Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Propunere link pe forum
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
Vlad Georgescu
Am o propunere:

Spre deosebire de alte forumuri DaciaClub nu tolereaza scrierea gresita in limba romana. Asta este unul din motivele pentru care il frecventez.

Unii utilizatori scriu gresit si cind li se atrage atentia, justifica asta spunind ca n-au avut timp sa se uite in dictionar.

Paginile forumului au in partea de jos niste link-uri: catre forumul Renault, best viewed in Firefox, etc.

Ce-ar fi sa puneti si un link catre http://www.dexonline.ro ? Este un site gratuit, fara reclame, care contine intreg dictionarul DEX al limbii romane si inca citeva dictionare in format cautabil. Eu il vizitez destul de des site-ul si imi este util.

Mentionez ca n-am nici o legatura cu site-ul, in afara de faptul ca il folosesc. Din cite stiu este un proiect non-profit.

Daca ar aparea pe forum un link catre http://www.dexonline.ro utilizatorii ar afla de existenta site-ului si unii dintre ei poate ca l-ar folosi ca sa afle cum se scriu corect cuvintele de care nu sint siguri. Asta ar usura putin sarcina moderatorilor care probabil sterg zilnic citeva mesaje agramate, si ar face forumul mai placut pentru utilizatorii ca mine care prefera o scriere corecta.

Stiu ca o sa ziceti "bizonul oricum va scrie gresit, il doare in pix".. da, dar merita incercat sa punem un link catre dictionar. Daca numai 2-3 bizoni vor incepe sa scrie corect, fara greseli gen "geanta" in loc de "janta", e un cistig.
Lolek
Eu nu vad cum va ajuta asta la folosirea cratimei acolo unde trebuie, acordul intre subiect si predicat si-asa-mai-departe... Cred ca greselile de vocabular "palesc" in fata astorlalte.

Dar ar fi un pas inainte, eu stiu...
Vlad Georgescu
QUOTE(Lolek @ 22 Aug 2005, 00:19)
Eu nu vad cum va ajuta asta la folosirea cratimei acolo unde trebuie, acordul intre subiect si predicat si-asa-mai-departe... Cred ca greselile de vocabular "palesc" in fata astorlalte.

Dar ar fi un pas inainte, eu stiu...
*



Pe site exista o pagina cu greseli comune - care insa nu discuta despre folosirea corecta a cratimei.

http://dexonline.ro/corect.php
Sony
Eu cred ca ar fi o chestie utile. Am observat ca unii dintre cei care scriu gresit - putini, e drept - ar vrea sa afle forma corecta a cate unui cuvant.
MoneyTalks
QUOTE(Sony @ 22 Aug 2005, 10:01)
Eu cred ca ar fi o chestie utile. Am observat ca unii dintre cei care scriu gresit - putini, e drept - ar vrea sa afle forma corecta a cate unui cuvant.
*


Mi-am permis sa te citez in intregime, pentru ca as avea o intrebare: intre acei unii te afli si tu cumva? laugh.gif
Sony
Uneori. biggrin.gif
Vlad Georgescu
QUOTE(MoneyTalks @ 22 Aug 2005, 12:25)
Mi-am permis sa te citez in intregime, pentru ca as avea o intrebare: intre acei unii te afli si tu cumva?  laugh.gif
*



Eu recunosc ca ma aflu in categoria asta. De fapt intr-o categorie putin diferita: a celor care se uita in dictionar daca nu stiu cum se scrie un cuvint, inainte de a posta pe forum.
Rigor
Sustin, trebuie sa ne cunoastem calea de comunicare. Neaparat necesar, in plus e non-profit.
Privind scopul site-ului chiar ar trebui sa il ajutam pe tipul ala care a facut pagina (am citit putin stirile pe site-ul lui ) si sa apreciem ce face.
afh
mda. adevărul este că situl ăsta s-a cam plafonat. adică nu a mai apărut cam nimic nou...ideea cu lincul spre dex mi se pare foarte bună. mă întreb de ce nu se deschid niște secțiuni cu informații generale de legislație, proceduri, adrese de instituții, formulare necesare în procedurile administrative etc. mai ales că se deschid atâtea topicuri aiurea.
mi se pare că e un pic de haos în acest sit din acest punct de vedere.
iar ca să nu ziceți că sunt cârcotaș în mod gratuit, eu de ex. v-aș putea ajuta cu ceva legislație...
asarban
oo, sa intelg ca domnul este avocat?
afh
doamne ferește, nu! dacă eram avocat treceam și tariful... 243.gif
bertro
1-0 243.gif
klaus
Noi nu ingradim nici o initiativa.
Si daca afh a vorbit 04.gif , noi il sprijinim cel putin moral sa intreprinda demersurile mentionate.
Deci, afh, engage!
andu911
Eu nu vad rostul scrierii corecte....Aaa..cine stie sa scrie corect, sa se mandreasca si atat.
Am destui prieteni care au terminat facultati, conduc firme, dar nu scriu corect... Cum ei nu stiu sa puna cratima unde trebuie, nici noi nu stim sa facem ce fac ei...

Probabil unii au avut alte interese in copilarie, decat sa invete gramatica limbii romane, eu am invatat-o, dar nu mi se pare o mare realizare. Intr-adevar stiu un lucru in plus fata de altii, dar sunt si altii care stiu mult mai multe decat mine...

Faceti cum vreti, eu v-am zis doar ca n-are rost sa criticati userii pe motive de gramatica...
bertro
da, andule, intr-adevar lingvistii au pus mereu accent pe mesaj ca element primordial al oricarei comunicari, si pe faptul ca forma in care acest mesaj e livrat nu prea are importanta atat timp cat e posibila decodarea de catre destinatar(i) fara pierderi sau alterari ale continutului comunicat. de aceea un grad de "libertate" in exprimare nu impiedica intelegerea mesajului, insa unii fac greseli grosolane atat de ortografie cat si de exprimare si punctuatie, greseli care fac unele reply-uri practic ilizibile. vezi pe la bula daciotului ca e plin de exemple. uneori stateam si ma intrebam cum dumnezeu pricep ei insisi ce au scris acolo.

daca vine unul si scrie "spune-ti ce ulei sa pun la dacia xxxx" in loc de "spuneti..." ce sa inteleaga fiecare de aici, ca ar trebui sa-mi spun eu mie insumi ce ulei sa foloseasca omul? biggrin.gif poate de aia nu primesc unii reply-uri, ca toti userii au o discutie cu sine in care isi spun lor insisi raspunsurile tongue.gif daca omul asa a cerut... 243.gif
Lexy
Eu nu cred ca va ajuta prea mult acest link...la cat s-a discutat pe aici sigur stie toata lumea de site si daca ar fi vrut sa ale ceva intrebau,cautau pe net...parerea mea....Si la urma urmei de acord cu cele spuse mai sus dar dacia club este dacia club si poate nu ar fi frumos sa devina un bazar comercial cu tot ce are omu; nevoie(la informatii ma refer).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.