Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot roata dreapta fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
alwaysfresh
Salut!

De ceva vreme a inceput masina sa-mi produca in mers un huruit, in special cand virez stanga, dar si la mers drept. Cand virez dreapta sunetul inceteaza.

Zgomotul vine din partea dreapta fata. Il aud si in viteza si pe liber, la viteze de peste 50 isi face simtita prezenta. Pe masura ce viteza creste e mai pronuntat. Nu prea ma pricep, dar ma tem sa nu fie cumva planetara.
E un huruit circular daca pot sa zic asa, ca ceva ce fuleaza, o roata obturata. Nu e de la cauciuc sau janta, caci le-am mai schimbat, am si alt set de jante+caucicuri si tot la fel facea.

Am verificat vizual... am pus mana pe ici pe colo si nu mi-a parut suspect nimic.

Voi ce ziceti? ati patit? cunaosteti?
cj98czh
Un rulment te anunta ca trebuie inlocuit.
alwaysfresh
Da, asa este, rulmentul a fost dus. Am luat altul MAPCO (ceva nemtesc zice-s-ar) cu 150 lei destul de ieftin (nu stiu daca si calitatea e buna), si l-am si montat. Diferenta a fost clara instant biggrin.gif acum e perfect. Numai sa tina. Bafta tuturor.
rhadoo1989
o problema asemanatoare am si eu.am fost cu masina la service,iar nenea ala de acolo mi-a facut o lista de piese ce ar trebui inlocuite: amortizoare, bielete antiruliu si elemente filtrante.primele 2 elemente stiu si eu ce sunt,dar elementele alea filtrante m-au dat pe spate...am tot cautat pe net sa vad cam ce pret au si sa fac comparatie cu cele din magazin,dar nestiind ce sa caut exact inca sunt in ceata.
va pot solicita ajutorul? multumesc!
alwaysfresh
Auzi, dar elementele filtrante nu-s cumva filtrele? atunci e simplu cauti filtru de aer, filtru de polen/habitaclu, filtru de combustibil, poate si filtru de ulei daca schimbi uleiul. Mie unul asa-mi suna.
rhadoo1989
nuuu...e tot ceva pe la amortizor pe acolo.zicea tipul ala ca in elementele astea filtrante ar intra si un rulment sau ceva de genul asta.
alwaysfresh
a da? :-?? nu stiu. daca e vba de rulment eu am luat MAPCO ca a fost la un pret ok si tatamiu a zis ca-i nemtesc si na ok fie. dar nu stiu care sunt cei mai buni
cj98czh
Mapco ala nu este grozav de loc ... cat despre mentalitatea ... luam ca este nemtesc ... biggrin.gif

Sunt producatori consacrati care fac asa ceva ... acuma fiecare cum crede ..
alwaysfresh
n-am avut ce sa fac, tatamiu l-a luat. nici eu nu-s deacord cu mentalitatea asta cu nemtii. ma rog, acum ramane de vazut cat tine. zi-mi data viitoare spre ce producatori sa ma uit?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.