Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pe locomotiva
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Clipuri video > Clipuri Diverse
Bulldog
http://vplay.ro/watch/sgg4z3h5

Poate imi explica cineva cum de nu se prajesc stimabilii
AR-18-MOS
Daca nu ating pamantul, nu fac masa, astfel ca nu se curenteaza.
Bulldog


Nici asta nu a atins pamantul. Din cate stiu locomotiva nu e izolata de pamant, chiar trebuie sa atinga sina pt a realiza circuitul.
Ma gandeam ca are legatura cu faptul ca primul video, de la rusi e pe vreo portiune mai veche, cu "doar" 3000 volti.
bogdanelkva
Diferenta de potential dintre linia de transport si acoperisul locomotivei pe care calca indivizii este 0.Daca ar trece pe primul vagon si ar pune mana pe cablul de transport,s-ar electrocuta inainte de a-l atinge,prin arc electric ( ca in clipul al doilea).
Bulldog
Ma gandeam si eu la ceva de genul, da eu stiam ca pantograful e izolat de carcasa locomotivei.
bygy007
daca te uiti atent pe laterale unde stau indivizii sint podete de lemn , care sint izolatoare , la inceput ala de trage de pantograf sta si el pe un podet de lemn , ala de sta in pantograf este la acelasi potential pt ca pantograful este izolat de carcasa


multumiti de explicatie? laugh.gif
Bulldog
Aha. Mersi.
bogdanelkva
Lemnul ala(daca e lemn) nu e izolator perfect,are si el umezeala lui.Pentru corpul uman si 10 mA sunt periculosi.Eu m-am electrocutat si stand cocotat pe un scaun de lemn cand lucram la instalatia de 220 din tavan,daramite vreo 25 kv (sau chiar 3kv,ca si aia e o tensiune cat se poate de mortala).
Victoras2001
QUOTE(bygy007 @ 28 May 2012, 20:38)
daca te uiti atent pe laterale unde stau indivizii sint podete de lemn , care sint izolatoare , la inceput ala de trage de pantograf sta si el pe un podet de lemn , ala de sta in pantograf este la acelasi potential pt ca pantograful este izolat de carcasa
multumiti de explicatie? laugh.gif
*


Pe cuvantul tau ca te-ai baga la o tura d-aia. Mie, nici daca-l inviati pe Einstein si-l puneti sa-mi explice ce si cum, tot nu m-as sui acolo. biggrin.gif
iulia_boris
io nu inteleg de ce-ar face cineva,asa for fun,scamatorii la inalta tensiune?
excluzand sinucigasii? huh.gif
bucatzel
QUOTE(Bulldog @ 28 May 2012, 19:00)
Poate imi explica cineva cum de nu se prajesc stimabilii
*



Au luat lectii cum se merge cu "sarma".

Iar partea cu diferentele de potential ti-a fost explicata. Plus cizme cu talpa groasa de cauciuc si manusi de siguranta.
spy_oh_joy1389
Din cate vad eu in al doilea videoclip liniile de transmisiune a puterii sunt amandoua deasupra trenului. Curentul a luat calea tipului catre pamant. In primul videoclip ai un cablu deasupra tramvaiului iar celalalt este sina iar cum s-a mai zis, diferenta de potential intre cablul de sus si tavanul tramvaiului este 0 iar potentialul a fost mutat mai jos prin antena lui. Deci tipii sunt intr-o zona de potential egal iar curentul nu are cum sa treaca.

M-am uitat din nou, sunt de fapt unul deasuprea celuilalt, unul e pentru a-l purta pe cel de curent. Probabil ca antena trenului nu era ridicata nedumerire.gif
bygy007
QUOTE(bogdanelkva @ 28 May 2012, 21:53)
Lemnul ala(daca e lemn) nu e izolator perfect,are si el umezeala lui.Pentru corpul uman si 10 mA sunt periculosi.Eu m-am electrocutat si stand cocotat pe un scaun de lemn cand lucram la instalatia de 220 din tavan,daramite vreo 25 kv (sau chiar 3kv,ca si aia e o tensiune cat se poate de mortala).
*


in miini aveau minusi , nu cunoastem proprieratile lor dar exista manusi care rezista si la citeva zeci de kv
bogdanelkva
Ar trebui sa cerem si parerea ciorilor care stau cu sutele pe liniile de 110-220kv si n-au nici o treaba si nu-si bat capul.... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
spy_oh_joy1389
Cracii lor sunt asezati pe acelasi potential tongue.gif . Pe langa asta curentul trece pe calea cea mai usoara deci nu ar avea motiv sa se ramifice prin ele. Daca ar fi curent cu frecventa foarte mare (o lungime de unda mai mica decat distanta dintre craci) atunci ar avea picioarele puse pe potentiale diferite si ar trece si prin ele.
os
spy_oh_joy: daca tot ne dam - la frecvente inalte, datorita efectului de suprafata (http://en.wikipedia.org/wiki/Skin_effect) curentul se concentreaza in straturile superficiale - si in anumite limite nu e periculos pentru organele interne.

Oricum frecventele uzuale in circuitele de putere sunt departe de ce spun eu (si tu).
spy_oh_joy1389
Stiu de efectul pelicular si de adancimea de patrundere. Dadeam un exemplu in care poti avea diferenta de potential pe acelasi fir. Nu stiu cum se comporta organismul la frecventele alea unsure.gif . Daca e posibil sa se faca circuit prin interiorul organismului, atunci curentii raman pe suprafata acelui circuit.
betamax
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 29 May 2012, 18:32)
Pe langa asta curentul trece pe calea cea mai usoara deci nu ar avea motiv sa se ramifice prin ele.
*



Intr-un nod de retea (punct in care se intalnesc trei sau mai multe conductoare care se afla in contact electric) curentul se distribuie in fiecare ramura conform legii I a lui Kirchhoff. Probabil are motivele lui.
argon
QUOTE(bogdanelkva @ 29 May 2012, 19:03)
Ar trebui sa cerem si parerea ciorilor care stau cu sutele pe liniile de 110-220kv si n-au nici o treaba si nu-si bat capul.... radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
*




Ciorile stau intotdeauna pe cablul de deasupra, de protectie, nu stau pe cablurile de tensiune ca le-ar lua naiba wink.gif
spy_oh_joy1389
betamax:
Uh-huh...
Aplica Kircchoff I la nodul unde se imparte la R1(cioara) si spune-mi ce motiv are curentul sa o ia prin R1?
bygy007
intre picioarele cioarii rezistenta conductirului nu este 1K si tensiunea de 9V ci este 0 , dar posibil ca la inalta tensiune acea tensiune de pas sa nu fie negljabila
yhattori
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 29 May 2012, 20:59)
Stiu de efectul pelicular si de adancimea de patrundere. Dadeam un exemplu in care poti avea diferenta de potential pe acelasi fir. Nu stiu cum se comporta organismul la frecventele alea unsure.gif . Daca e posibil sa se faca circuit prin interiorul organismului, atunci curentii raman pe suprafata acelui circuit.
*



daca-l imparti pe ce la lambda, o sa-ti dea in jur de un GHz. daca nu stii ce-i PRF-ul sau VSWR-ul atunci probabil ca n-o sa te apropii in viata ta la mai putin de un kilometru de un "fir" de ala de care vorbesti tu.
spy_oh_joy1389
bygy, ala este un exemplu pentru K1, nu am zis ca R1=neaparat rezistenta unei ciori si tensiunea intre cracii ei este 0 ca si in exemplu, iar exemplul tau este in cazul in care a cazut un cablu la pamant iar curentul ala se disipa pe o semisfera pe volumul careia densitatea de putere probabil scade cu 1/d^2, nu m-am uitat, dar asa este in spatiu liber.
yhatorri
VSWR=variable stationary wave raport = raportul de unda stationara
de obicei se calculeaza lambda cunoscand c=c0/radical(epsilonr miur) si frecventa.
La o frecventa de 3Ghz, prin aer, lungimea de unda este 10cm. Tensiunea prezinta maxime si minime distantate cu lambda/2 daca sarcina nu este perfect adaptata(ceea ce se cam intampla). Distanta dintre un maxim si un minim este lambda/4 deci 2.5cm. Daca pui o sonda pe un maxim si alta la 2.5cm distanta o sa ai o diferenta de potential de Umax-Umin. Desigur, trebuie luat in considerare si efectul pelicular si acum ca ma gandesc mai bine, peste 80% din cioara aia ar trebui sa fie apa deci este conductor si deci se opune undei electromagnetice => curentul ramane spre suprafata.
betamax
Cioara + cablul nu formeaza un nod (reciteste definitia) decat daca o legi de la cap catre un punct cu potential diferit de cel al cablului. Credeam ca problema e lamurita in posturile de mai sus Omul din clip ar putea fi in paralel cu pantograful (antena, cum ii zici tu). Omul=R1, pantograful=R2, cablul de alimentare=R3.

Pt. argon: ciorile pot sta si pe cablurile aflate sub tensiune, nu e nici o problema, este explicat in posturile anterioare (nu le vad acum, dar pot reveni dupa editare).

LE. Discutia deviaza catre efectele curentilor UHF si devine offtopica. Sa ne limitam la cei 50 Hz din clip.
spy_oh_joy1389
Cand conectezi un crocodil de la multimetru pe un conductor ai facut un nod. Daca ai conectat doi crocodili pe acelasi conductor ai doua noduri. Ce intelegi tu prin nod si prin "legat de cap"? Daca nu consideri piciorul unei ciori nod, atunci comentariul tau de mai sus cu k1 nu avea rost si amandoi suntem de acord ca nu trece curent prin ea.
yhattori
spy, io incercam sa-ti spun ca "firele" de care vorbesti tu sint de fapt ghiduri de unda sau (micro)strip la frecventele alea. tre' sa fie o cioara foarte deprimata ca sa reuseasca practic sa se electrocuteze atingindu-le. nu prea le gasesti pe toate drumurile, mai ales sub tensiune.

ma mir ca n-ai percutat, mai ales ca-i tot dai inainte cu skin effectu-ul si-ai bagat si epsilonu' la inaintare.
betamax
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 30 May 2012, 11:50)
Cand conectezi un crocodil de la multimetru pe un conductor ai facut un nod.


Fals. Intr-un nod trebuie sa ai cel putin 3 (TREI ) conductoare. Daca ar fi cum zici tu, o bucata de 1m de cablu liniar are milioane de noduri (milioane de segmente inseriate, fiecare legatura dintre doua constituind un nod).
spy_oh_joy1389
Mai citeste: un crocodil pe un conductor sau cand agati o sonda sau cand atingi un conductor de un altul
Ce ai descris tu e inserierea unor segmente si nu am spus asa ceva.
bygy007
da un crocodil pe un conductor este considerat nod , care se refera doar la curenti si nu la tensiuni

pentru filmulet se poate aplica legea a 2 a lui Kirchhoff , pentru a reimprospata memoria
argon
QUOTE(betamax @ 30 May 2012, 12:46)
Pt. argon: ciorile pot sta si pe cablurile aflate sub tensiune, nu e nici o problema, este explicat in posturile anterioare (nu le vad acum, dar pot reveni dupa editare).
*



Nu pot sta pe liniile de 110-220 kv, ca aia era vorba aici, si daca ar putea sta, oricum nu se vor apropia macar ca nu le place bazaitul aferent.
bucatzel
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 30 May 2012, 13:09)
Mai citeste: un crocodil pe un conductor sau cand agati o sonda sau cand atingi un conductor de un altul
Ce ai descris tu e inserierea unor segmente si nu am spus asa ceva.
*



Un crocodil pe un consumator e un circuit deschis. Pana nu-l inchizi cu al doilea crocodil, e ca si inexistent. Si sunati careva la zoo, sa vina sa-si ia crocodilul de pe sarma de la tramvai tongue.gif .

QUOTE(argon @ 30 May 2012, 15:01)
Nu pot sta pe liniile de 110-220 kv, ca aia era vorba aici, si daca ar putea sta, oricum nu se vor apropia macar ca nu le place bazaitul aferent.
*



Troleul are ceva mai putin, 27kv, banui ca si tramvaiul la fel. E totusi diferenta de-un ordin de marime.

Iar bazaitul ca bazaitul, dar daca intra prea tare in campul electromagnetic s-ar putea sa le surprinda diferenta de potential intre cioc si coada inainte sa atinga firul in cauza. Nu mai stiu formulele si n-am chef sa sap dupa ele, dar calculasem niste chestii asemanatoare prin facultate.
tatabobu
Bucatzel, in Timisoara troleul e la 27 kv? Ca pe aici se multumeste cu 700.
bucatzel
Mea culpa, l-am incurcat cu trinu'.

Mda, la astia si scrie de 750V
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tramvaiul_din_Arad

spy_oh_joy1389
QUOTE(bucatzel @ 30 May 2012, 15:42)
Un crocodil pe un consumator e un circuit deschis. Pana nu-l inchizi cu al doilea crocodil, e ca si inexistent.
*


Asta daca celalalt nu era deja conectat la masa tongue.gif .
bygy007
QUOTE(bucatzel @ 30 May 2012, 16:51)
Mea culpa, l-am incurcat cu trinu'.

Mda, la astia si scrie de 750V
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tramvaiul_din_Arad
*


asa este peste tot , tramvaiul troleul metroul se alimenteaza la 750Vcc dar tensiunea poate depasi si poate ajunge pina la 900V
ce tine de alimentarea feroviara la noi , ea este de 27Kv adica 27 000 V ca

ala de ii ziceti voi , troleu tehnic se numeste pantograf
bogdanelkva
QUOTE(argon @ 30 May 2012, 11:13)
Ciorile stau intotdeauna pe cablul de deasupra, de protectie, nu stau pe cablurile de tensiune ca le-ar lua naiba  wink.gif
*


Ia uite niste ciori care chiar au de lucru biggrin.gif
http://www.flixxy.com/helicopter-cable-inspector.htm
colorix
smile.gif)
Solon
Ti se face rau. Oricum ,foarte tare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.