Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zumzet in usa sofer - Megane 3
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane III
flashvlad
Salutare !
Am un megane 3 din 2009, iar azi cand m-am suit iar in el sa il conduc, am constatat ca usa de la sofer scoate un zumzet cand o inchid, ca si cand ar fi monezi in locul de depozitare de jos al usii, dar nu era nimic acolo. Am golit tot si dupa ce am inceput sa vad exact, zumzetul vine de undeva din partea de jos a usii cand este trantita.
Cand am mers cu masina pe un drum de pietre, a facut tot asa de ma zgaria pe creier.
Problema asta s-a intamplat pur si simplu brusc, fara sa fi fost atins de cineva sau sa fac vreo tamponare.

Aveti idee ce ar putea sa fie?

Multumesc anticipat!
dili
Pai e evident ca ceva din interiorul usii s-a desprins sau s-a slabit; poate sa fie orice, saiba, garnitura, etc.
Si e si mai evident ca, in afara eventualitatii fericite ca se blocheaza pe undeva si nu mai zdrangane, singura solutie este demontarea fetei de usa.
flashvlad
multumesc frumos de reply!
Ideea e ca trebuie s-o duc la servici atunci?
Sunt cu masina plecat in UK unde voi mai sta cu ea aici o perioada.
Nu exista nici o alta alternativa de remediere? Adica s-o pot desface personal?

Nu ma pricep la partea asta a masinilor prea bine asa ca de aia imi dau cu parerea.
dili
In principiu se poate da jos si de catre proprietar dar eu am asistat la manevra asta la Laguna si, sincer, nu m-as baga.
Sunt multe prostii pe acolo pe care, daca nu le cunosti, le poti strica usor.
Acum, depinde si de indemanarea fiecaruia....
mariusd4
Arunca un ochi aici :

http://www.reno.ro/Inlocuire-maner-usa-sof...at-t211128.html
flashvlad
va multumesc din suflet pentru raspunsuri !
cismarel
salut, exact aceasi problema o am si eu cred ca este de la geam. Ai reusit sa faci ceva?
V10
Salutare, si la mine a aprut problema asta de vreo 2 ani. Se manifesta cind geamul este cobarit pe la jumatate si numai vara. M-am obisnuit si cind il aud mai ridic geamul putin si dispare. Aceeasi problema am avut-o si la Symbol si la fel o rezolvam. Nu am semnalat problema la service pentru ca nu prea imi place sa mi se demonteze masina in bucati si mai mult ca sigur ca nici nu se va gasi cauza.
cismarel
La mine se manifesta mereu, dispare numai daca inchid usa cu geamul lasat jos de tot. La reprezentanta ma costa 150 de lei
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.