Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Wind
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3
vladbobtm
A venit momentu sa prezint si eu noua masinuta in familie(e mai mult pentru nevasta) , in data de 31 Mai am ridicato de la dealer, masina merge super bine, pana acuma am mai condus motoare turbo pe benzina de cilindree asa mica si ma asteptam sa mearga destul de bine, este un motor foarte silentios cand este inchisa, cand este deschisa auzi un sunet mai sportiv de la toba, ceea ce e frumos. In general este foarte dotata avand: Climatronic, Abs,Esp, Traction Control, Asr+Eba, 4 airbaguri, radio/CD/MP3 si priza AUX. Cu consumul in medie este de 6,5l /100 km(masina este inca noua si trebuie sa se mai lase). Cam atat pe moment, sper sa tina cat mai mult fara probleme.

Poze:

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

4 Jun 2012, 19:46:
Poze 2:

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
Iulikk
Mamaaaa... ce buburuza frumoasaaa!! wub.gif wub.gif wub.gif
vladbobtm
Multumesc Iulikkk!!!!
TheSting
Super masinuta. Sa o stapaniti sanatosi si multi km si ani fara probleme.
Cam cat te-a costat jucaria?
Ce motor are?
MuciX
Tu ai citit titlul? E unudoitecee! (a nu se confunda cu tedei)
R19/16v
Bizara masinuta smile.gif s-o foloseasca doamna cu placere up.gif

Multa minte a avut francezu' ala cand a facut jantele alea...
Paco_il
foarte frumoasa vladbobtm smile.gif sa o stapanesti sanatos si la mai multi km...cat a costat? biggrin.gif
Shush
Simpatica jucaria !
Era si mai frumoasa daca avea manere normale la usi. "Chestiile" alea imprumutate de la Twingo sunt urate.

Multi kmp fara probleme !
MuciX
QUOTE(R19/16v @ 4 Jun 2012, 22:28)
Multa minte a avut francezu' ala cand a facut jantele alea...
*




Dezvolti? rolleyes.gif

4 Jun 2012, 22:39:
Multi kmp fara probleme si din partea mea. smile.gif

Poate ne povestesti si cum a fost cu alegerea. V-ati uitat si la alte modele, sau doar v-a placut cum arata?
mih_mlv
Salut,frumos modelul l-am condus si eu vara trecuta...unde in Italia stai?
Multi km fara probleme smile.gif
Laurentziu83
Tot in Italia am avut ocazia sa admir un alt exemplar. E ideala masinuta de plecat cu gagica in concediu si alte nebunii.
Singurele lucruri pe care i le pot reprosa sunt lipsa unei prize USB (scapi de scris-ul CD-urilor cu mp3-uri) si manerele de usi ca la Twingo (care dau impresia de saracie).
Pacat ca romanii nu se dau in vant dupa asa ceva.

Drumuri bune cu ea si amintiri cat mai placute.
AndreiMR
Foarte misto jucaria! Sa o stapaniti sanatosi!
R19/16v
@MuciX 5 spite, 4 gauri. Simetrie 0 smile.gif
MuciX
A, ok. Dar n-ar fi prima data cand se face asta. Ma crezi ca nici n-am vazut? Suruburile sunt in partea neagra. Atat timp cat nu vopseste surburile in rosu, eu zic ca e ok. smile.gif
gotty
QUOTE(Laurentziu83 @ 4 Jun 2012, 22:51)
Tot in Italia am avut ocazia sa admir un alt exemplar.
Singurele lucruri pe care i le pot reprosa sunt lipsa unei prize USB (scapi de scris-ul CD-urilor cu mp3-uri)
*



p'acolo prin italia n ai auzit ca AUX e cam aceeasi mancare de peste?
ArtVandelay
e electrica? blink.gif
mih_mlv
Nu prea este aceiasi mancare de peste...fara suparare gotty.
Stima,
vladbobtm
Multumesc tuturor pentru complimente!!

@The Sting, paco_il, : Motor 1.2 TCe 100 CP, masina a costat 13.500 Euro cu pret redus de la 18,800 parca.

Shush: total de acord cu tine despre manere!!!

MuciX: toata treaba incepe asa....am constatat ca avem nevoie de o a doua masina pe benzina(Diesel pentru calatorii mai lungi avem deja) eu personal voiam un Chrysler Crossfire, am gasit la niste preturi de nimic prin zona dar sa pus problema de asigurare(care e uriasa) si taxa anuala , nemaivorbind de consum, apoi sotia zice ca daca tot luam ceva in 2 locuri sa luam o decapotabila, ea ocheste Opel Tigra Twintop, majoritatea le gasisem de la 7000 in sus dar necesitau ba de reparatii la caroserie, ba de facut revizii ba de schimbat anvelope si cine stie cum mai mergeau daca cumva au fost tratate rau...in fine ajungeam aproape de 10.000-11.000 Euro, un coleg de la lucru a zis ca mai bine pun inca vreo 2000 si iau nou nouta de la renault(inainte am mai auzit de Wind dar am uitat de el si lam trecut cu vederea), atunci mi sau deschis ochii, o arat sotiei si imediat ramane fermecata de designul masinii, in plus de asta avem la ea 4 ani de renassic formula full: furt si incendiu pt 4 ani, acte de vandalism+geamuri sparte si 4 ani de garantie generala pe masina.

mih_mlv: locuiesc in zona nord-est, mai precis Udine.

Laurentziu83: era mult mai bine daca avea priza USb, dar asta este e buna si priza Aux e de ajuns sa pui telefonul androird sau apple si asculti cati GB de muzica ai pe telefon.

Va multumesc inca odata tuturor pt. aprecieri!!
gotty
QUOTE(mih_mlv @ 4 Jun 2012, 23:29)
Nu prea este aceiasi mancare de peste...fara suparare gotty.
Stima,
*



eu stiu ce inseamna si aux si usb,si nu pot gasi decat avantaje pentru aux.

acum nu stiu la ce te referi tu...
vladbobtm
ArtVandelay: nu nu e electrica, e pe benzina.

Gotty: diferenta intre AUX si USB este mare, evident la calitatea audio, la AUX ai sunet analog, la USB digital, cine stie poate la anul voi pune un DVD player care are si intrare USB.
gotty
la 4X5 ,10 W ce ti trebuie digital?
vladbobtm
Gotty eu stiu ca am 4X20 plus 2 tweetere
mih_mlv
Vlad dar asigurare obligatorie cat platesti/an?
Markos
De curiozitate, ce dimensiuni au anvelopele?
vladbobtm
mih_mlv: masina este pe numele sotiei care a facut prima asigurare pe numele ei(dar a luat clasa mea bonus malus,a-3 -a prin legea Bersani) doar RCA platim 700 pe an .Tu unde locuiesti in italia?

<span class='edit'>4 Jun 2012, 22:11:</span>
Markos: Anvelopele sunt de 195/45/R16
DracusorulViolet
Simpatica foc buburuza, cati mai multi kilometrii fara interventii ! biggrin.gif
vladbobtm
Mersi la fel!!!!!
mih_mlv
Salut din nou smile.gif ,
In Sicilia,suntem cam departe.Eu o am cu numere de Rom. asa ca nu am probleme cu sumele aberante ale lor.
gotty
QUOTE(vladbobtm @ 5 Jun 2012, 00:02)
Gotty eu stiu ca am 4X20 plus 2 tweetere
*



Aia sunt d'aia PMPO laugh.gif
herculane
in sfarsit ceva deosebit pe-aici in marea de logan-uri/symbol-uri/megane-uri

s-o stapanesti sanatos!

de curiozitate, de ce n-ai luat motorul de 133cp?
vladbobtm
@herculane: am luat modelul in stock si destul de ieftin fata de lista si parca nu se mai produc Winduri din cate stiu de pe net ca nu au avut succesul sperat in vanzari, in plus nu sunt mare fan al motoarelor aspirate asa ca nu as fii luat acel 1.6, este suficient si acest 1.2 Turbo pentru masinuta asta.
argon
QUOTE(R19/16v @ 4 Jun 2012, 22:28)
Multa minte a avut francezu' ala cand a facut jantele alea...
*




QUOTE(R19/16v @ 4 Jun 2012, 22:57)
@MuciX 5 spite, 4 gauri. Simetrie 0 smile.gif
*



Esti sigur ca e francez? Crec ca au facut un contract cu chinezii pentru jante, doar aia pot face asa ceva.
Laurentziu83
QUOTE(gotty @ 4 Jun 2012, 23:10)
p'acolo prin italia n ai auzit ca AUX e cam aceeasi mancare de peste?
*


Eu nu vad cum ar intra un stick USB in mufele alea, dar poate tu esti mai norocos. wink.gif

Eu am si USB si intrare auxiliara, dar de cand folosesc un stick USB de 16 gb pe care imi tin toata muzica in masina, n-am mai bagat un singur CD in unitate iar intrarea auxiliara nici nu stiu daca merge.

Daca ar mai fi cazul sa-mi mai iau un sistem audio pentru masina, mi-ar fi suficient sa aiba radio si mufa USB, as renunta linistit la partea de cd-player.
gotty
pai unde am zis eu ca poti baga un USB intr un jack? laugh.gif

Sau come se dice la voi la romania...
b76bgaarh
vezi ca ti se poate afla numarul de inmatriculare (ca tot te-ai chinuit sa il stergi in poze)

multi kmp fara probleme.
bucatzel
Frumoasa masina. Da' sa tii pe aproape o umbrela in zilele cu ploaie.
b76bgaarh
de ce? hardtopu ala e doar cu rol aerodinamic? sau daca e electric merge doar cand vrea el si e soare?
bucatzel
Peste doua saptamani o sa ma intalnesc iar cu un prieten de-al meu care are destul de multa treaba cu jucaria in cauza, si-l intreb iar. Cam o data la doua luni, cand ne intalnim, io-l intreb daca mai ploua in wind, si el imi raspunde ca da. Oricum, hardtopul o fi electric, dar zavoarele "e" manuale. Si trebuie sa fii oprit pe loc si cu frana de mana trasa ca sa poti sa-l inchizi, lucru care nu-i luat in calcul in alea 12 secunde. Macar la restul concurentei, trebuie doar sa reduci la un 30-40 ca sa poti inchide acoperisul.

Intre timp, au mai aparut si bug-uri mai avansate. Cand dai sa deschizi usa, geamul coboara cativa cm, ca sa iasa din cheder. Cica nu tot timpul se mai si inchide la loc, cand ai inchis usa.
cdadan
Asta ultima e o chestie foarte misto. Mai ales iarna. rolleyes.gif
vladbobtm
bucatzel: stai linistit ca zilele astea numai ploaie a fost de abia acuma e ceva soare si nu intra apa, masina cand este inchisa e izolata foarte bine, uite de exemplu de fiecare data cand deschizi usa(adica ridici manerul cat sa iasa putin usa geamul se lasa in jos cativa milimetri ca sa nu se strice garniturile de cauciuc) aici dau nota 10 la renault.

In fine singurele chestii ce ma nemultumesc la ea sunt butoanele pentru ridicat/coborat geamurile(sunt intro pozitie cam incomoda) si manerele exterioare de deschis usa, in rest pentru ce o folosim este ok masinuta.

Ca se tot vorbea de lipsa USB-ului ce parere aveti de acest DVD-player? Credeti ca se va integra la Wind?Acolo zice ca e pentru Wind si Fluence dar ma intreb oare cum va arata la Wind avand in vedere ca Radioul este acolo cam jos, totusi cred ca pe viitor pe asta il voi cumpara, pe siteul asta este singurul care lam gasit pentru WInd(mai jos aveti link)

http://www.myefox.it/7-pollici-renault-win...ce-dvd-p-127397
bucatzel
Poate n-ai fost atent...

QUOTE(vladbobtm @ 5 Jun 2012, 13:54)
uite de exemplu de fiecare data cand deschizi usa(adica ridici manerul cat sa iasa putin usa geamul se lasa in jos cativa milimetri ca sa nu se strice garniturile de cauciuc) aici dau nota 10 la renault.
*



QUOTE(bucatzel @ 5 Jun 2012, 13:50)
Intre timp, au mai aparut si bug-uri mai avansate. Cand dai sa deschizi usa, geamul coboara cativa cm, ca sa iasa din cheder. Cica nu tot timpul se mai si inchide la loc, cand ai inchis usa.
*



L.E.

Io stau linistit, da' ma gandeam ca poate vrei sa stii la ce sa te astepti pe viitor.

Scuze bucatzel am scris in acelas timp mai sus si am avzut dupa ce ti-am scris.
b76bgaarh
pai astea sunt lucruri normale la cc urile reno.

credeam ca e ceva mai deosebit.
vladbobtm
@bucatzel: am auzit si eu de la dealer ca la primele modele chiar au avut unele probleme cum ai zis si tu, sper ca la modelul asta au rezolvat totusi problemele, in orice caz la a noastra inca nu au aparut aceste probleme(si sper sa nu apara)

Apropo tu stai in oras sau langa TM?
Adrian00
Foarte frumoasa.S-o stapaniti sanatosi!
Markos
QUOTE(vladbobtm @ 5 Jun 2012, 14:01)
Apropo tu stai in oras sau langa TM?
*


Langa, la cort pe camp.
bucatzel
Apopo, sa nu-mi iei in nume de rau comentariile, ca vorbeam serios cand ziceam ca-i frumoasa jucaria.

Si da, stau in oras.
Filip
E șic masinuta, sa o folositi cu placere!
Laurentziu83
QUOTE(vladbobtm @ 5 Jun 2012, 13:54)
Ca se tot vorbea de lipsa USB-ului ce parere aveti de acest DVD-player? Credeti ca se va integra la Wind?Acolo zice ca e pentru Wind si Fluence dar ma intreb oare cum va arata la Wind avand in vedere ca Radioul este acolo cam jos, totusi cred ca pe viitor pe asta il voi cumpara, pe siteul asta este singurul care lam gasit pentru WInd(mai jos aveti link)

http://www.myefox.it/7-pollici-renault-win...ce-dvd-p-127397
*


Sfatul meu e sa verifici la un concesionar Renault daca se poate monta o priza USB in locul celei existente si nu iti mai trebuie altceva, lasa-l pe gotty ca nu stie d-astea. biggrin.gif

Solutiile aftermarket de regula sunt de calitate slaba, rareori se potrivesc 100% decent si, in plus, creste riscul de furt.
vladbobtm
Laurentiu aia voiam sa fac si eu sa intreb la Renault, dar tare ma tem ca imi vor cere o gramada de bani....oricum voi increca sa intreb sa vad macar daca se poate
Laurentziu83
In mod sigur va fi mai putin decat cei 350 de euro cat ar costa device-ul ala de care ma indoiesc ca e la fel de bun ca un sistem audio de fabrica.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.