Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: arcuri telescop
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
AeoN
Salut,

Am si eu nevoie de o informatie de la voi.

Am desfacut azi ansamblul amortizor-arc si am o portiune destul de mare de arc rupta,in talerul de jos.

Acum as dori sa le schimb,dar nu ma hotarasc sa iau noi sau second,daca stiiti spunetimi si mie ce tipuri,cate tipuri de arcuri s-au montat pe lagune,daca sunt diferente intre tipul de motor si tipul de arc.

Multumesc frumos!


bundy220
Eu am pus noi.M-am temut ca daca schimbam doar unul cat aveam eunevoie sa nu fie tasat mai mult sau mai putin de cat cel de pe masina.
Totusi cred ca poti sa pui second daca le iei pe ambele,avand in vedere faptul ca ruptura este cauzata probabil de griparea rulmentului de presiune de sub arc.
DECI SA TII CONT SA INLOCUIESTI SI RULMENTUL DE PRESIUNE.este topic despre asta.(merg de solenza,originale si ieftine)
AeoN
Nu este problema schimb totul,amortizor ,rulument si flansa,problema este de care sa pun,am vazut ca ar fi 2 tipuri(pe KYB imi da un cod pentru 1,6 si 1,8 si unul pt restul).

Acum eu as dori sa pun mai tare ,se potriveste,este acelasi ca si dimnesiuni,este mai ok mai tare,a-ti mai incercat asa ceva?
katalyn03
exista un tip(cu o anumita elasticitate) pentru motoarele pe benzina, exceptie face 3.0l
si mai exista un alt tip de diesel (este mai gros)
1.6 16v=1.8 8v= 1.8 16v=2.0 8v=2.0 16v asta vad eu in tec doc
bafta!
Adi R5
...daca pui de "disel" sa nu ai probleme la rinichi dupa schimb si surpriza neplacuta sa stea de bot in sus...
AeoN
Salut Katalin,stiu ca este off topic,dar nu ai niste arcuri de vanzare?
katalyn03
QUOTE(AeoN @ 3 Sep 2012, 22:51)
Salut Katalin,stiu ca este off topic,dar nu ai niste arcuri de vanzare?
*



50 ron buc
ai nr de tel mai jos
jordan.john
salutare tuturor, stie cineva daca se potriveste suspensia fata de pe megane pe laguna?? am intrat in posesia unei suspensii de megan coach, si nu stiu daca sa o pastrez sau sa o dau mai departe??? ms fain
andri1940
Sunt complet diferite, mai degraba sa se potriveasca cate ceva intre megane si Solenza. Laguna e din alt film...
jordan.john
am inteles ma gandeam ca se potrivesc macar amortizoarele si arcurile fata!
paulo74
salutare tuturor,eu am o laguna1 de 2.2td din 96 am schimbat arcurile vechi care erau rupte cu altele noi pentru tipul de motorizare si surpriza,masina tot cu botul in jos sta.Va rog sa ma ajutati care stiu de la ce alte tipuri as putea sa pun merci
AeoN
Salut,

Vezi ca si arcurile sunt pe pe duritati,chiar la acelasi tip de masina.

Au doua pete de culoare,la laguna1,la ate masini sunt si cate 3 culori .

De exemplu la a mea originale erau verde cu ....(nu se mai observa cea de-a doua culoare), acum am luat unlele cu alb si un fel de mov(ar fi de pe 1.8 16v).
O sa va anunt daca sunt mai tari(verde ar fi cele mai moi)

Daca stie cineva ce inseamna culorile de pe arcuri ca si duritate il rog sa ne spuna si noua.

Oricum din ce am observat faza 1 este mai lasata de bot decat faza 2,nici eu nu stiu de ce.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.