Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stare drum Sf.Gheorghe-Gheorgheni-Bicaz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Calatorii si Intalniri > Starea Drumurilor
Pages: 1, 2
kriiss888
salut,

a fost cineva de curand pe drumul Sfantu Gheorghe-Miercurea Ciuc-Gheorgheni-Bicaz? care este starea drumului....m-ar interesa in special portiunea Gheorgheni-Bicaz....stiu ca arata destul de rau...au mai fost si inundatii..

informatia mi-ar fi de folos pana vineri
Stefan.A
QUOTE(kriiss888 @ 17 Aug 2005, 10:24)
salut,

a fost cineva de curand  pe drumul Sfantu Gheorghe-Miercurea Ciuc-Gheorgheni-Bicaz?  care este starea drumului....m-ar interesa in special portiunea Gheorgheni-Bicaz....stiu ca arata destul de rau...au mai fost si inundatii..

informatia mi-ar fi de folos  pana vineri
*



au 2 sapt era beton (cu ceva pietris)
nu cred ca s-a schimbat ceva
bine-nteles ca mai sunt gropi, da' unde nu sunt?
Como
Eu am fost in jur de 1 mai pana in Lacul Rosu (din Bicaz). Intre timp au fost inundatii si am auzit ca se circula pe un singur sens pe o portiune.

Din Bicaz pana in serpentine drumul era foarte bun (fara gropi, fara denivelari). Pe serpentine si in Lacul Rosu mai erau "carii", eu opream inainte sa intru prin ele. Intre serpentine si Lacul Rosu (si prin tunel) iar era bun.

De pe http://www.andnet.ro: DN12C (GHEORGHENI - BICAZ)
- km 54+760 -> 54+890: Viitura riului Bicaz a afectat drumul, se circula pe 1/2 partea carosabila
- km 54+010 -> 54+090: Rupta platforma drumului pe o lungime de 80 m, pe o latime de 1 m partea carosabila este distrusa, precum si parapetul si zidul de aparare. Se circula pe 1/2 din partea carosabila.
algor
Gheorgheni -Bicaz bun! cu citeva gropi dar merge. Am fost acum cca acum o luna in urma.
Sa te feresti ca dracu' de tamaie de drumul dintre Gheorgeni si Praid. Doar taburile, tancurile si 4x4 il pot face. 20 de km i-am parcurs in 3 ore.
ursul-alb
Traversat ieri, 16.08 Bicaz-Gheorghieni-Toplita

Drum bun, efectiv putine gropi, mai multe intre Lacu Rosu si Pasul Bicaz (adica pe serpentine); tunelul refacut complet, defileul (pentru cine nu a fost in zona, sunt cele mai impresionante chei din Romania... din pacate am vazut multe stanci cazute de sus si sentimentul nu e tocmai misto...) asfaltat bine.

Bunicel si Gheorghieni-Toplita, desi e mult pe dale de beton; surpriza mare pentru mine, au asfaltat Toplita si in jurul ei (pentru cine a mai trecut anul asta prin zona, stie ce dezastru era acolo!!...)

OFF: buna soseaua si de la Reghin la Cluj, cu exceptia a vreo 2 km la vreo 10 km de Reghin, unde e complet distrus; in rest asfalt aproape ireprosabil!

All the best!
LOVENDAL
QUOTE(see @ 17 Aug 2005, 16:09)
Gheorgheni -Bicaz bun! cu citeva gropi dar merge. Am fost acum cca acum o luna in urma.
Sa te feresti ca dracu' de tamaie de drumul dintre Gheorgeni si Praid. Doar taburile, tancurile si 4x4 il pot face. 20 de km i-am parcurs in 3 ore.
*


S-a schimbat !! Drumul e abia asfaltat..si e exceptional ! Poti merge garantat pe acolo !
drumaru
QUOTE(LOVENDAL @ 17 Aug 2005, 22:45)
S-a schimbat !! Drumul e abia asfaltat..si e exceptional ! Poti merge garantat pe acolo !
*



pe bune?! Auzisem ca vor sa-l asfalteze, dar s-au miscat atit de repede?
ursul-alb
QUOTE(LOVENDAL @ 17 Aug 2005, 22:45)
S-a schimbat !! Drumul e abia asfaltat..si e exceptional ! Poti merge garantat pe acolo !
*


Dar mai departe de Praid? Cine a mers recent? Cum e drumul si pana unde?
LOVENDAL
QUOTE(drumaru @ 18 Aug 2005, 12:53)
pe bune?! Auzisem ca vor sa-l asfalteze, dar s-au miscat atit de repede?
*


Da..saptamana trecuta tocmai era pe terminate la intrarea in Praid
LOVENDAL
QUOTE(ursul-alb @ 18 Aug 2005, 13:36)
Dar mai departe de Praid? Cine a mers recent? Cum e drumul si pana unde?
*


Mai departe de Praid..ai urmatoarele optiuni:
- spre Sovata si apoi spre Reghin..la iesirea din Sovata drumul este dezastruos si vazand ca e asa m-am intors inapoi.
- spre Sovata si apoi spre Targu-Mures sau Sighisoara - drumul este bun.
- spre Sovata si apoi in jos spre Odorheiu Secuiesc-Miercurea Ciuc..drumul la fel este bun.

Deci dintre toate 3 nu-ti recomand sa o iei spre Reghin!
kriiss888
Multam pentru informatii. Starea drumurilor pe unde am trecut :

Brasov-Sf. gheorghe-Miercurea Ciuc-Gheorgeni--drum bun in afara oraselor...in orase drumul e cam prost...iar in sf. gheorghe e ceva de neinchipuit..sunt gropane imense..erau si acoperite de apa...nu mai stii daca iesi din ele..

Gheorgheni-Bicaz--drum acceptabil..sunt unele portiuni mai proaste mai ales in apropiere de lacul rosu

Bicaz-conturul lacului bicaz--drum bun
coada lacului Bicaz-Toplita--drum foarte bun ..proaspat refacut....totusi mai sunt unele portiuni mici...de cativa metri lungime unde sunt ceva gropi si pe unde curgeau paraie serioase de apa

Toplita-Gheorgheni--drum bun...drumul este in mare parte betonat..pe unele portiuni imbinarea placilor nu este foarte buna

Gheorgheni-Sovata--drum foarte bun pe marea lui majoritate...sunt unele portiuni la care se mai lucreaza

Sovata-Sighisoara--drum bun

Sighisoara-Brasov--drum exceptional

Brasov-Bucuresti...il cunoaste toata lumea

lungan
Iata niste poze din zona:
Cheile Bicazului - Lacul Rosu - Izvorul Muntelui.
Drumul este plin de gropi, lucru foarte bun, pentru ca ai tot timpul sa faci poze. smile.gif.
vi_escu
Are cineva vre-o informatie mai recenta despre starea drumului DN12C Gheorghieni-Bicaz?
Multumesc.
danbravoksv
Am fost de Pasti si e super naspa pe anumite portiuni ,in special la coborare spre Lacul Rosu. Bombardament , ce mai! In rest este doar prost.
Numai bine.
M i h a i
Subscriu...Este praf drumul..nu recomand sa il faci noaptea..niste gropane in jegul ala de oras Gheorghieni de nu iti vine sa crezi...rivalizeaza cu unele strazi din sectorul 5 a lu' ''care este''...dupa ce iesi din ''oras''(sat) este o portiune numai cu denivelari...urmeaza o portiune cu drum ok..pana in Lacul Rosu inca o portiune praf si dupa lac trebuie sa fii atent la gropane ca poti face pana...In rest drumuri ''praf'' specifice celor din Harghita;te poti intalni pe drum cu camioane pline de lemne ca acolo sunt taiate padurile mai rau ca in Moldova(Sv-Bt)..probabil si drumurile sunt asa stricate din cauza camioanelor si utilajelor care trag copacii din padure pe asfalt...In curand cred ca o sa apara si alunecari de teren in zona din cauza taierii excesive de copaci...Eu am facut drumul ala de curand cu un Subaru Forester si a fost cat de cat ok.. wacko.gif avand in vedere ca in plina noapte a trebuit sa trecem peste un copac pus in drum..
vi_escu
E clar, multumesc mult.
George Paul
Jale drumul, Gheorghieni = masacru auto. DE EVITAT cu orice pret.
Vad ca e descrisa situatia identic cu prezentul inca din august 2005!
Regret nespus ca nu m-am intors de la Bicaz prin Moldova.
sinaxis
Hmm, chiar am programat concediul pe aici: Gheorghieni, Lacul Rosu, Bicaz...
Apoi as merge pana la Manastirea Petru Voda . Cum e starea drumului Bicaz -Poiana largului- Petru Voda- Pipirig -Targu Neamt?
Multumesc.
ursul-alb
Bicaz-Poiana Largului nu e stralucit (am auzit ca au fost si ceva inundatii saptamanile trecute prin zona), dar peisajul oricum nu te lasa sa mergi prea repede; se poate merge acceptabil. Poiana Largului-Tg.Neamt e absolut ok (cam ca DN 2), cu exceptia a vreo 3-4 km la urcare si coborare de la Petru Voda; daca nu te grabesti, in 10 min scapi de portiunea aia.

PS: despre Gheorghieni chiar sa crezi ce-ti zic oamenii; 5 kmh e viteza exagerata ca sa scapi cu masina intreaga...
mefmef
Bicaz - Lacul Rosu - destul de bun drumul.
Privelistea in Cheile Bicazului este superba.

Spre Gheorghieni nu stiu cum este, nu am ajuns
tudor.
A mai fost cineva pe acolo de curand?
As mai vrea sa stiu cum e chiar de la Brasov pana la Bicaz daca stie cineva.

Va multumesc!
vyshy
De la Brasov la Sf. Gheorghe e bunicel drumu', la fel ca acum 2 decenii doar cu cateva petice in plus. Placile alea de beton de la iesire din Brasov nu le-au schimbat nici acum. De la Sf. Gheorghe pana la Miercurea Ciuc e cam dezastru, sunt niste gropi de ramai cu roata in ele. Restul drumului nu mai stiu cum e.
grabyi
Mai bine mergeti prin Moldova spre Bicaz. Am fost la sfarsitul lui mai pe ruta Bucuresti-Barsov-Sf Gheorghe-Miercurea Ciuc- Lacul Rosu-Izvorul Muntelui- Vatra Dornei-Suceava.

Drum f bun Bucuresti-Brasov - prin valeni-cheia (stim cu totii)
Brasov-Sf Gheorghe- bun si asta
Sf Gheorghe- Lacul Rosu - excrecabil- ramai cu masina pe drum in gropane daca nu esti atent
Lacul Rosu- Bicaz - bunicel, oricum nu se merge repede pe portiunea asta
Bicaz- Poiana Teiului - drum bun
Poiana Teiului- Vatra Dornei- cel mai prost drum pe care mi-a fost dat sa merg. Pe toata Valea Bistritei, de la barajul Bicaz, si pana la Vatra Dornei nu stiu daca am trecut de 20-25km/h. Mi-am stricat masina pe acolo.
Vatra Dornei- Suceava- extraordinar; inca se turna asfalt pe alocuri, se lateste la 2 benzi; foarte bune toate drumurile din Judetul Suceava.

Concluziile sunt evidente.
DMP
Ma bate un gand pentru un concediu prin zona Cheile Bicazului.

As merge pe Brasov - Sighisoara.
Care e stare drumurilor pe traseul:
Balauseri (iesirea din E60 inainte de Tg. Mures) - Sovata
Sovata - Praid - Gheorgeni
Gheorgheni - Bicaz
Bicaz - Poiana Largului - Tg. Neamt
???

Ceva informatii proaspete despre drumurile de mai sus?
ursul-alb
Balauseri-Sovata excelent
Sovata-Priad-Gheorghieni foarte bun, cu cateva zone unde trebuie sa incetinesti (in special la iesire din Praid unde pe serpentine a fugit nitel stratul de dedesubt); de asemenea incetineste la toate trecerile de cale ferata; sunt crunte
Gheorghieni-Bicaz: daca nu te grabesti, si avand in vedere ca te duci pentru relaxare, nici nu e cazul, drumul e circulabil; peisajul de vis
Bicaz-Poiana Largului: iar peisaje superbe asa ca mergi potolit si nu-s probleme
Poiana Largului-Tg.Neamt ireprosabil, mai putin 3-4 km petitici la Petru Voda.
DMP
Sa traiesti ursule-alb!
nasty
Lacu Rosu-Gheorgheni, incredibil de prost, l-au plombat cu niste pamant/pietris galben, care a sarit dupa prima zi, cred...
Pacat de zona asta care e f frumoasa
M i h a i
Acum 2 ani cand am fost eu turnau rumegus in gropi radmasa.gif ....sa nu mai vad zona Harghita...bataie de joc...sa dai banii ca sa-ti distrugi masina...pt ce...sa vezi prapad de la Gheorghieni la M-Ciuc..Tusnad..Sf Gheorghe..Bv..nu mai zic de Tusnad Sf Ana..Balvanyos..etc..auzi..zona turistica... radmasa.gif

nasty...zona a fost superba..acum este pe duca..au defrisat tot....se taie lemn acolo in prostie...pe ungureste icon_mrgreen.gif ''SE FURA'' la greu...
Batrânul
QUOTE(nasty @ 6 Sep 2009, 13:05)
Lacu Rosu-Gheorgheni, incredibil de prost, l-au plombat cu niste pamant/pietris galben, care a sarit dupa prima zi, cred...
*


Asa este. Cu un mic comentariu: pozele atasate nu sunt de pe tronsonul Lacul Rosu - Gheorghieni, ci din Cheile Bicazului.
DMP
Pana la urma am facut traseul propus pentru concediu insa am uitat sa mai scriu aici un update.

Deci:
1. Sovata - Praid: OK. Cu atentie la doua treceri de cale ferata si la un pod.

2. Praid - Gheorgheni este in buna parte acceptabil si chiar foarte bun dupa iesirea din paduri aproape de Gheorgheni. In padure sunt multe gropi, unele sunt foarte adanci si foarte lungi (intr-una de genul asta erau puse bucati de BCA) si multe sunt in curbe. Cu grija se pot ocoli sau aborda cu viteza mica sau foarte mica. Eu am trecut pe aici seara, nu ma grabeam absolut deloc si, foarte important, traficul pe sensul meu era ca si inexistent. Peisajele sunt frumoase, pacat de calitatea asfaltului.

3. Gheorgheni - Lacul Rosu - Bicaz: Imediat dupa Gheorgheni este dezastru. Gropi multe si adanci. Dupa aia, cand incepe urcusul drumul e acceptabil. Asfaltul are plombe, denivelari si gropi mai mari sau mai mici dar care se pot ocoli cu ceva atentie. Sunt si cateva portiuni unde trebuie sa reduci mult viteza pentru ca nu ai cum sa ocolesti. Cam asa e pana aproape de Bicaz. Noi nu ne grabeam, am mers linistit si ne-am oprit de multe ori pentru a permite celor ce se grabeau sa depaseasca. Peisajele sunt absolut senzationale. Pacat ca am prins o zi plina de ploaie si drumul care nu prea lasa soferului prea multe ocazii sa se holbeze la peisaj.

4.Bicaz - Poiana Largului - Ceahlau - Durau: Drum cu portiuni acceptabile, bune si foarte bune. Predominant bun. Sunt ceva portiuni unde a fugit drumul insa sunt semnalizate. Sunt si doua semafoare unde se fac lucrari de consolidare.
Pentru cine vrea sa mearga de la Bicaz direct la Durau drumul e mai bun prin stanga lacului. E un drum recent modernizat, parca, cu fonduri europene.

5. Poiana Largului - Tg. Neamt este foarte bun. Sunt ceva portiuni unde asfaltul este peticit (bineinteles ca peticul este mai inalt sau mai scund decat vechiul asfalt din jurul lui), valurit si cu ceva gropi insa poti merge lejer cu 50 - 60 kmh pe aici si aceste portiuni nu insumeaza multi kilometrii.
ursul-alb
QUOTE(daniel_p @ 6 Sep 2009, 18:06)
Pentru cine vrea sa mearga de la Bicaz direct la Durau drumul e mai bun prin stanga lacului. E un drum recent modernizat, parca, cu fonduri europene.

Unde ai auzit tu de drumul asta? Eu nu stiu nimic de asa ceva. De la baraj pe stanga lacului incepe intradevar un "drum" dar nu e in nici un caz modernizat (nu era? mi-e greu sa cred ca acolo s-a modernizat ceva cat timp ei trag tare sa modernizeze partea dreapta si nu au ajuns f.departe...).
In schimb, de la Bicaz se poate merge la Durau prin Izvorul Muntelui si apoi pe curbele de nivel ale Ceahlaului, prin rezervatia naturala a muntelui, dar drumul e aproape de 4x4 (pe harta e DJ 155F); se poate trece cu rabdare si cu masini mici.
DMP
Cum iesi din Bicaz si vezi barajul se face un drum in stanga, intr-o curba usor spre dreapta.
Si drumul asta era foarte foarte bun. Am mers vreo 5-6 km pe el si dupa aia ne-am dat seama ca nu e drumul ce ne permite sa vizitam barajul.
Am oprit si am intrebat un localnic si ne-a zis ca drumul asta iese la Ceahlau si nu e ala care trece pe baraj. Am intors.
E vorba, cred, de drumul asta.
Cat am mers noi pe el era impecabil. Ingust dar asfalt foarte bun.
Batrânul
Acela e drumul: DJ 155F. Se ramifica din drumul national DN 15 inainte de a ajunge la baraj (cum vii dinspre orasul Bicaz).
O mica observatie: acest drum este prin dreapta lacului, nu prin stanga. Lacul de acumulare fiind de fapt un sector al raului Bistrita, se aplica regula de la rauri: malul drept este cel din dreapta, privind spre aval.
DMP
Ai dreptate, Batrânul.
Eu am spus stanga si dreapta barajului cum te uiti de jos ceea ce nu este corect pentru ca, practic, te uiti din aval in amonte si nu invers.
ursul-alb
Trebuie sa rectific si eu ceva: DJ 155F intradevar pleaca din DN15 de la poalele Barajului si iese in Bistricioara tot in DN15 (trecand prin Izvorul Muntelui, Durau si Ceahlau-sat) si are (cf.linkului lui daniel_p) 42,88 km; pe bucatile descrise in articol, mai exact baza barajului-intrarea in rezervatia Ceahlau (la capatul satului Izvorul Muntelui) si extremitatea cealalta (Durau-DN15) se putea circula cat de cat (adica era gropile standard din .ro, un pod stricat in Ceahlau, inundatii care au distrus urat de tot in Durau acum vreo 2 ani, etc).
Dupa cum zic si ei, au terminat de refacut bucatile astea, dar partea efectiva din munte (de la km 12 la 32, pe sensul catre Durau) e asa cum am descris-o eu in postul anterior.
Oricum, drumul merita strabatut, privelistile superbe fiind destule, dar putini o fac, pentru ca 99% dintre localnici iti spun ca nu se poate trece iar pe multe harti drumul are un statul incert.
E bine totusi ca macar accesele in principalele 2 puncte de plecare in Masivul Ceahlau (Durau si Izvorul Muntelui) sunt mult mai accesibile.
Tiberiu-Andrei
In sfarsit.......a ajuns asfaltul! smile.gif
Se asfalteaza drumul complet de la intrarea in judet(dinspre jud.Bv) spre Sfantu Gheorghe, in mare parte e terminat, asfalt ca-n palma.
La fel, tot centrul orasului a primit asfalt nou ,gaurile de canalizare le-au astupat in mare parte, iar cele ramase sunt facute foarte frumos la nivel.Atentie, pe unele artere din oras inca se circula greu,lucrarile tin pana la sfarsitul lui octombrie.
De la Sfantu Gheorghe spre Miercurea Ciuc se lucreaza la greu, se asfalteaza si se lateste drumul integral.
excl.gif Atentie insa, secuii sunt oameni rai si s-ar putea sa va manance. radmasa.gif
adi_ar
Mai, pe mine nu m-au mancat (inca)! tongue.gif
Alaltaieri nu se circula deloc prin centru, unde se fac, de fapt, reparatiile.
Spre piata/tribunal au decopertat. In rest, adica spre iesire Ilieni, textila, nimic!
Cu gaurile de canalizare astupate nu te bucura prea devreme! Intr-o zi vor avea nevoie de acces la canal si vor sparge totul!

Spre Miercurea Ciuc "latirea" este mai mult o risipa deoarece nu s-a consolidat marginea "largita", asa ca se va rupe la margine cu s-a intamplat si cu asfaltul vechi. Daca studiezi bine, se aduce la latimea initiala de asfalt deoarece marginea s-a tot "erodat", pana s-a ingustat drumul. Acum, pe o portiune de cativa kilometri este bine.
Este adevarat ca sambata am fost numai pana la Malnas Bai, insa nu vad de ce ar fi in rest altfel.
Din pacate, efortul este aproape inutil daca nu se inchide traficul greu de la cariere! Pana nu se va rupe drumul sub TIR, ca la Valcele, nu se va face nimic!
O alta problema acolo este ca tot drumul este "marcat" cu balegar si nu vad cum se va schimba acest lucru.

Spre/dinspre Brasov n-am mai fost demult pe Chichis, asa ca nu stiu cum este. Sper sa se niveleze cu covor asfaltic si placile betonate.
Tiberiu-Andrei
Adi, s-ar putea sa ai dreptate cu latirea drumului.Eu din ce am vazut au pus pietris pe marginea drumului pe care l-au batatorit cu utilajele alea.Daca la trafic normal ar mai rezista, la ala greu (basculantele alea de mare tonaj incarcate cu piatra) ma cam indoiesc.In "Haromszek" am citit ca in primavara se vor face si santuri de drenare a apei de pe drum, plus diverse lucrari.
In oras nu cred sa sparga caci cateva canale s-au pastrat.....oricum erau prea multe.Adevarul e ca in niciun oras n-am mai vazut atatea canale pe metru patrat, era criminal.
Spre Brasov e meserie facut,ca-n palma e asfaltul.Din cat am putut numara\observa cat stateam in coloana, 3 straturi de asfalt s-au pus cu ceva panza/plasa intre ele.
Ca fapt divers drumu' e facut de cei de la "Vectra", sper sa tina ceva.
Ps:vad ca stii bine orasul, fost localnic cumva? smile.gif
aqua
venit astazi din tg mures - sovata-gheorgeni-lacul rosu-chei bicaz-piatra neamt-bacau
sovata pana in gheorgeni a fost zapada, am prins ninsoarea pe drum, cu ceva gheata chiar, dar dupa gheorgheni la urcat pe serpentine pana la bicaz chei zapada se topise, ramasesera doar gropile
supremeon
QUOTE(adi_ar @ 28 Sep 2009, 11:09)
Spre/dinspre Brasov n-am mai fost demult pe Chichis, asa ca nu stiu cum este. Sper sa se niveleze cu covor asfaltic si placile betonate.
*



Din cate tin eu minte, intre Brasov si Sf Gheorghe s-a asfaltat ceva, astfel incat, singura zona cu beton cred ca este de la Lunca Calnicului la centura Brasov... intre Chichis si Sf Gheorghe au asfaltat... ca si de la Chichis spre Bacau dealtfel...
Cand o sa scapam de betonul ala nenorocit din zona Harman o sa-mi vina si mie zambetul pe fata (caci stiu ca in acel moment vom avea aeroport functional)... dar asta e alta poveste smile.gif
lord_wader
Ce noutati aveti despre traseele:
Bicaz-Gheorgheni,
Gheorgheni-Toplita,
Toplita-Borsec?
Cum se mai prezinta acum dupa iarna soselele in zona Toplita in special la intrare si iesirea din oras. Anul trecut era penal drumul.
Multumesc rolleyes.gif
ursul-alb
Fara sa fi fost in zona, mizez lejer ca arata LA FEL, ba chiar mai prost...
lord_wader
QUOTE(ursul-alb @ 19 Mar 2010, 19:58)
Fara sa fi fost in zona, mizez lejer ca arata LA FEL, ba chiar mai prost...
*


Si se pare ca ai mizat corect laugh.gif
Am luat legatura cu un tip de acolo din zona, din Toplita, pe un alt forum.
Toplita-Borsec e acceptabil in rest bombardament
ursul-alb
Semierata: am vrut sa "mizez" doar pe zona Toplita, adica ma refeream la ultima parte a intrebarii de mai sus.
De fapt pot miza lejer si pe Gheorghieni-Bicaz cu plus pe pasul Bicaz tongue.gif E la fel de pulbere si din cand in cand peticit (pana acum 2-3 ani bucata din Gheorghieni pe care erai nevoit sa o traversezi ii dadea ceata Toplitei; era absolut groapa langa groapa vreo 2 km; spre marea mea uimire a tras o asfaltare acolo de nu-mi venea sa cred; nu stiu daca si prin restul orasului).
Da, Borsec-Toplita e bun si asa va ramane (asfalt de calitate); ceva probleme doar pe serpentinele pasului Borsec. In schimb cei 15 km ai localitatii (!!!) Toplita sunt infioratori (da, 15, ca asa e ea semnalizata, nu de unde incep casele, ci cu doua dealuri mai inainte...)
Cand o sa fie asfaltata localitatea Toplita eu ma duc de la Iasi si ma imbat in prima carciuma din localitate!
maddan
Hello, trebuie sa fac un circuit in jurul lacului Bicaz si eram curios daca a apucat-o pana la urma cineva pe drumul 155F. Este practicabil pe toata lungimea lui, de la Izvorul Muntelui pana la Durau, sau se intrerupe undeva?

Multam.
ursul-alb
Nu se intrerupe, daca nu te temi de povestirile unor localnici (am invatat ca trebuie sa intrebi macar vreo 10 de astia ca sa afli macar 50% despre ceva din zona - din orice zona; e indicat sa afli daca interlocutorul tau a mers macar odata cu o masina) poti merge linistit. Probabil o sa gasesti indicatoare de drum inchis (si in Durau si in Izvorul Muntelui) dar da-i inainte. Sunt zone in care probabil vei trece cu viteza I (vorbesc de o masina gen Logan) si zone in care merge si a III-a. Peisajul insa e superb in multe zone si iti vine sa te tot opresti. De o parte vezi in multe locuri lacul barajului iar in celalata parte vezi toata creasta principala a Ceahlaului. Cel putin daca intri dinspre Izvorul Muntelui ai impresia ca o sa te izbesti de munte...

PS: sus, undeva (o sa gasesti indicator) e si un schit (Cerebuc); salbatic, primar (o sa vezi si chilii in copaci), chiar sub varful Toaca (vreo 300 de m mai jos). E si o biserica noua construita, se intra des cu autoturismele pana acolo.
mikeb
QUOTE(ursul-alb @ 31 Mar 2010, 16:07)
Cand o sa fie asfaltata localitatea Toplita eu ma duc de la Iasi si ma imbat in prima carciuma din localitate!
*


Cand o sa vad eu Toplita asfaltata de la capete (cele 3 indicatoare de oras) pana in centru, o sa ma uit pe cer, poate niste carduri de vaci cu pene sau herghelii de melci zburatori, vor plana gratios pe sub curcubeu...
Sa revenim pe pamant:
Toplita<---E578--->Miercurea Ciuc a fost asfaltat in vara 2009; exceptand anumite comune din care parca Lazarea arata ca dupa bombardament si cateva bucati ce aratau mai bine si au tras de o economie, e circulabil ok. Mai putin, normal, iesirea din Toplita 2km, unde e drum de antrenament pt. tancuri, cand filmeaza scene din WW2...
Toplita<---DN15--->Borsec, cred ca inca arata bine (l-am parcurs in 2009 ultima data), iar iesirea din Toplita pe care s-ar fi rusinat si armata romana, e acum ok. Spre Tulghes, atentie, s-a surpat ceva, gasiti pe net.
Toplita<---DN15/E578--->Reghin, semi-bombardat, alterneaza cu portiuni mai bune, trebuiau sa inceapa sa repare, n-am auzit s-o fi facut-o inca.
mikeb
Revin, nu gasesc butonul de edit, sau cum sa modific mesajul anterior, asa ca scriu altu'.
Bucata de iesire din Toplita spre Gheorgheni-Miercurea-Ciuc-Brasov, 2km, e proaspat asfaltata. Ce a ramas relativ cumplit pana la Ciuc e comuna Lazarea si inca vreo 2 comune cred.
Reghin-Topita se asfalteaza de zor, din pacate daca nu or sa intareasca acostamentul inainte de inghet, va fi cam degeaba... Se lucreaza si la poduri, unele sunt decopertate sau chiar cu placa data jos complet pe un sens de mers, exista indicatoare sau semafoare de lucru, atentie la drum, sensurile pot fi denivelate intre ele de straturile de asfalt.
In Toplita nu va grabiti, drum de tanc prin centru, ca sa tineti minte ca ati fost pe acolo. Fara graba, sa nu lasati cadou ceva piese din masini pe acolo.
Batrânul
Nu poți face Edit decât în maxim 24 ore de la postare...
On-topic: ne-ai dat o veste bună cu asfaltarea sectorului Reghin-Toplița. Să vedem cât o să țină.
maddan
Am fost pe cheile Bicazului acum o saptamana dinspre Moldova spre Transilvania. Drumul incepe sa se umple de plombe de la Bicaz in sus, este un adevarat chin pentru masina pe toata lungimea cheilor (din fericire gropile sunt astupate, dar plombele se simt), in Chei se circula pe o singura banda pentru ca drumul este cazut in apa si practic la fiecare trecere peste o vale de torent podurile sunt subrede si se circula pe un singur sens.

Daca zona proaspat asfaltata dinspre Gheorghieni iti mai da ghes sa calci pe acceleratie, trebuie sa te calmezi instant, pentru ca desteptii au lasat ditamai gaurile la capacele de canal cum intri in oras.

Tot drumul dintre Gheorgheni si Miercurea Ciuc este sub orice critica din punctul meu de vedere, starea proasta (plombat, ce-i drept, dar cu stopuri la mai orice trecere peste vreun rau din cauza podurilor subrede) tinand pana hat departe, dincolo de Tusnad. Repet, nu sunt gropi, nu iti rupi masina, dar e absolut jenant sa ai un asemenea drum denivelat cu pretentii de DN.

Spre nord, mie drumul mi s-a parut bun intre Gheorgheni si Toplita, acum e adevarat ca ma aflam intr-un GLK, deci...

Intre Toplita si Borsec iarasi nimic de relatat, asfaltul e relativ ok, ca si pe mare parte din drumul ce strajuieste lacul Izvorul Muntelui pe partea sa estica. Nu am urcat pe drumul Durau-Bicaz, poate data viitoare...

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.