Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane I cabrio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
dacia1300fan
Va salut, acesta este primul meu post pe acest forum si pot spune ca sunt un fan Renault, de aceea am intrat aici sa va cer un sfat in privinta unei masini.
De mult visam la un Renault Megane I cabrio, pur si simplu arata fenomenal masina aceasta, iar acum ca mi-o permit (nefiind foarte scumpa, in jur de 4000e) sunt curios ce probleme as putea intampina din cauza prelatei in special.
Nu am fost niciodata cu un Megane I cabrio de aceea am cateva intrebari pentru cei care au avut sau au condus ocazional asa ceva.

Plecand de la prezumtia ca masina este ok. Prelata se inchide ermetic sau am sanse ca atunci cand ma prinde ploaia sa imi ude tot interiorul?

Cum este zgomotul in habitaclu la viteze mai mari (90-100 km/h)?

Mai mult de curiozitate, iarna se poate conduce in conditii cat de cat umane, adica sa nu inghet de frig in ea?

Sistemul de decapotare (electric cu buton, desigur), ce stiti de el, este fiabil?
Sper ca am postat corect, am cautat pe forum dar nu prea am gasit informatii despre modelul cabrio.

Va multumesc!
jas2
Soft top-ul (pelata cum spui tu) este destul de rezistent daca este si intretinut.Oricum...sunt baieti care il refac sau il repara...
Da, ar trebui sa poti merge si iarna...
Zgomotul este mai mare.
Sistemul este fiabil.

Pretul masinii mi se pare cam piperat...Chiar exagerat...

http://www.renaultforums.co.uk/showthread.php?t=18100

http://www.forum-auto.com/google/index.php...ID%3A9&ie=UTF-8
Comisaru Adi
Salut,de pret nu discut poate fii influentat de multe lucruri, optiuni.... cat de bine a fost intretinuta masina, un istoric al reparatiilor etc.

Dupa cum vezi in semnatura am un megane 1 modificat pozele sunt reale,iarna nu am suferit chiar de loc de frig ,chiar nu am dat caldura la maxim,eu am si incalzire in scaune,de ploat nu am avut nici ce-a mai mica problema
.Zgomot in mers cu ea capotata este putin mai mare ca la coupe dar nu este deranjant,sistemul este rezistent ,eu am gasit un soft top la dezmembrari cu doar 300 ron.

Ca sfat la o masina cabrio fara piele si ac nu e ok . Tapiteria din ori ce material se inbacseste si prinde un miros foarte urat , iar ac-ul e ideal cand este foarte cald afara si nu este indicat decapota,se evita insolatia..
Pentru protejarea soft top-ului nu ii lasa la spalatorie sa iti dea cu nici un fel de solutie de spalat pe el,doar cu apa si eventual curatat cu o periemoale.
Pentru mai multe sfaturi ma poti contacta si pe email.
Floryn sabou
Salut.Legant de intrebarile tale despre cabrio,pot sa-ti raspund din propria mea experienta a unui cabrio.Daca masina a fost intretinuta si prelata ingrijita atunci cand o sa te prinda ploaia nu o sa ai nici o problema deoarece acestea au fost testate intens inainte de a fii scoase pe piata.Legat de temperatura din interiorul ei in timpul ierni este de necrezut,foarte multe persoane cred ca este foarte frig deoarece este din panza plafonul,dar foarte putini dintre acestia stiu ca meganurile cabrio au suplimentar un radioator electric de incalzire ceea ce le face sa se incalzeasca de 10 ori mai repede decat orice alta masina.Ca si posesor al unei aceste masini ma declar foarte multumit de ea din toate punctele de vedere.Am citit undeva in postul tau ca ar costa o masina de asta 4000 E,iti zic ca e exagerat de mult,acuma in momentul de fata preturile ar fii intre 2700- 3300 maxim.Intradevar ca unui cabrio nu trebuie sa-i lipseasca tapiteria din piele,fiindca asa cum a zis si colegul ceea de material se umple repede de praf si dupa cateva drumuri decapotata o sa arate nasol,legat de aerul conditionat aici depinde de fiecare dupa placerea,unii il folosesc altii nu.
jas2
Floryn este f frumos interiorul masinii tale(daca fotografia asta vrea sa sugereze) dar schimba nuca schimbatorului totusi...Nu se potriveste ambiental la culoare...
Floryn sabou
Jas2 nuca are doar partea de sus albastra restul e crem ca si interiorul.Aceasta nuca este realizarea mea personala pt ca ce avem inainte arata dezgustator asa ca m-am gandit sa o personalizez dupa culoarea interiorului si exteriorului.
jas2
biggrin.gif Da omule inteleg...dar nu merge...E singurul lucru care nu merge... E pacat...

As intelege sa fie gri ca bordul sau crem.

In fond este masina ta(cu un interior superb...cam cum am eu in casa...) doar parerea este a mea.O poti ignora... Si imi cer scuze dar sunt perfectionist...Este un singur element naspa,ce naiba... tongue.gif
EDC_cip
caremi zice si mie cum functioneaza incalzirea in scaune la cabrio ca din cate vad are doar un sigur buton la 2 scaune sau ma insel ???
espacern
QUOTE(EDC_cip @ 13 Aug 2012, 20:21)
incalzirea in scaune.........are doar un sigur buton

Butonul ala este de la altceva.
Fiecare scaun are buton separat.

@+
EDC_cip
pai in fata schibatorului pe consola are 1 pt scaune 1 pt decapotare si 1 pt blocat geamurile electrice de pe spate parca ... (nu am cabrio )
buty_76
QUOTE(espacern @ 13 Aug 2012, 19:31)
Butonul ala este de la altceva.
Fiecare scaun are buton separat.

@+
*



Confirm spusele lui EdCip.... :la mine partea cu cele 3 butoane centrala are in componenta 3 indicatori: de la dreapta la stanga: incalzire scaune, rabatare cupola (electrica), si semnul cu ferestre off.

Rog pe aceasta cale colegii cu Cabrio de aici sa imi spuna sau sa ataseze cate o poza (am incercat sa vad din poza dar majoritatea sunt mascate de schimbator) la acea consola de butoane si sa precizeze ce functii au ele. Multumesc

Ps: @espacern: modelul de Cabrio la mine e facut de Karmann... poate influenta cumva asta? (ma gandesc ca au facut ei vre-o modificare in functii, dar din cate stiu Karmann face doar sasiul si Soft-topul) Multumesc
R19/16v
Si aici la fel... blink.gif Al dracu francez zgarcit... Luati aminte la semnatura lui espacern smile.gif
[attachmentid=1627830339][attachmentid=1627830340]
buty_76
Ok.... acum vazand faptic.... si tinand cont si de spusele lui Espacern (care stie ce spune) ma intreb: Comanda la incalzirea separata a scaunelor cum se face? Si in plus: rolul butonului UNIC din consola....ptr ce este? Se comanda ambele scaune deodata sau....? Ca alte butoane pe langa scaune sau pe langa schimbator nu am gasit.... Multumesc
R19/16v
Fie se comanda amandoua de la acelasi buton, fie e un singur scaun incalzit smile.gif
Apasa pe buton si vezi ce se intampla!
Comisaru Adi
Salut, se incalzesc ambele scaune apasand singurul buton de pe consola, asa este la mine.
gheorghe_tarta
daca masina este din 1999 incalzirea in scaune doar cele din fata au are un singur buton
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.