Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: kit reparatie bara stabilizatoare R 21
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
turbodxman
Salutare,

A inlocuit, pana in acest moment, unul din voi, posesorii de R 21, bucsele, colierele si suruburile de la bara stabilizatoare?

Daca da astept un reply/ MP cu locatia unde gasesc un kit de reparatie pt bara stabilizatoare aftermarket cara sa cuprinda cele 4 bucse de cauciuc, colierele lor si suruburile + piulitele aferente (TOT, NU NUMAI BUCSELE LA BUCATA) excl.gif

Sau daca aveti idee de la ce alt model auto (eventual autohton tongue.gif ) se potrivesc colierele ... wacko.gif daca e cazul in situatia in care nu voi gasi decat bucsele noi fara coliere blink.gif

E vb de un R 21 GTS Ph. 2

Ms. wink.gif
R21_bop
Bucsele le-am schimbat eu si un sfat daca mergi la service cere sa ti le schimbe pe groapa ca altfel o sa ai probleme o sa-ti fuga bara.
vistike
Asta vreau sa fac si eu la masinuta mea. Uite eu am gasit ceva dar fara pret. Nu stiu daca se potrivesc la GTS
http://www.al-padrino.ro/versiune/2083/tre...l/17770890.html

Am gasit si pe unix. Ma scuzati, nu vreau sa fac reclama vreunui site.
http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Fo...83&cMegnNr=6653
turbodxman
@R 21_bop: Le voi schimba personal. smile.gif
Ms de sfat. wink.gif
Am bara "fugita" putin intr-o parte (nu e centrata stanga-dreapta).
Am gandit ca daca o demontez sa inlocuiesc si bucsele nefiind scumpe. happy.gif
Dar vreau kit-ul complet (bucse + coliere + suruburi + piulite).
De suruburi si piulite pot face rost separat dar de coliere nu stiu de unde. wacko.gif

@vistike: Ms de link. Uitasem de Al Padrino de cand nu am mai cumparat de la ei (de mai bine de 10 ani) happy.gif
La UNIX vad ca se gasesc dar separat ... mai am de cercetat putin ... wink.gif
Thx wink.gif
turbodxman
Am cumparat bucsele de la UNIX pana la urma, separat.
Coliere nu mai sunt livrabile la UNIX. sad.gif
vistike
http://www.epiesa.ro/set-reparatie-bucsa-b...art-2639338.htm
Vezi ca ti-am trimis un pm. wink.gif
turbodxman
Multumesc pentru link. wink.gif
Nu am primit nici un PM sad.gif



30 May 2012, 20:43:
Bucsele din partea superioara a barei trebuie sa aiba diametrul interior de 26 mm, nu se gasesc decat de maxim 25 mm (Powerflex sau SASIC).
Cele de la UNIX au 22 mm.
Maine retur si reluam cautarea.

Cele de la capetele barei au diametrul de 16 mm.
Cele de la UNIX sunt bune (IMPERGOM).
turbodxman
Scapat de bucsele avand dimensiunile incorecte pt bara din dotare tongue.gif acum urmeaza o cautare pt 2 SASIC (Franta) cat mai accesibile (daca se comanda pe net, de la noi e mult mai scump transportul cu ramburs decat cele 2 bucse) laugh.gif
vistike
Eu am gasit Sasic dar tot 24mm are. 12ron/bc
sad.gif

Am gasit si cu 25mm http://www.epiesa.ro/bucsa-bara-stabilizat...art-2416448.htm

biggrin.gif
turbodxman
Cele de 25mm le voi lua, dar caut la un magazin de piese auto local, poate ies mai ieftin decat pe epiesa.ro cu transport ramburs. rolleyes.gif
espacern
QUOTE(turbodxman @ 1 Jun 2012, 10:12)
la un magazin de piese auto local, poate ies mai ieftin

La magazinul din PM costa 6 Ron....loco Brasov.

@+
XtreZz
@espacern Au si kit complet? Am si eu nevoie,daca trag de roata cu mainile se misca bara din bucsa de la pivot..trebuie sa le schimb si eu...dar suruburile si colierele sunt cam terminate...
espacern
Este disponibil si kit complet.....la pret diferit.

@+
XtreZz
Cat costa kit-ul ? m-ar interesa curand..
turbodxman
QUOTE(espacern @ 1 Jun 2012, 10:52)
La magazinul din PM costa 6 Ron....loco Brasov.

@+
*



Multumesc!

Luni le-am si luat. smile.gif
aurel82
impartaseste
turbodxman
Nu am gasit in Romania, bucse aftermarket, noi, avand diametrul interior 25mm.
Numai in Franta se gasesc.
Ziceai ca le iei din Franta parca wacko.gif
aurel82
pai da, asa vroiam dar din pacate a trebuit sa revin inapoi in iasi pt servici, dar nu-i bai ca ma duc saptamana viitoare si asta fac in prima zi biggrin.gif
turbodxman
Bun atunci. tongue.gif
Ale mele sunt deja pe drum. biggrin.gif
turbodxman
Iata-le wink.gif

aurel82
azi am cautat si nu am gasit decat cele de la QH, care nu mi se par de calitate
maine e o noua zi
turbodxman
Quinton Hazell nu ar trebui sa vanda ceva de slaba calitate...
Cauta SASIC.
turbodxman
Puteti masura diametrul barei stabilizatoare, la capete si la mijloc?
Caut una si vreau sa vad ce diametre au avut barele stabilizatoare pe diverse modele R 21 in fct de motorizare, sa stiu ce am de ales daca nu gasesc una identica cu a mea blush.gif
aurel82
Salut, la cea veche, GTS-ul din 86 bara avea acelasi siam si la capete, apoi au redus diam la capate, nu stiu care este motivul?
turbodxman
Salut,

OK.
Mersi de info. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.