Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare bloc lumini la Modus.
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
mccc
Trebuie sa schimb blocul de lumini la Modus-ul din semnatura pt. ca nu mai pot aprinde stopurile de ceata si imi expira TÜV-ul (echivalentul ITP-ului) la sfarsitul lui iulie.
Am aflat numarul piesei de schimb si am comandat-o deja.
Daca e usor de schimbat as face eu treaba asta decat sa mai platesc la service pt. ca au fost magari. Ieri am fost cu masina la revizie si desi stiau ca merg azi la TÜV nu mi-au schimbat blocul de lumini. Puteau macar sa-mi spuna ca e defect si ca nu au piesa inloc sa ma lase sa plec bou la TÜV si sa ma intorc vaca. furios.gif

Ma poate ajuta cineva cu informatii?
mccc
Am schimbat deja blocul de lumini.

A fost destul de usor si scriu si aici ce am facut, poate este de folos si altora:

1. Se desfac cele 2 suruburi care fixeaza aparatoarea inferioara (au cap mai neobisnuit, stea cred).

2. Apoi cu o surubelnita mica se desfac clemele care fixeaza aparatoarea superioara de cea inferioara. Clemele sunt niste "ciocuri" de plastic. In partea stanga sunt 2 deasupra si una dedesubt. In partea dreapta este doar o clema deasupra. Aceste cleme se desfac cel mai usor daca se roteste volanul ca sa fie cat mai vizibile clemele intr-o parte si apoi dupa ce s-au desfacut acestea se roteste volanul in cealalta parte si se desfac si cele ramase.
Cred ca e mai usor daca se incepe cu clema din stanga jos, se continua cu cele 2 din stanga sus si la sfarsit cea din dreapta sus.

3. Eu nu am indepartat aparatorile de tot doar le-am "cracanat" cat am avut nevoie ca sa scot blocul de lumini si sa indepartez cablul a carui mufa este conectata la blocul pentru stergatoare. Blocul vechi de lumini se indeparteaza usor apasand pe niste lamele.

4. Se instaleaza noul bloc de lumini avand in vedere ca mufa sa fie fixata bine iar cablul sa fie asezat in "santul" sau. Se procedeaza in ordine inversa pt. a termina operatiunea.

P.S. Recomand sa-l testati daca functioneaza inainte de a purcede la repozitionarea aparatorilor.
alwaysfresh
multumim pentru bunavointa de a face tutorial rolleyes.gif

bine de stiut
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.