Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Austria
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
asarban
Stiti ce tre sa faceti!
MoneyTalks
Eu stau de mai multi ani in Austria. Ce vreti sa aflati? Intrebati si voi raspunde in masura in care stiu.
asarban
Marty a scris:

Dar de ce nu zici si de Austria unde o vigneta costa 7 Euro pe 10 zile ????? Pe TOATE autostrazile, nu doar pe citeva.... si nici aia n-au drumuri rupte, parerea mea....


In Austria te costa vigneta vreo 72 euro pe an (de fapt 14 luni). Evident ca cea pe 10 zile e mai scumpa...

____________________
copyright Money Talks

Salve!
Pai baga si tu:
Preturi autostrada
Preturi combustibil (si motorina, sarumana!)
Unde se poate sta mai ieftin!
Ce ar cam fi de vazut...
Unii vor poate sa mearga de Craciun sau Anul Nou la Viena, baga niste detalii, orice ca la asez eu!

Aviasol a scris:
"Am stat si in Austria la o vila cu 26E de pers/noapte"
Unde?
Cum se numea?
Cum ai ajuns acolo (stiai, la intamplare, prin agentie...)
MoneyTalks
Pret benzina in Austria: variaza aproape zilnic icon_mrgreen.gif O sa dau pret la benzina de 95, de care bag eu. Cea super plus e cam cu 10 centi/litru mai mult, cea de 91 e cam cu 2 centi/litru mai ieftina.

Pe autostrada a fost ultima data 92 centi/litru. Afara de pe autostrada e mai ieftina, eu de unde iau de obicei e cam cu 8-10 centi/litru mai ieftina.

Pret motorina: nu stiu, ma voi interesa. Dar e cam cu 8-10 centi/litru mai ieftin ca benzina de 95.

Ce e de vazut in Austria: MULTE, foarte multe!

In Viena iti trebuie citeva zile sa vezi totul... Cei ce merg prima data in Viena se opresc la Schoenbrun. Daca vrei sa vezi tot, ai nevoie de o zi. Iar costul (numai vizitatul la cam toate obiectivele) se apropie de 100 euro (sau poate mai mult). Castelul are un parc imens, cel mai frumos fiind primavara (iunie-iulie) cind sint infloriti trandafirii si celelalte flori.

Mai sint si alte obiective de vizitat in Viena, printre care nu trebuie omis Prater-ul (un fel de mini Disneyland). Aici din pacate fiecare aparat se plateste separat, per total suma poate depasi 100 euro.

Foarte frumos e pe malul Dunarii, acolo unde metroul traverseaza Dunarea.

PS. Preturile ce vi le-am zis sint pentru o persoana!
asarban
Aviasol a scris:



Am fost la Gratz la Shopping City - sa vezi akolo mall misto
MoneyTalks
Salzburg e iarasi foarte frumos. Este un castel in virful dealului, care trebuie vazut. Se poate urca pe jos sau cu cabina. Orasul e de asemenea frumos.



Insbruk merita vazut. La fel si Graz (apropo, nu se zice Gratz icon_mrgreen.gif)



Undeva linga Salzburg e un ghetar intr-o pestera. Am de gind sa merg sa il vad
asarban
Money Talks a scris:





De Austria iti pot zice eu.



Taxa de autostrada e sub forma de vigneta si e pe 2 saptamini (sau 10 zile, nu retin), 2 luni sau 1 an. Eu am din cea pe 1 an, care costa 72 euro. La celelalte nu stiu pretul.



Benzina e mai ieftina decit in Italia, Germania, Franta. Si chiar decit in Ungaria Cea de 95 (ca de 98 nu cred ca iti bagi ) e cam 0.93-0.95 euro/l, cu variatii care pot fi zilnice. Asta e pret pe autostrada. Daca iesi de pe autostrada, pretul e mult mai mic, cam 0.85/l sau chiar mai mic (eu am bagat luni cu 0.83).



Distantele in Austria nu sint mari Daca mergi in Italia prin Viena-Graz, ai cam 400km pina intri in Italia. Daca mergi spre Germania, ai cam 400km prin Passau si cam 450 prin Munchen. Cel mai mult ai daca vrei sa treci prin Innsbruk spre Elvetia, cam 600km. Toate traseele principale sint pe autostrada.



Despre unde poti dormi nu te pot ajuta... Dar nefiind distante lungi de mers, nu prea e nevoie. In maxim 5-6 ore strabati Austria.
asarban
Vigneta se cumpara de la benzinarii!

Costa 7 euro pe 10 zile, 72 euro pe 1 an

Mai exista si pe 2 luni dar momentan nu cunoastem preturile!
aviasol
si mie mi-au luat 7euro pe 10 zile. Autostrazi super dar eu am prins una in renovare. de la Velden la Klagenfurt. Nu pot sa va spun ce bine erau semnalizate trecerile de pe un sens pe altul. la intoarcere am mers noaptea in zona asta si aproape ca te orbea lumina pusa in zonele cu probleme.

hai sa va zic de Austria ca akolo chiar mi-a placut. Am stat in Portshach (daca stie cineva cum se scrie corect...) langa Velden aici este un lac mare Wortersee unde se aduna toti austriecii vara la mare. Am avut o multime de aventuri neplacute cu hotelul. Am fist 14 persoane cu 4 masini si am ajuns la hotel la 10 dimineata unde ne-am lovit de imaginea proasta pe caer o au romanii in Austria. Ne-a dat 3 camere bune si 2 super naspa la mansarda. In nici un caz ce platisem noi (hotel International de 3* cu ac si frigider la 140E/noapte) am primit camera la mansarda fara aer fara frigider fara TV. La 140 de E/noapte am facut spume. si cum puteam sa ne impartim noi intre prieteni cine sta in camerele nashpa. asa ca am refuzat toti cazarea (si suntem aku in proces cu paralela 45 sa recuperam banii cca 5600E pt ca ei desi au fost contactati de noi de la receptie si-au pus palma in cenzurat si au zis ca daca refuzam cazarea pierdem baniii, icon_evil.gif adica ei pe banii mei isi bateau joc de mine..... icon_evil.gif ). Dupa ce am plecat de aici am traversat strada si ne-am cazat peste drum la o super pensiune privata a unui moshuletz cu 26E/noapte/pat - VILA ANGELINE - foarte curat cu frigider cu asternuturi de matase, mic dejun....etc (dar nu faceau masa de pranz sau de seara ceea ce nu era foarte rau ca am colindat toate restaurantele din statiune)

dupa aventura cu cazarea am trait bine in Portsach. restaurnte cool, mancarea un pic cam scumpa iar bautura si mai (aia nu pricepeau ca noi comandam 1 sticla de vin nu un pahar.... icon_evil.gif ). pan la urma ne-am luat vin de la Billa ca era mai eftinache laugh.gif . am vizitat orasele Gratz, si Klagenfurt unde m-a dus prietena mea prin toate molurile posibile si imposibile. ar nu ma plang ca erau reduceri si mi-am luat si io o multime de lucruri. smile.gif (la metro erau caucioace de masina cu 16 euro bukata made in germany). Cel mai mult mi-a placut shopping city in gratz pe centura. akolo erau de toate IKEA, MEDIAMATKT, SPORTCENTER etc.... + toate firmele de tzoale. pretzurile erau la 50% fata de rom. (dar la lucrurile elegante erau mai scumpe - un costum era foate scumpe).

am bagat motorina doar de la OMV laugh.gif ca asa eram programat din tzara laugh.gif la circa 0.78 E/litru. (asa imi amintesc)

politia de frontiera a fost foarte amabila. Nu ne-a intrebat nimik, nu ne-a dat jos din masina (desi era cocosata de bagaje, de vinuri....etc... ca veneam din croatzia de la mare). Nu ne-a cerut sa vada nici daca avem cazare...NIMIK a zis ala intr-o engleza germanica "ooo how ar yu ? were U go ? AAA VELDEN OOO OK laugh.gif "

pt alte impresii astept intrebari

apropo am un catalog complet cu pensiunile si hotelurile din zona wortersee
SGN_1310
Aviasol zice:

"langa Velden aici este un lac mare Wortersee unde se aduna toti austriecii vara la mare."

Mare ce??!

Pa harta mare nu'i shi la lac nu se zice mare.

D'apai o fi mare relaxare de pe faleza lacului. Shi apoi cine o sti daca laku ala e mare i se poate zice mare .....marele lac Caspic e exemplu bun laugh.gif.
aviasol
LAC MARE adica NU MIC sorry de confuzie oricum e luat de "MARE" de austieci.
MoneyTalks
Un sfat pentru cei ce vin in Austria si nu au vigneta: sa o cumparati de la PRIMA benzinarie cum intrati in Austria (vreo 500m dupa vama). Pe autostrazi au montate mai nou aparate de detectie a vignetei. Iar amenda pentru a nu avea vigneta e cam mare (citeva sute de euro, MINIM 350, dar posibil sa fie chiar minim 700).



Inca un sfat, adresat amatorilor de viteza: viteza legala pe autostrada e de 130km/h. Pina la 140km/h nu zice nimeni nimic. Politia sta de obicei fie in locurile unde e restrictie de viteza, fie unde poate vina pe cei ce nu au vignete. Radarul folosit de politie e de tip "pistol". Atentie mare la portiunile in lucru de pe autostrada. Acolo sint INTOTDEAUNA radare montate! Austriecii nu se apuca de reparat autostrada pina nu monteaza radarele... icon_mrgreen.gif Radarele montate pe autostrada te fotografiaza din spate.



De asemenea fiti atenti cu detectoarele antiradar. Daca va prinde, amenda e cam mare... Sau puteti chiar fi arestati pentru asta...
asarban
Este un Shell chiar dupa vama dintre Ungaria si Austria!

De acolo se ia vignieta!

A, si montati-o UNDE scrie ca tre sa fie pusa, nu invers ca detectoarele de vignete nu se prind ca suntem noi romani smecheri si te opreste potera si pana se prinde ala ca o ai dar o ai pusa.......
aviasol
io am luat-o la intrarea dinspre slovenia.
MoneyTalks
Aviasol >> Tot aia e. Important e sa cumparati vigneta LA PRIMA benzinarie, indiferent de unde se intra in Austria. Evident, cei ce nu au.
aviasol
apropo unde se pune? io am pus-o in dreapta jos in coltzu parbrizului akolo se pune? credeti-ma ca eram asa de grabit ca nu am citit nimik pe ea :cry:
asarban
Money Talks a scris:



Vigneta o poti lua dupa ce treci vama din Austria, la prima benzinarie (cam 500m de la vama). Atentie daca faci acolo plinul!!! Vinzatorii sint unguri si te fura de nu te vezi! Mie o data mi-a dat cu 2 euro!!! mai putin rest! Nu am verificat decit in masina, noroc ca nu platisem eu acea benzina De atunci platesc numai cu cardul acolo. Asa NU te poate fura



PS. Sa nu crezi ca daca faci plinul in Ungaria, inainte de vama, scapi mai ieftin E mai indicat sa umpli in Austria, in general e mai ieftin si oricum ai nevoie de euro cind mergi acolo
MoneyTalks
Eu am pus-o sus, sub oglinda retrovizoare, dar nu pe portiunea colorata a geamului. Nu ma deranjeaza la mers.



Am mai avut si in stinga mai sus si mai spre margine si nu m-a oprit nimeni pentru asta. Acolo pun acum vignetele de Ungaria.
leon
QUOTE
 


Undeva linga Salzburg e un ghetar intr-o pestera. Am de gind sa merg sa il vad


Salut ! Daca tot e vorba de imprejurimile acestui superb oras, va recomand inainte de a ajunge la Eisriesenwelt ( pestera cu ghetarul ) din Werfen sa vizitati in drum spre pestera Minele de sare din Hallein si castelul Hohenwerfen la cativa km. inainte de Werfen. Daca ascultati de sfatul meu nu o sa va para rau. Daca ar fii un loc de poze, as posta cate una cu aceste superbe si obligatorii locuri.



La Hohenwerfen asteptati spectacolul in aer liber cu pasari rapitoare dresate si vizitati si muzeul destinat acestui vechi cult.



Va stau la dispozitie oricand....



Leon.



ps. am vazut optiunea de atasament..am sa incerc.
MoneyTalks
Apropo de vigneta in Austria: daca ai vigneta expirata, amenda e de numai 120 euro. Nu stiu cit costa daca nu ai deloc... :wink:
asarban
PEntru preturi vignieta Austria
http://www.vignette.at/
Inf: 10 zile 8Euro
2 luni 22Euro

Money..intrebare:
Cand vii dinspre Germania, spre Salzburg, de unde cumperi vigneta?
Se gasete la benzinarii inca din Germania sau doar din Austria?
Ca pe harta nu vad nici o benzinarie prea aproape de granita si mi-e frica sa nu incalt vreo amenda...
Sarumana anticipat!
MoneyTalks
Cica in curind se va introduce fie vingeta. fie taxe de autostrada si in Germania!!!



Cind aflu detalii exacte, le pun aici.



Cei ce vor sa vina din Germania in Austria inseamna ca mai intii au trecut prin Austria spre Germania. E cel mai simplu de cumparat o vigneta pe 2 luni la intrarea in Austria dinspre Ungaria si se rezolva problemele.
AL
Andrei: cand am venit dinspre Germania (dinspre Passau), am gasit/cumparat vigneta cu vreo doua benzinarii inainte de granita... la acelasi pret de 7,6 euro.



MoneyTalks: cat costa vigneta pentru 2 luni???
asarban
cca 24 euro!

Vezi aici: http://www.vignette.at/

da click pe site map si vezi vignete preis sau cum dracu io spune, ca pe direct eu nu am fost in stare!
MoneyTalks
AL >> Nu stiu, eu cumpar pe 1 an si e 73 euro. Stiu ca 3 vignete pe 2 luni e mai mult decit o vigneta pe 1 an.
litza
Tzeapa! Am luat sapt trecuta. Ne-am intors din Italia si am zis sa schimbam drumul, am luat-o de la Verona catre Bolzano, intrat in Austria pe la Brenner si mers pe A13 catre Salzburg.Se intra putin prin Germania. La iesirea din Austria era un punct de taxare: 7 euro. Asta desi luasem vignetta si era valida, dar pe portiunea resp. se pare ca e alta taxa.
MoneyTalks
E cumva un tunel? Tunelurile se platesc separat in Austria
litza
Sunt mai multe tunele pe autostrada aia. Trece o zona muntoasa. Geografia nu e punctul meu forte si mi-e lene sa caut pe harta sa vad care munti.
MoneyTalks
Pai de aia ai platit in plus. Pentru tuneluri. Alea NU sint incluse in pretul vignetei.



PS. Cind vii dinspre Elvetia spre Insbruck este un tunel de cam 20km. Sa vezi acolo cit platesti :mrgreen:
litza
Data viitoare o sa tin minte! :roll: De data am am mers in interes de servici, deci s-a decontat! :up:
AL
Si tunelurile dintre Franta si Italia costa mult: Frejus 30 euro si Mont Blanc 25 euro... cam peste tot se pare ca tunelurile au preturi separate de autostrazi (fie ca autostrada se plateste normal, fie ca exista vigneta)... alt exemplu e Croatia, unde exista un tunel care costa destul de mult (aprox 12,5 euro daca tin minte bine)
stfp
Vara asta am de mers in Germania si Italia; vreau sa merg cu DSN din Romania pana undeva langa Viena si apoi sa-mi continui drumul de acolo cu trenul. Am deci nevoie sa las masina in Austria vreo 3 saptamani. E ok s-o las pur si simplu undeva intr-un satuc, in vreo parcare langa gara, in acest interval? Nu mi-e ca mi-o fura ci as vrea sa stiu daca e legal si daca nu

cumva s-ar supara politia. Exista si alte solutii - gen parcari cu plata pe termen lung?



Multumesc,


Stefan
MoneyTalks
Daca e parcarea gratis si permanenta, atunci da. Daca nu e gratis sau nu e permanenta, atunci mai bine mergi cu masina...



Evident ca exista si parcari permanente cu plata, unde sa iti poti lasa masina cit doresti. Dar in cazul asta e mai IEFTIN sa mergi cu masina... :mrgreen: Chiar iti suride sa dai cam 20-25 euro/zi pentru parcare? :shock:



Vezi ca o poti lasa la aeroport in Viena (cu plata) sau linga Schonbrun (cea cu plata!) La gara in general e parcare de scurta durata.



Vezi ca trebuie sa fie parcari PERMANENTE pentru ca sa poti lasa masina mai mult timp!!!
misterb
IN Viena sunt multe de vizitat:

Palatul Schonbrun, Belvedere, Hofburg, Yona Ringului, Opera, Catedrala Sf Stefan, Sediul ONU, Praterul, Maria Hilfestrase, Landstrase si placerea de a te plimba intr-un oras cu o arhitectura superba (Primaria ,Palatul de justitie, Universitatea, Teatrul National ) min 10 yile pt a putea face lucrurile cat e de cat bine. Pe fuga vreo 4.

Salzburg e o frumusete de oras, minion si plin de lux. Casa lu Mozart si mai este un castel al unui nobil dar imi scapa numele .
MoneyTalks
In Viena un lucru care merita vizitat este si turnul Dunarii. Are si un restaurant rotitor, de unde se vede intreaga Viena. E superb.

Atentie! :!: Este scump! Urcatul in turn costa, iar restaurantul NU este ieftin!!! Oricum, comparativ cu USA, este... gratis icon_twisted.gif

La intrarea in Austria sa nu va puna Michiduta sa stati la coada pentru EU icon_twisted.gif Pur si simplu va vor da afara de la coada!!! Asa a fost si azi cu mai multe masini de RO. Cum vad o masina de RO la coada aia, parca fac alergie si imediat o scot afara din rind! Asa ca... ATENTIE !!!

Ungurii de cind sint in UE sint cu nasul pe sus, de nu le mai ajungi cu prajina la nas!!! icon_evil.gif Se cred mai destepti decit e cazul! Nu le dati prilej de satisfactie sa va dea afara din rind! Abia asteapta! icon_twisted.gif icon_evil.gif
misterb
pai va dau afara din rand pt ca o cautati cu lumanarea. Mereu avem boala in a da vina pe altii pt simplu fapt ca noi sau unii din conationalii nostri nu respecta niste reguli de bun simt si nu numai. Sunt convins ca acei vamesi nu o faceau cu rautate ca aveau ceva cu romanii ciu pt ca erau indignati de aceasta sfidare a regulilor in propria lor tara si probabil nu se asteptau ca romanii sa fie asa de nesimtiti si tupeisti, de fapt unii romani pt care noi ceilalti suntem vazuti ca paria europei si aven o eticheta pe care suntem nevoitiu sa o purtam din cauza unor conationali lipsiti de cei 7 ani de acasa.

Daca coada este pt EU de ce sa te asezi la ea cand sti bine ca inca nu esti in EU. Crezi ca acolo e ca la noi sa nu se respecte regulile? Asa ca ne umilim singuri pt ca nu stim sa citim sau pt ca pur si simplu credem ca acolo e ca la noi adica lipsa de respect pt reguli si lege. Foarte bine au procedat si asa o sa procedeze in continuare....atata timp cat "smecherii cu tupeu" sa aseaza la coada unde nu trebuie. Nu are conotatie personala acest mesaj se refera la toata lumea care procedeaya dupa cum a descris money.



INca un amanunt ca nu se prea intelege din mesaj era granita Austria-Ungaria la care din vamesi austrtieci sau unguri? Nu ca ar avea vreo importanta , ca oricum aveau dreptate, dar asa de curiozitate?
MoneyTalks
Ca sa fiu clar: nu pe mine m-au dat afara (eu respect intotdeauna regulile acolo unde ma duc) ci pe ceilalti cu masini de RO :twisted: Insa ma deranjeaza aerele de superioritate pe care si le dau ungurii... Nu ca mi-ar face ceva, ci modul in care se uita la masinile de RO... Si sa ii vezi ce satisfactie au in priviri cind e coada mare la non-eu, iar la eu nu e nimeni... Nasol e ca mai nou pun stampile in pasaport, inainte nu puneau. Asa mi se va umple foarte repede pasaportul :evil: (ca sa nu mai vorbesc de apucaturile ceausiste ale militiei de frontiera de la noi :evil: sintem cred singura tara din europa cind ai tai iti stampileaza pasaportul la intrarea in tara!!! :evil:) Tarile civilizate NU mai stampileaza pasapoartele cetatenilor ei de ani de zile! Una e sa iti verifice pasaportul si alta e sa ti-l umple de stampile.
misterb
@MoneyTalks

Nici nu-mi inchipuiam ca tu esti cel in cauza, la cat de umblat esti banuiam si eu ca sti unde sa te asezi la coada. cat priveste aerele de superioritate nu stiu se poate atat timp cat nu-ti refuya intrarea pe motive artificial create si alte mizerii din astea nu e problema. Poate e doar e chestie de competitie asa ca intre foste tari comuniste ca de.. ei au intrat inantea noastra, altfel nu-mi explic acest aer de superioritate nu l-am intalnit nici la vamesii danezi, nici la nemti, si nici la austrieci. As putea spune ca la austrieci pe aeroport am fost chiar invitati sa mergem si la ghiseul Eu ca sa mearga mai repede nici nu s-a uitat la mine a pus stampila si drum bun.
Stampile pe pasaport se pun atat la intrare cat si la iesirea din tara si e normal sa fie asa pt a contabiliza timpul cat stai in spatiul UE (in lege se spune ca nu poti sta mai mult de 90 zile in decursul a 6 luni ca turist).
IN tarile din cardul UE nu se mai pune stampila , cred ca la asta te refereai, adica odata intrat in austria unde te stampileaya de intrare daca treci apoi in germania nu te mai intreaba nimeni nimic.
In rest vorba predecesorului meu lasa-i ca isi toaca banii la noi laugh.gif
MoneyTalks
Pentru cei ce vor sa vina in concediu in Austria: luati-va haine mai groase si de ploaie. Vremea e cam rece (13-16 grade) si ploua zilnic :vmad: Greu ajunge temperatura pe la 20 grade :evil:
alf99
Am venit din Austria acum 2 saptamini.Am stat 10 in total 10 zile.Asta a fost a 4-a oara cind merg in Austria.Autostrada costa 7.60 euro pt 10 zile.Asa cum s-a mai scris vigneta se cumpara din prima benzinarie de dupa granita cu ungaria la Nickelsdorf.



Pretul motorinei era in jur de 0.8 euro.Pe autostrada era mai scump iar pe drumuri mai laturalnice mai ieftin.Eu am luat si cu 0.74 euro.Nu va feriti sa mergeti pe drumuri mai putin aglomerate mai ales daca vreti sa vedeti peisajul! ele sint foarte bune si au indicatoare astfel incit daca sinteti cit de cit atenti nu va rataciti sub nici o forma.



In legatura cu cazarea sint de preferat pensiunile cu super preturi (20-25 euro/pers) si conditii super.Unele complet echipate (gen apartament cu bucatarie , 2 bai, tv satelit ,etc,etc si asta pt 21 euro/pers)



In Viena sint multe de vazut.Mergeti pe Ring un fel de centura interioara care margineste centrul! Sint de vazut palatul Schonbrun, palatul Belvedere, parcul Prater (un parc de distractie), eventual calatorie pe dunare cu vaporasul, cartierul Grinzing,si multe alte frumuseti.Va recomand sa mergeti cu transportul public (metrou autobuz).Eu am cumparat bilete pt 24 ore care costa 5 euro si te plimbi cu orice timp de 24 ore.E mult mai convenabil plus ca scapi de stresul gasirii locului de parcare,riscul sa te ratacesti cu masina (si nu e greu:))),economie de combustibil.



Atentie la parcare in general in marile orase costa destul.La Innsbruck de exemlu 3 ore (maxim) a costat 3 euro.Sint parcari pe strada care sint semnalizate cu o dunga albastra pe sosea.Se cumpara un bilet de la automat si se pune in parbriz.Pe el este inscrisa data si ora pina la care e valabila parcarea.



Asa este in perioada in care am fost eu la munte in Tirol era destul de frig seara si dimineata in jur de 7 grade!! Asa ca luati-va cu voi haine groase!!



Daca cineva e interesat de mai multe detalii sint dispus sa i le ofer cu placere!
misterb
Unde ai fost anume in Tirol? plec si eu in curand . baza o sa o am la Pertisau ca sa fiu aproape de Garmish si de Innsbruck. Poate dau o fuga si la Vaduz sau St Gallent.

Da, Viena e superba plec chiar sapt viitoare acolo .eu am vazut-o iarna dar acum abia astept e mult mai frumos.
alf99
Drum bun in primul rind! Eu am stat la Zell am See, Mitersil, Ried(aproape de granita cu elvetia) spre Sankt Moritz! ,inainte de Innsbruck (nu mai retin localitatea).
misterb
merci , deocamdata merg cu avionul si o sa inchiriez acolo masina pt excursiile locale
alf99
Daca esti pe linga Garmisch du-te sa-l vizitezi! si Garmisch si Partenkirchen sint superbe! Mai du-te sa vezi Kitzbuhel! Superb de asemenea! Cind am fost eu era o intilnire anual a posesorilor de Harley!!!Si sa vezi motoare acolo:)))
Mache
S-ar putea sa ajung in Viena pentru vreo doua-trei zile cu masina, impreuna cu niste prieteni, si as dori si eu sa stiu cateva lucruri:



1. Ce posibilitati de cazare sunt in jurul Vienei sau la marginea orasului? Ceva cat de cat acceptabil. Suntem 2 perechi. alf, pensiunile de care vorbesti sunt in jurul Vienei?

2. Ce merita sa fie vizitat in Viena, dat fiind ca vom sta, cel mai probabil, maxim 4 zile?

3. Cum este cu parcarea? Exista locuri unde se poate parca fara taxa? E mai bine de lasat masina intr-o parcare si de circulat cu transportul in comun? Vad ca alf99 a dat cateva date. Are altcineva o o alta opinie?

4. Ce este bine de stiut acolo? In afara de regulile elementare de bun-simt. ceva de genul "E bine sa nu ..."



Multumesc.
MoneyTalks
2. De vizitat:

- Schonbrun (castelul+tot ce e acolo, sa ai bani destui pentru asta, costul e cam de 50/persoana pentru tot, dar merita). Ai nevoie de o zi intreaga pentru a vizita totul aici.

- Prater, sa te urci si in roata aia mare, poti vedea mult din Viena

- Turnul Dunarii. Are un restaurant in virf, care se roteste. Vezi intreaga Viena de acolo. Merita, dar e cam scump. Costa si urcatul in turn si sa iei ceva la restaurant. Nu stiu pretul, am fost pe vremea shilling-ilor. Estimez cam la 30-40 euro/persoana.

- Dom-ul. E gratis

- Ringul si parcurile.

- Malul Dunarii de linga centrul de conferinte (la capatul lui U1 parca)

- Belvedere



Mai sint si alte locuri, nu mi le amintesc.



3. Parcarea e gratis la Schonbrun, eu intotdeauna parchez acolo. Doar sa prinzi loc. Daca esti inainte de 9am, nu e o problema. De acolo poti lua un bilet (24h Viena ticket sau cum se numeste), costa 5 euro si umbli cu orice. Metroul acopera cam toata Viena, nu prea trebuie sa mergi cu nimic altceva. E mult mai bine de circulat cu transportul in comun.



Later edit: Viena e un oras scump. Pentru vizitari sa iti rezervi cam 200/persoana, sa nu ai surprize.
Mache
Money, multumesc frumos pentru informatii. Le-am scos la imprimanta deja! smile.gif Le pun bine langa cele cu privire la Praga.



Ceva muzee? Istorie veche? Carti mai ieftine? Muzica mai ieftina? Mici suveniruri?
alf99
Eu am stat in Viena la Alfapension in cartierul Oberlaa.A fost 70 euro/camera cu mic dejun.Am vazut si oferte de 20 euro/pers pe drumul B17 (cam 15km de viena) spre Baden! Nu stiu cum erau.Am vazut reclama din masina! Pensiunile de care am pomenit erau in Tirol. Masina o poti lasa si gratis mai departe de centru dar e bine sa te uiti sa nu fie vreun semn prin zona! Sa nu blochezi vreo intrare in curte sau ceva de genul asta ca ti-au si ridicat masina.Te orientezi la fata locului.

Cel mai bine daca stai 4 zile vezi ca sunt bilete de transport si pt 72 ore.Eu am stat doar o zi de data asta si de-aia am luat pe 24 ore.Fata de ce ti-a spus MoneyTalks mai poti vizita cartierul Grinzing si HundertWasser (cred ca am scris bine) o zona deosebita si in general tot ce este marginit de Ring.Vezi ca la Rathaus (primarie) era un festival de film de opera in fiecare seara fiind proiectii! este gratis! Merita macar pt atmosfera.Se bea bere, se poate minca ceva,etc.Drum bun!!!
Mache
Multumesc frumos tuturor pentru informatii . Sper sa pot oferi si eu date mai amanuntite dupa intoarcere.
Gheorghe Dracu
In Austria, spre deosebire de Germania, radarul are voie sa te ia si din spate. Asa ca politaii austrieci stau in tufis in multe sate si te opresc un kilometru mai incolo. Sunt mult mai porci decat colegii lor din Germania.



Stie cineva cazare ieftina prin Stubaital? Eu am gasit in centru in Innsbruck, langa Arcul de Triumf la hotelul Goldene Krone camera de 2 paturi cu 45eur.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.