Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme alternator
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
nikhy
salut am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva am un renault 21 gtd in ultima vreme nu mai incarca am observat ca in momentul cand nu incarca turometrul nu mai functioneaza oare sa fie carbunii de la el? se pot schimba carbunii fara sa mai dau jos alternatorul?
XtreZz
La ce spatiu de lucru avem noi acolo,cred ca este nevoie sa il dai jos,dar nu e nicio problema,in 2 ore l-ai dat jos si l-ai si pus.Da,e posibil carbunii sa fie de vina...
nikhy
apropo stie cineva daca telescoapele de spate merg de supernova sau alta masina romaneasca?
am inteles ca rulmentii pe spate ar merge de logan
XtreZz
Rulmentii de logan sunt putin mai mici pe spate in lungime,in rest sunt identice masurile ca la r21..banuiesc ca merg pusi cu o flansa ceva.
Pune si tu niste poze cu masina ta!
nikhy
Da am sa pun.Din pacate rulmentii de logan sunt mai mici in diametru am incercat ieri sa ii schimb deci nu se potrivesc si ai mei cam hururie nu au joc dar au un zgomot ciudat am facut comanda la un magazin 55 lei bucata. azi ma apuc de alternatorul ala sa vad ce are dar mai mult ca sigur carbunii mie sila ca trebuie sa dau jos radiatoare masca sa pot desface alternatorul dar vreu sa fac un drum la pescuit maine si nu prea am curaj asa incarca pe toane numai cand vrea el.telescoapele de spate stie cineva de la ce masina se potrivesc sau are cineva de vanzare?
XtreZz
Ciudat,eu cand am fost la mecanic cu ea ne-am uitat pe schemele de la rulmentii de la r21 diesel si logan si doar lungimea era diferita cu 2mm parca.
aurel82
Salut, pentru rulmenti pune ceva bun, nu gen Breda, Ruville sau Flenor ca nu o sa tina mai mult de 2-3 ani, asta de sfatuiesc din propria experienta sad.gif , doar stii vorba : ''tot patitu-i priceput''
baciudibaciu
QUOTE(nikhy @ 29 Aug 2012, 07:22)
salut am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva am un renault 21 gtd in ultima vreme nu mai incarca am observat ca in momentul cand nu incarca turometrul nu mai functioneaza oare sa fie carbunii de la el? se pot schimba carbunii fara sa mai dau jos alternatorul?
*



Musai da alternatorul jos!
Asa poti verifica si rulmentii ,care au si ei o varsta !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.