Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Sfaturi Kangoo nou
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Kangoo & Renault Vehicule Utilitare
uleisua
Buna doresc niste sfaturi

Am achizitionat un Kangoo nou, mentionez ca nu am condus-o inca (nu am fost la test drive din lene cred) am achitionato fiind cea mai ieftina optiune intre Kangoo, Doblo, Caddy, Combo etc, luni ma duc la reperezentata sa o ridic.

Modelul este Kangoo Express Generic 1.5 dCi 75 CP Euro 5, singura optiune AC
Pret 55.260 lei (cica putin discount fiind cash)

Inca nu stiu la ce sa ma astept, doar frana de mana am vazut ca e mai ciudata in rest nu stiu prea multe despre ea. (motorul am inteles ca este si pe Logan)

Ce probleme pot intampina, eventual de la un posesor. (cum sa le previn)

Ce sfatiuri aveti
- cu ce motorina sa o invat, trebuie rodaj sau alte sfaturi utile.

Revin cu poze dupa ce o ridic de la Renault
alexgabriel26
Sa o folosesti cu placere si fara evenimente neplacute, calitatea motorinei in Romania lasa de dorit asa ca baga de unde cunosti ca nu fac combinatii la pompa. Cum sa faci rodajul este scris si in cartea masinii pentru ca aici pot fi pareri si pareri. Salut!
baciudibaciu
Sa o stapanesti sanatos si drumuri multe si placute !
Nu ai ce rodaj sa-i faci deoarece TOTUL este rodat si testat .
Motorina pune de la OMV sau petrom .Alimenteaza de la statii mari nu de la benzinarii dubioase.
cele bune
uleisua
mersi, se pare ca doar maine (vineri) reusesc sa iau masina de la Renault. Revin cu poze cand pun mana pe ea

Oare primesc trusa medicala si toate cele sau trebuie cumparate ulterior, se pare ca primesc garantie 4 ani si 100.000km
Silk
uleisua , sa o stapanesti sanatos si fara incidente : cum ai tu grije de ea are si ea de tine.
Trusa medicala vine odata cu masina, cel putin la mine asa a venit acum 10 luni, masina din semnatura.
La partea cu rodajul, citeste cu atentie manualul masinii si vezi cum trebuei sa te porti cu ea in primele X mii de km. Numa' bine.
baciudibaciu
QUOTE(uleisua @ 6 Sep 2012, 19:57)
mersi, .....................

primesc garantie 4 ani si 100.000km

*




Sigur 4 ani si 100.000 km ??? sau 4 ani sau 100.000 km !!!
uleisua
normal ca "sau" dar ce ma nedumerit pe mine erau 4 ani in loc de 3 (cat scrie pe site Renault)

Unde ma sfatuiti sa fac Casco (nu vreau sa fac la Euroins)

RCA am facut la Euroins fiind mult mai ieftin 300 ron / 6 luni fata de Asirom 650 ron / 6 luni, chiar nu inteleg de ce e asa scump, ma asteptam sub 200 ron pentru un motor de 1461, mai am un Astra 1.7 si am platit 170 ron / 6 luni.


baciudibaciu
QUOTE(uleisua @ 8 Sep 2012, 17:28)
normal ca "sau" dar ce ma nedumerit pe mine erau 4 ani in loc de 3 (cat scrie pe site Renault)

Unde ma sfatuiti sa fac Casco (nu vreau sa fac la Euroins)

RCA am facut la Euroins fiind mult mai ieftin 300 ron / 6 luni fata de Asirom 650 ron / 6 luni, chiar nu inteleg de ce e asa scump, ma asteptam sub 200 ron pentru un motor de 1461, mai am un Astra 1.7 si am platit 170 ron / 6 luni.
*



Cel mai bine ar fi sa stai de 'vorbe' cu un asigurator sau cu un broker
Eu de 5-6 ani merg la aceeasi agentie -daca se poate numi asa, si imi alege doamna,imi propune si rezolvam .Daca esti interesat iti dau nr de tel.Este undeva pe Iancu de Hunedoara.
cu bine
uleisua
Buna

dupa cum se vede in poza am prmit masina (am facut 500 km pana acuma) dar am intampinat o problema, masina a venit fara boxe, astazi am achizitinat 2 sony dar problema este ca nu stiu sa le montez, cineva a zis ca trebuie sa demontez toata fata de usa fiindca nu se poate lua doar plasticul unde vine pusa boxa, cine se pricepe rog ajutor.

masina merge ca unsa, silentioasa, char sunt multumit desi nu am mai avut renault pana acuma

18 Sep 2012, 19:24:
Casco am facut la Asirom 2200 ron si RCA la Euroins fiind mai ieftina.
luc14n_v
Salut sa o stapanesti sanatos si fara incidente. Spune-mi daca ai mai instalat boxele alea ca si eu am un kangoo la munca si as vrea sa ii instalez si eu un player si 2 boxe
daniellu
Ca sa instalezi boxele trebuie date panourile jos. Cablajul este pe masina din fabrica. La maner este posilbil sa se rupa un plastic la demontare dat fiind ca este este foarte dur.
luc14n_v
Deci sa inteleg ca nu este o alta solutie decat sa dau jos fetele de portiera. Bun ca stiu ce am de facut. Ms mult, sper ca pe maine sa il instalez ca luni am un drum de vreo 500de km de facut si e trist tare fara bumtzi bumtzi.
lcn
Si eu am o problema cu montajul boxelor pe usile fata la un Kangoo Maxi. Am dat una dintre fetele de usa jos si am observat ca in locasul din usa (partea din tabla) nu intra magnetul boxei, asadar aceasta trebuie impina catre interiorul masinii (in fata de usa) cu ajutorul unor distantiere. Ideea este ca nu imi dau seama ce dimensiune ar trebui sa aiba boxele si nici distantierele nu prea le-am gasit. Am gasit doar pentru gama VW, pentru Renault mai putin. Are cineva vreo idee?

Multumesc,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.