Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum se schimba bara de torsiune suspensie spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Kangoo & Renault Vehicule Utilitare
Ivanovici Valentin
Am nevoie pentru Renault Kangoo!!! Urgent!!!
John 78
De schimbat se schimba a-dracu'-lui de greu mad.gif. Bati in ea de iti sar capacele... De gasit probabil gasesti si pe furnizor, nu neaparat pe original. Stiam ca trebuie respectata o pozitie anume de montaj.
baciudibaciu
QUOTE(John 78 @ 31 Aug 2012, 23:38)
De schimbat se schimba a-dracu'-lui de greu  mad.gif. Bati  in ea de iti sar capacele... De gasit probabil gasesti si pe furnizor, nu neaparat pe original. Stiam ca trebuie respectata o pozitie anume de montaj.
*



bati de sar si filamentele la becuri !
ATENTIE !
pe bara de torsiune ai un cod e culori
musai trebuie sa cumperi LA FEL - chiar si SH !
bad_x
Eu am schimbat vreo 4 bari de torsiune deja,La prima am crezut ca ma ia dracu pana o schimb dupaia am prins jmecheria si a mers mult mai repede a 2 si a 3-a oara
baciudibaciu
QUOTE(bad_x @ 7 Sep 2012, 23:05)
Eu am schimbat vreo 4 bari de torsiune deja,La prima am crezut ca ma ia dracu pana o schimb dupaia am prins jmecheria si a mers mult mai repede a 2 si a 3-a oara
*


In acest caz colegul nostru ar trebui sa-ti ceara ' o mana ' de ajutor,pe care sunt convins ca o va primi - in limita timpului disponibil
midenis76
daca nu e prea tarziu pentru unii,chiar azi am schimbat bara stanga spate.pentru detalii dati pm.numai bine
baciudibaciu
QUOTE(midenis76 @ 4 May 2013, 20:37)
daca nu e prea tarziu pentru unii,chiar azi am schimbat bara stanga spate.pentru detalii dati pm.numai bine
*



De ce sa scrii 10 mesaje-PM cand o poti face doar O DATA !?
Multumim !
abrudan.radu
Subscriu, spune-ne si noua god_hand.gif god_hand.gif .
A mea este mai lasata, nu am barile rupte si poate am sa o mai ridic.
baciudibaciu
QUOTE(abrudan.radu @ 24 Jun 2013, 14:56)
Subscriu, spune-ne si noua god_hand.gif  god_hand.gif .
A mea este mai lasata, nu am barile rupte si poate am sa o mai ridic.
*



INUTIL !
V.I.D.
Deci care e jmecheria???? Sau este secret?!....nu va pot da PM din cauza unor reguli forumiste cred, asa ca trebuie sa va poluez topicurile pana rezolv si eu problema la Kanguru' meu....sunt din Cluj si platesc sa-mi repare careva puntea.
espacern
Nu este nici o smecherie.....se scoate bara rupta cu ajutorul unui dispozitiv special si se introduce alta bara in loc dupa ce masina are pozitia corecta!
Daca canelurile interioare sunt deterioarate de rugina/coroziune/mizerie trebuie tratata suprafata cu degripant din belsug....altfel se intampina probleme la extragere/introducere bara torsiune.
V.I.D.
Multumesc. La mine nu cred ca este rupta o bara (sau poate ca este si nu s-a vazut), doar ca este mai lasata de spate si daca dau intr-o groapa mai mare bate pe spate. Poate sa fie si alta cauza? Telescoape, ceva bucsi? Sau bare de torsiune slabite? M-ar ajuta f. mult daca stie cineva un service in Cluj care sa-mi poata rezolva problema.
V.I.D.
Am rezolvat problema: schimbat bucsi si rulmenti punte.
Nedelica Alexandru Vicentiu
salut ma poate ajuta si pe mine cineva sa modific inaltimea masini pe spate din barile de torsiune ? am montat o suspensie sport dar pe spate nu sa lasat deloc si am inteles ca ar trebui umblat la barile de torsiune !!!! 0765 518 661 Astept un semn la acest numar Multumesc
espacern
Nu mai astepta semn la telefon....mai bine cauta pe forum ca este explicat cum se modifica pozitia functia de rotire dinte.
Nedelica Alexandru Vicentiu
Nu ma pricep si de acea nu ma bag chiar daca aici am găsit cum se face pas cu pas,idee era daca ma poate ajuta cineva din Bucuresti sau Ilfov contracost bineînțeles !
midenis76
masina trebuie pe elevator ridicata,incalzita cu autogenul piesa centrala unde se imbina barele,apoi se scoate bara spre exterior.daca nu iese,se taie in trei bucati bara defecta,piesa 2 cade de la sine apoi cu ciocanul se bate bara ramasa catre exterior.cea ramasa in piesa de imbinare iese mai usor,fiind incalzita.operatia nu am facut-o eu,doar am privit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.