Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Amenzi la administratia locala
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Pages: 1, 2
SandelBS
Salut,

Am o nelamurire legata de niste amenzi neplatite la administratia locala (de maxim un an): e o anumita valoare la o administratie locala din comuna x, jud y (nu e relevanta denumirea) insa am platit impozit pe profit obtinut din vanzare de actiuni la administratia financiara a jud respectiv de o valoare putin mai mare decat amenzile (impozit pe trimestrul I), insa in trimestrului II voi iesi pe pierdere si trebuie sa imi recuperez impozitul respectiv in totalitate si din ce am auzit se recupereaza foarte greu ceva de la stat (sau deloc) ca ei asteapta sa ma decontez la anumite taxe si impozite. Acum , intrebarea este, se pot regla administratia financiara a judetului cu cea dintr-o comuna? Ca trebuie sa imi schimb domiciliul cat mai curand si banuiesc ca trebuie sa fiu la 0 cu datorii catre administratia locala de unde inca fac parte (si as vrea totusi sa le platesc). Suma e destul de mare si costurile de transport la fel ca sa ma duc la fiecare sa scot bani si sa platesc.
maho
N-au treaba una cu alta: amenzile tin de finantele locale (ca si impozitul pe cladiri, terenuri si auto), iar impozitul si declaratia 200 (si 225 icon_mrgreen.gif ) sunt la finantele publice (impropriu spui "administratia financiara a judetului respectuiv").
shake
Am si eu o intrebare , tinand cont ca numai sunt "virgin" si am luat si eu amenda dupa 4 ani ...

Ieri in zona crangasi cica am trecut pe "rosu" dar era galben toata ziua , venit una bucata MCV dupa mine , ne-am contrazis pana a ajuns la concluzia ca atunci cand m-a tras pe dreapta nu aveam centura domne...

amenda 2 puncte X 70 ron.... , 70 ron platita in 48 de ore... dar ieri a fost vineri , daca ma duc luni sa o platesc mai este valabil doar 50 % din amenda?

multumesc
kxz
da, e vorba de 2 zile lucratoare.
SandelBS
In legatura cu recuperare impozit anticipat. Situatia sta cam asa : Am depus declaratia 225 aferenta trimestrului 2 (pe 27 iulie a ajuns), am fost saptamana trecuta la ANAF sa vad ce se intampla , daca au primit (ca am trimis prin posts si abia ieri am primit confirmarea) si trecand peste faptul ca habar nu aveau d-nele d-acolo cu ce se mananca imi si zic ca "Pai doar ce ati depus, de 3 saptamani, inca nu s-a prelucrat, mai asteptati". La intrebarea cat sa astept nu am primit raspuns. Nu stiu ce inseamna pt bugetari 3 saptamani , pt mine inseamna enorm, insa s-a mai confruntat cineva cu asta? Cam cat dureaza recuperarea? Sau astept degeaba?
bob737
Citeste procedura de restituire si de rambursare a sumelor de la buget. (cap. I din OMFP 1899/2004)
SandelBS
Deci va dura cel putin 2 luni teoretic.
STALEX2004
buna dimineata,

in aceasta dimineata, pe o strada cu sens unic m-a oprit un politist de la locala.eu cautam un loc de parcare si intrasem 10 m pe contrasens.mi-a cerut actele eu i-am zis ca nu le aveam m-am rugat de el sa ne "intelegem", nu a vrut si mi-a luat nr de la masina si am plecat.e posibil sa imi trimita jigodia ceva acasa?el nu a avut martori cum ca m-a oprit, era singur......in cazul in care imi vine ceva acasa de unde dovedeste el ca m-a oprit pe strada?
adrian.paul
Aha, deci el e jigodie ca nu a vrut spaga pentru ca tu ai intrat pe contrasens...
george_scala_2004
QUOTE(STALEX2004 @ 6 Nov 2012, 09:46)
buna dimineata,

in aceasta dimineata, pe o strada cu sens unic m-a oprit un politist de la locala.eu cautam un loc de parcare si intrasem 10 m pe contrasens.mi-a cerut actele eu i-am zis ca nu le aveam m-am rugat de el sa ne "intelegem", nu a vrut si mi-a luat nr de la masina si am plecat.e posibil sa imi trimita jigodia ceva acasa?el nu a avut martori cum ca m-a oprit, era singur......in cazul in care imi vine ceva acasa de unde dovedeste el ca m-a oprit pe strada?
*



foarte interesant...pe strazile cu sens unic parcarea este permisa pe ambele sensuri!

[attachmentid=1627848618] [attachmentid=1627848619]

ca sa dea amenda trebui ca sa aiba acces la baza de date a politiei...apoi daca da amenda ce motiv invoca? ca ai intrat pe contrasens pe o strada cu sens unic???

daca insa ai intrat pe contrasens...
Sudsemnatu
Da smile.gif o sa iti trimita o felicitare de Craciun. Legal nu cred ca are ce sa iti faca....
STALEX2004
@adrian.paul: din moment ce eu vroiam doar sa parchez .... da el e jigodia;daca aveam parcari nu mai era problema asta
@subsemnatu:deci sa inteleg ca daca o contest nu are ce sa imi faca....mai ales ca nu are martori si nu am semnat nimica....asa poate sa stea si pe strada nu ii place de mutra vre-unuia si ii noteaza numarul...si gata ii vine amenda...
cj98czh
QUOTE(STALEX2004 @ 6 Nov 2012, 09:46)
pe o strada cu sens unic m-a oprit un politist de la locala.eu cautam un loc de parcare si intrasem 10 m pe contrasens.
*




Cautatul unui loc de parcare iti permite sa o faci chiar daca esti pe interzis????

NU!

Vina este in totalitate a ta. Respectul meu pentru acel functionat care a refuzat spaga! Trebuia sa te lase si fara carnet.

Ce spui tu este bun de pus la faze de toata jena, fara suparare.
STALEX2004
QUOTE(cj98czh @ 6 Nov 2012, 10:14)
Cautatul unui loc de parcare iti permite sa o faci chiar daca esti pe interzis????

NU!

Vina este in totalitate a ta. Respectul meu pentru acel functionat care a refuzat spaga! Trebuia sa te lase si fara carnet.

Ce spui tu este bun de pus la faze de toata jena, fara suparare.
*


Te astept in bucuresti sa cauti un loc de parcare.... :|
cj98czh
Am delegatii prin Bucuresti mult mai des decat crezi. Nu zic ca este usor sa gasesti un loc de parcare, dar nici sa faci jigodie un om pentru ca isi facea meseria mai ales ca tu erai vinovat 100%.

Nu ai nici o scuza! Te comporti tipic "romaneste" ... gresesti si in loc sa iti recunosti greseala ..... tot ala care te arde este de fapt de vina ... ce sa zic ... las-o asa ca o dai in penibil.

klaus
Politistul ala a fost de toata jena. Dupa ce ca a avut dreptate si tu l-ai facut jigodie, nici nu a vrut sa accepte spaga.
De ce a fost de toata jena?
Ca nu ti-a facut dosar penal pentru tentativa de dare de mita... La modul cum pui problema cred ca ar fi fost potrivit.
STALEX2004
nu o dau in penibil....deacord sa platesc amenda, DAR.....daca aveam locuri de parcare si un trafic fluidizar cum trebuie + sa se judece fiecare caz cu aceeasi inversunare; nu cu unu faci urat si cu altul iei pozitia de drepti ca este fiu lui cutare....din cauza asta ma revolt.in timp ce vorbea cu mine a mai trecut unu cu un mertan si nici macar nu s-a uitat la el...s-o fi gandit ca cine stie ce smecher e ala si il face...nu-i problema astept amenda acasa atunci si o sa ma judec cu ei....mai bine ii lasau pe astia de la locala sa isi vada de ale lor, dar probabil ca s-au ofuscat superiorii lor ca cei de la rutiera iau spaga si ei nu....in fine...romania...
cj98czh
daca si parca .. si iar daca ... pricepe odata ca esti devina ... citeste ce a scris klaus mai sus .... accepta-ti vina si nu cauta scuze .... si alatadata gandeste-te de 2 ori inainte de a posta :minuni" din astea ... sau daca le postezi macar accepta criticile ... nu ai dreptate si nici scuza oricum o intorci.

6 Nov 2012, 10:36:
QUOTE(STALEX2004 @ 6 Nov 2012, 10:31)
nu o dau in penibil....
*



Nu, deja esti ...
STALEX2004
nu o intorc cu nimic...accept criticile, imi asum vina, dar nu mi se pare normal ca eu sa platesc amenda si un "bastan" sa nu o plateasca, drept urmare in cazul in care imi vine amenda acasa o voi contesta...
cj98czh
Pe motiv ca .... da, eram pe interzis ... dar politistul nu l-a oprit si pe ala cu Mertanul care a trecut si el pe interzis, am incercat chiar sa il mituiesc si el nu a vrut .... jigodia dracu ... sunt convins ca orice judecator iti adminte si iti da castig de cauza ..... asta cu capra vecinului este sport national la noi ....

Din nou, iti recomand sa o lasi asa .... ca te indrepti spre alt status ...
espacern
Ai dreptate ca Romania este de vina.
Daca se intampla in Germania/Franta erai considerat infractor pus cu obrazul pe capota si incatusat+dus la politie.
Norocul tau ca Politia locala nu are abilitati in sectorul rutier si ca nu a anuntat un echipaj de la rutiera ca-ti saltau permisul...un timp.
Ce amenda vrei sa contesti?

@+
STALEX2004
Pe motiv ca nu m-a oprit niciodata, nu l-am vazut inn viata mea pe "politist", nu stiu de unde are nr meu de inmatriculare....o sa ma duc la un avocat sa vorbesc cu el si vedem ce putem face...daca totul se face pe spaga in tara asta...asa sa fie
R19/16v
Tu esti unu' d-ala care crede ca daca nu semneaza PVu' se cheama ca nu capata amenda?
Sudsemnatu
ok..omu' a gresit ! El intreba daca politia locala are competenta legala de a da amenzi in astfel de cazuri!
R19/16v
Cu putin noroc, se descurca wink.gif
Tamango
QUOTE(STALEX2004 @ 6 Nov 2012, 09:46)
pe o strada cu sens unic m-a oprit un politist de la locala.eu cautam un loc de parcare si intrasem 10 m pe contrasens.
*



Esti fraier daca ai riscat pentru 10 metri. Puteai sa intri cu spatele 10 metri si nu mai avea ce sa-ti faca. Mersul cu spatele pe o strada cu sens unic este permis max. 50 metri smile.gif Nu gasea la ce articol de lege sa te bage wink.gif
klaus
QUOTE(Sudsemnatu @ 6 Nov 2012, 11:52)
ok..omu' a gresit ! El intreba daca politia locala are competenta legala de a da amenzi in astfel de cazuri!
*


Pai care cazuri? ca nu m-am lamurit.
Ca a intrat pe contrasens sa caute loc de parcare?
Deci pentru intrat pe contrasens sau pentru parcare?
Poate ar fi buna o lamurire, ca vad incrancenare ca ce jigodie e politistul, desi nu am inteles exact de ce, pt ca cetateanul cauta locuri de parcare sau pentru ca e jigodie ca el a intrat pe contrasens?
T.rac3Er
...ca n-a acceptat spaga icon_mrgreen.gif


am intrat pe contrasens si un politist a vrut sa ma amendeze. jigodia.

hmm...
probabil ca tu faci si alte tampenii si tot tu urlii din masina ta, ca ce nesimtit e ala
dry.gif
STALEX2004
sunt nervos pt ca eu intrasem pe contrasens sa parchez masina;vazusem un loc la circa 10m si din boscheti sare "domnu"....ca au luat din practicile celor de la rutiera.in fine nu stiu de ce se face atata tam tam pt ca mi-am recunoscut vina dar nu mi se pare normal ca "oamenii legii" nu trateaza cazurile asemanatoare la fel.Oricum politistul nu a completat pe un pv, pur si simplu a notat nr masinii intr-un caiet de-al lui....
@all:imi este greu sa cred ca niciunul din voi nu a incalcat codul rutier vreodata sau a fost nervos pe politia romana....
corbex
Am calcat eu codul rutier de destule ori dar, cind ma prinde militia, ma injur pe mine c-am fost bou si m-am lasat prins sau ca m-am lasat luat de val sa calc legea. Nu-l injur pe militian si sint politicos cu el.
klaus
QUOTE(STALEX2004 @ 6 Nov 2012, 12:22)
@all:imi este greu sa cred ca niciunul din voi nu a incalcat codul rutier vreodata sau a fost nervos pe politia romana....
*


imi este greu sa vred ca TU te-ai simtit vreodata vinovat de tampeniile si prostiile pe care le faci. Mie mi se pare ca intotdeauna vrei sa dai vina PE ALTUL pentru prostiile tale.
E o parere personala, s-ar putea sa fie gresita.
STALEX2004
corect, o parere personala, gresita....in fine nu stiu de ce atata tam tam.eu sunt nervos pe faptul ca vroiam sa parchez, cei drept a trebuit sa intru pe contrasens (mi-am recunoscut vina) si politistul m-a oprit...pentru 10 m...altii omoara oameni pe trecerea de pietoni si nu patesc nimic.vreti sa imi spuneti ca niciunul din voi nu a injurat un politist, nu a incalcat codul rutier, nu a incercat sa dea spaga, nu se simte nevinovat cand el defapt e vinovat??e mai usor sa dai cu noroi si sa arati cu degetul....eu ma retrag din discutie ca nu mai am nimic de spus...daca imi vine ceva acasa o voi contesta si pana nu se vor reglementa lucrurile in ceea ce priveste legislatia in romania...am tot dreptul sa ii injur....
b76bgaarh
ala de la locala are voie sa dea amenda pt trafic, mai nou? ca pana acum era decat cel de la rutiera.

au schimbat legea? daca nu nenea ala e de toata jena, pe langa ce a facut colegu.
R19/16v
De ce crezi tu ca toti suntem egali?
klaus
QUOTE(b76bgaarh @ 6 Nov 2012, 12:57)
ala de la locala are voie sa dea amenda pt trafic, mai nou? ca pana acum era decat cel de la rutiera.
*

Amenda de stationare pe interzis este "pentru trafic"? E prevazuta in alta lege decat OUG 195 si ROUG ?
De ce se da in multe sectoare din Bucuresti de catre politia locala, atunci cand se ridica masinile?
b76bgaarh
Kaus stationarea/oprirea e una, ce a facut colegu e altceva. au voie?
Smiley
din legea 155/2010 (legea politiei locale)
QUOTE
Art. 7
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
h ) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;


@klaus : intrebarea lui b76bgaarh este pertinenta, pentru ca pana recent (ma rog, 1 ianuarie 2011) politia locala nu avea atributii in domeniul circulatiei si nu putea constata contraventii sau aplica sanctiuni. nici acum nu are aceleasi atributii ca politia rutiera (nu stiu, de exemplu, sa te poata sanctiona pentru depasirea liniei continue , trecut pe rosu sau pentru neacordare de prioritate).
in cazul de fata insa este clar vorba de accesul interzis, deci politia locala avea dreptul sa aplice sanctiunea.
M.C.
QUOTE(Tamango @ 6 Nov 2012, 13:11)
Mersul cu spatele pe o strada cu sens unic este permis max. 50 metri smile.gif
*


Dar nu in intersectie ! wink.gif wink.gif
AR-18-MOS
QUOTE(Smiley @ 6 Nov 2012, 13:02)
*


Corect, conform legii Politiei Locale, pot constata contraventii pentru accesul interzis, dar tot aceeasi lege cat si Codul Rutier, nu preved obligativitatea conducatorilor auto de a opri la semnalul politistului local, totodata aceleasi normative, nu prevad sanctiuni pentru nerespectarea semnalului politistului local.
Cu alte cuvinte, vorba unui politist rutier de pe forumul politistilor, daca nu te opresti la locali, pot sa-ti faca lung din batista.
Asa ca pe viitor, stiti ce aveti de facut. 04.gif
Sudsemnatu
Art. 7
In domeniul circulatiei pe drumurile publice, politia locala are urmatoarele atributii:
h ) constata contraventii si aplica sanctiuni pentru incalcarea normelor legale privind oprirea, stationarea, parcarea autovehiculelor si accesul interzis, avand dreptul de a dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar;

Nu cumva se refera la blocarea accesului? Nu se refera la stationarea interzisa, parcarea interzisa, accesul interzis ? Cred ca mersul pe sens interzis nu intra in atributiile lui. Eu cred ca domnul coleg o sa se trezeasca acasa, maxim cu o amenda de parcarea interzisa.
Tamango
QUOTE(M.C. @ 6 Nov 2012, 14:08)
Dar nu in intersectie !  wink.gif  wink.gif
*



Eu zic sa mai citesti Codul Rutier wink.gif

Art. 128

(1) Se interzice mersul inapoi cu vehiculul:
a) in cazurile prevazute la art. 126, cu exceptia lit. d);
b ) pe o distanta mai mare de 50 m.......

Art. 126

Se interzice intoarcerea vehiculului:
a) in locurile in care este interzisa oprirea voluntara a vehiculelor, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 142 lit. f);
b ) in intersectiile in care este interzis virajul la stanga, precum si in cele in care, pentru efectuare, este necesara manevrarea inainte si inapoi a vehiculului;
c) in locurile unde soliditatea drumului nu permite;
d) pe drumurile cu sens unic;
e) pe marcajul pietonal;
f) in locurile in care este instalat indicatorul "Intoarcerea interzisa".

Art. 142
Se interzice oprirea voluntara a vehiculelor:
a) in zona de actiune a indicatorului "Oprirea interzisa";
b ) pe trecerile la nivel cu calea ferata curenta si la o distanta mai mica de 50 m inainte si dupa acestea;
c) pe poduri, pe si sub pasaje denivelate, precum si pe viaducte;
d) in curbe si in alte locuri cu vizibilitate redusa sub 50 m;
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai putin de 25 m inainte si inainte de acestea;
f) in intersectii, inclusiv cele cu circulatie in sens giratoriu, precum si in zona de preselectie unde sunt aplicate marcaje continue, iar in lipsa acestora, la o distanta mai mica de 25 m de coltul intersectiei;
g) in statiile mijloacelor de transport public de persoane, precum si la mai putin de 25 m inainte si dupa acestea;
h) in dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabila, daca prin aceasta se stanjeneste circulatia a doua vehicule venind din sensuri opuse, precum si in dreptul marcajului continuu, in cazul in care conducatorii celorlalte vehicule care circula in acelasi sens ar fi obligati, din aceasta cauza, sa treaca peste acest marcaj;
i) in locul in care se impiedica vizibilitatea asupra unui indicator sau semnal luminos;
j) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificatia "Drum ingustat", "Prioritate pentru circulatia din sens invers" sau "Prioritate fata de circulatia din sens invers";
k) pe pistele obligatorii pentru pietoni si/sau biciclisti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;
l) pe platforma caii ferate industriale sau de tramvai ori la mai putin de 50 m de acestea, daca circulatia vehiculelor pe sine ar putea fi stanjenita sau impiedicata;
m) pe partea carosabila a autostrazilor, a drumurilor expres si a celor nationale europene (E);
n) pe trotuar, daca nu se asigura spatiu de cel putin 1 m pentru circulatia pietonilor;
o) pe pistele pentru biciclete;
p) in locurile unde este interzisa depasirea.


Daca mergem pe firul art.128/alin.1/lit.a cu art.126/lit. a si b, precum si art. 142/lit.f eu inteleg ca mersul inapoi in intersectie NU este interzis. wink.gif
M.C.
Citeste mai atent !! wink.gif
Si fa legatura cu oprirea voluntara! wink.gif
Pentru ca aici se discuta despre o manevra voluntara!!
STALEX2004
Multumesc AR-18-MOS, asta vroiam sa stiu, nu sa intru in polemici cu ceilalti colegi forumisti.
vallixx
Nu e vorba de polemici, ci de faptul ca era ok sa fii suficient de barbat incat sa-ti recunosti o vina atunci cand o ai. Sa-l faci jigodie pe politai a fost cam de cacao, dupa ce tu erai cel care a gresit.

M-am uitat la profilul tau, ai 25 de ani. Multi inainte!
Daca ti-ai luat carnetul de la 18 ani, inseamna ca conduci de 7 ani.

Eu conduc de 17 ani, in Bucuresti. Iti spun sincer, nu exista treaba asta cu n-am loc de parcare. Sincer!
Da, sunt putine, dar nu mi s-a intamplat niciodata sa nu gasesc loc. Ma duc 100m mai incolo si tot gasesc. Daca nu, 200m.....etc.

NU exista asta cu "n-am loc deci "trebuie" si intru pe interzis"....
Nu, nu trebuie, nu exista trebuie. Inteleg ca ai vazut loc si ai zis sa-l ocupi, inteleg, poate si eu as fi intrat.....dar nu "trebuie"....daca ai fi fost in State iti spun eu ca nu intrai pentru ca stiai ca acolo se aplica legea si te-ai ars. Rau.
Aici toti ne-am invatat ca o mai dam la intelegere, ori cu spaga, ori cu vorbitul frumos si cu amabiliatea....etc. Evident ca si eu am facut d'astea. Ba da cand am gresit, am gresit, imi asum si aia e.

Am mai lasat-o si eu pe loc nepermis, am mai lasat-o si la limita legii.....dar de fiecare data mi-am asumat ca daca o fur, e vina mea ca am lasat-o aiurea. Lipsa parcarilor nu te absolva de lege.

Nu cred ca a deranjat pe nimeni ca ai intrat pe interzis, se mai intampla, toti am mai facut boacane. Lumea a fost deranjata de cum ai pus problema, ca si cum ala era tampit iar tu erai ingeras.
Ca a mai trecut altul dupa aia....plm, da, e frustrant, dar asta nu te absolva de vina pe care ai avut-o de la inceput.
b76bgaarh
vallix daca maine vine unu de la bgs sa iti ia carnetu ca asa vrea muschiu lui (ca de muschi nu duce lipsa) cum il consideri pe respectivu? dobitoc, tampit, smecher, ce il arde pe el grija? cam asa si cu politia locala, cand e vorba de trafic.

bafta.
STALEX2004
@vallixx: mi-am recunoscut vina dar crede-ma ca daca vedeai pe ce ton vorbea "organul" erai la fel de nervos ca si mine....si cand te gandesti ca unii au cu 2 clase mai mult ca trenu` si iti fac si morala...ba mai mult, unii nici macar nu au permis si iti vorbesc de codul rutier......da am 25 de ani, da am carnet de la 18 ani si am lucrat pe masina pana acum un an...am alergat prin bucuresti si prin tara de mi-au sarit ochii din cap...faceam si cate 10kkm - 20kkm pe luna.la multi ani si tie smile.gif
R19/16v
800km/zi faceai?
Shush
Era pilot de teste radmasa.gif
STALEX2004
cand eram pe ruta bucuresti timisoara...da...
R19/16v
Zi de zi, 24 de zile pe luna?
Si pe bucu-tm strangeai doar de vreo 550 pare-mi-se.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.