de becuri pozitia pinilor e importanta.
meen
Ai gasit sa cumperi de undeva ca ma intereseaza si pe mine tot la scenic 2 din 2008. Arata super bine in prima poza postata de tine.

Daca ai gasit si montat la tine pe masina pune te rog o poza si de unde le-ai luat. un pret o recomandare .... smile.gif

Mersi.
gustiAg
Stati easy ca nu au nicio treaba cu cele de la francezi.Eu am mers la un magazin din asta de vinde asa ceva si am petrecut vre 2 ore tot proband pe masina leduri ca cele din poza .Pe lumina nu se vede aproape nimic ! Nu am mai avut rabdare sa astept noaptea sa vad daca chiar si lumineaza.Ca idee fata de cele clasice sunt cam la 10% ( cu maxima indulgenta) din puterea acestora.Ca sa vad daca sunt aprinse in far am facut palmele caus asa cum faceam cand eram copil si ma uitam pe geamuri...
Inca mai caut.
meen
Salutare.
Intre timp am comandat eu leduri cu 5 SMD bax9s cu pinii la 150 grade modelul simplu fara rezistenta pentru ca Meganul nu are nevoie ca laguna unde iti indica bec ars daca nu ai led cu rezistenta.
Lumineaza foarte bine si ziua si noaptea. Lumina este ALBA ALBA ALBA nu albastra cum apare in poze.

<span class='edit'>6 Jan 2013, 18:34:</span>
Si un set de poze pe ziua si la fel lumina nu este albastra este alba... aparatul foto schimba culoarea...
Ignorati murdaria de pe masina si de pe faruri biggrin.gif era frig afara si nu am avut rabdare sa curat
Ledurile le-am comandat de aici Xenon Led auto
gustiAg
Meen la tine arata bine si felicitari daca ti-a reusit .Ce pot eu observa este ca la francezi este mult mai puternica lumina si umple la fel ca becul original toata banda. Intradevar aparatul tau modifica rau de tot culorile.Atlfel as fi jurat ca ai faruri cu acetilena. smile.gif)))))
O sa incerc si eu aceleasi tipuri de becuri.
Multumim pentru informatii si poze !
Sorin2
Salut, cat v-au tinut aceste leduri? Inca functioneaza ok?
Multumesc!
meen
Ledurile functioneaza inca dar este o problema la ele au contacte slabe si din cand in cand a trebuit sa scot ledul si sa ii refac unele lipituri (nu mai ardeau toate)... recomand sa cauti unele de calitate nu ieftiniturile astea care le-am luat eu facute pe vapor.
meen
Leduri noi sper sa tina mai mult decat precedentele.
Am schimbat si soclul cu unul t10. 15 lei 2 socluti t10 de pozitie de logan, care cu un cutter l-am ajustat sa intre in locul celui original de pe faruri. Eu am dat lupa din fata jos de pe leduri.
Sunt mult mai puternice astea dar nu deranjante si ziua se vad dar slab... poate este prea mult alb pe masina mea smile.gif
Sorin2
Multumesc pentru raspuns.
myhay1208
Ca sa nu mai deschid alt topic, am nevoie de putin ajutor.

Tocmai ce mi s-au ars ambele pozitii seara trecuta. Caut prin documentatie si gasesc ca ar fi becuri w5w si azi incerc sa le schimb. Surpriza a fost ca becul e, de fapt, H6W.
Cum la Scenic 2 nu prea e mult spatiu de manevra, ma chinui putin si scot capacul de la becul de pozitie dreapta si dau sa schimb becul.
Cel care a facut asta inaintea mea a avut grija sa strice soclul grav si chiar sa dezizoleze firele care prin minune nu se ating :|.
Renunt si il pun inapoi asa cum era inainte sa-l defac. Becul respectiv pare bun dar contactul e prost.
Ma mult la farul stang unde soclul "era bun". Il scot din far prin rotatie, iese destul de repede dar se farama in mana. Plasticul era destul de copt.
Aici becul s-a schimbat destul de usor si chiar daca s-a dezintegrat mare parte din conector l-am putut pune inapoi si sta destul de bine.

Voi ati schimbat soclul ? Se gaseste separat?
Mai sus colegul a schimbat cu soclu T10, ceea ce n-ar fi chiar rau dar as vrea sa vad daca gasesc soclu nou H6W.

Scenic 2, Ph2, faruri halogen cu lupe.
dozzzer
am vazut ca discutati de LED uri de pozitie pt scenic 2...
dar pentru FRANA spate laterale ce informatii aveti...
eu de exemplu la cel de pe stanga nu stiu cum sa l repar...are momente cant licareste foarte slab sau cand deloc nimic nu lumineaza...initial am zis sa schimb becul biggrin.gif surpriza nu e nici un bec ... si uite asa stau de aproape 2 ani cu el ... as vrea sa gasesc o rezolvare care nu implica cumparare stop nou spate ???

merci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.