Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema comenzi geamuri fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
ELITEFORCE
Am pus leduri pe usi in dreptul minerelor. Am tras curent pentru ele la fiecare usa direct de la becul care se aprinde pe usa fara sa ma leg la alte fire din usa.Prima usa a fost dreapta fata apoi cele doua usi din spate si ultima stinga fata.Toate ledurile merg ok.Aici a aparut problema.Pina sa le montez pe usa soferului totul a fost ok.Dupa montare au aparut 2 probleme.
1 .Butonul de geam pentru usa soferului merge pentru usa din dreapta fata si invers.
2 .Comenzile pentru ridicat si coborit geamul sint pe dos in loc sa ridice coboara si invers.
Specificatii.
Butoanele care sint pe fiecare usa pentru geamuri functioneaza normal.
Butoanele pentru geamurile din spate de pe consola usii de la sofer functioneaza normal.
Butonul de siguranta pentru blocarea geamurilor spate functioneaza normal.
Cineva idei?
crazybogdan
ce fel de leduri de ai pus? ma intereseaza caracteristici, eventual daca au un cod ceva...
Ledul permite trecerea curentului de la anod la catod, nu si invers, cum permit o rezistenta sau un bec normal!

Prima idee care imi vine in cap: la usile la care merg invers comenzile, incearca sa conectezi inversul led-ul.

Nu stiu cum arata schema electrica la butoane, zic si eu din cunostiintele mele de electrica...
rmegane2
Salut! Fiind topic vechi probabil ai rezolvat problema cu geamurile sau poate nici nu mai ai masina. Dupa ce scoti mufa de la geamuri sub butoane e o chestie albastra. Bagi o surubelnita subtire si tragi de ea pana iese. Dupa ce ai scos-o o intorci si o sa functioneze geamurile normal.[attachmentid=1628012202]
ionutz_dim
salut!am si eu o problema ciudata la geamurile fata(pe spate manuale)cel de la sofer merge sacadat si nu merge resetat iar comenzile merg invers iar cel din dreapa nu mai merge deloc.
am verificat butoanele sunt perfect functionale si am deconectat si ledurile dar fara rezultat.ce ar trebui sa mai verfic daca mai are cineva vreo idee?
megan2
Salut, trebuie sa mergi la un service sa vada exact ce se intampla acolo.Nu merge pe incercatelea.
nutu01
Salut,
Daca vrei sa rezolvi singur, trebuie sa verifici in primul rand toate mufele care fac legatura la usi. dai cu spray de contacte electrice.
skorpio_bog
Cel mai probabil modulul temic e defect.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.