Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbator piele Megane, toate variantele
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
florin_pch
Salut, vreau si eu sa stiu daca Megane-urile 1 (1.6 16V Expression) aveau (au) nuca de la schimbator imbracata in piele.
INFANTERIST
al meu nu are si e originala, e de plastic dar am cuitie de viteze automata
nuca mea e mai deosebita icon_mrgreen.gif
buru620@yahoo.com
apropo.de unde pot face si eu rost de o nuca noua ca a mea e cam forjata?se poate scimba?
stie cineva ?
ionutt daniel
Se gasesc pe comanda sau in targ Autovit. Pret 30/70 lei in functie de cat de originale/durabile sunt. Cel mai greu va fi cu demontatul celei vechi, pe care va trebui sa o tai. Cred ca se pot imbraca si in piele, dar nu prea sunt mesteri pentru asa ceva.
ligrivis
Eu am nuca schimbator de piele 1.9 Dci Privilege , si a mea este uzata , s-a si rupt pielea intr-un loc, am luat de la dezmembrari vreo 2 , gasesc aici mereu Meganuri faza1 aruncate de baieti la fiare vechi ,le considera deja vechi.
maghi1
Salut,
Am un Megane1 1.6 16V si la fel ca la voi maciulia este cam uzata si deja a devenit lipicioasa mai ales cu caldurile astea. Intrebarea mea este, o tai pe cea veche dar cea noua cum se prinde, din cate stiu cele originale vin cu tot cu tija, ca ele sunt turnate.
Astept o sugestie. smile.gif Multumesc.
jacckk
bagi Poxipol....garantat nu mai cade..wink.gif
edy1092
Deoarece am schimbatorul de viteze foarte uzat doresc sa schimb sau sa imbrac NUCA si nu stiu cum se scoate sad.gif( .

Ma poate ajuta cineva ???

atasez poze ...
wasyloiu
Este bagata presat.
Trebuie tras in sus si va iesi daca ai noroc si forta, daca nu o tai si-ti pui alta.
nicu rares
eu am gasit nuca noua si am cumparat-o de la Meridian Vest din Bucuresti cu 198ron si burduful la schimbatorul de viteze tot cu 158ron
vaali
mi-am schimbat si eu nuca la schimbator ca era ceva in genu la cum era a ta. am comandat de pe net tot una de megane1 si cand am venit le-am schimbat. nuca este fortata in tija, deci o data bagata nu o mai scoti radmasa.gif , de scos nuca veche nu a mers decat prin taiere cu un cater. efectiv l-am facut bucati ca sa il pot pune pe cel nou.
edy1092
Mi-am croit din piele neagra dupa pielea de pe schimbatorul original apoi cusut la masina si a iesit asa :

user posted imageuser posted image
ovu12
am si io o mica intrebare daca tot vorbiti de nuci de schimbator....a mea e ok din punct de vedere estetic pt ca e din plastic sau ce naiba material e,ca nu e imbracat in piele...vad ca tot spuneti ca se scoate greu....problema mea este ca nuca de la schimbatorul meu se cam misca....e posibil sa raman cu nuca in mana cand e sa schimb vreo treapta? smile.gif)
catalin1
stie cineva cum se schimba nuca la megane 1 varianta invelita in piele si cu Returul in opozitia cu viteza a 5 a cum se procedeaza ca as vrea sa schimb doar nuca si sa nu deranjez inelul care cuplez marsarier va rog un sfat cum se procedeaza sau care sunt pasii si de ce model mai merge pus tot ceva din piele poate de megane 2
espacern
Se schimba cu tot cu tija....sau scoatere de pe tija prin distrugere.
Nu se poate refolosi nuca acoperita cu piele de la alta masina....doar noua.
catalin1
vreau sa spun ca daca il scot pe cel vechi prin distrugere,ca nu vreau sa distrug si altceva pe acolo de exemplu inelul care il ridic sa cuplez marsarier pot pune altul after market din piele
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.