Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Remediat Scartait Consola Centrala
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
ressy
Problema: scartait al consolei centrale (intre schimbator si frana de mana)
Masina: Renault Symbol 2008, 1.4 MPI.
Sunet Produs: video

1. Se elibereaza "manusa" schimbatorului de viteze prin tragerea ei spre schimbator. Se incepe din partea din fata unde are o clema, in partea din spate are o mica bucatica de plastic care o tine in loc.
[attachmentid=1627810840]

2. Am descoperit ca vinovata de scartait este clema de prindere din imagine. Are 2 parti, partea alba este prinsa de podeaua masinii si partea neagra de bucata de consola. Eu am reusit sa o scot apasand cu surubelnita pe bucata neagra si tragand usor de bucata de plastic gri.
[attachmentid=1627810841]

3. Am "uns" cu WD-40 cele 2 componente ale clemei si deocamdata nu mai scartaie. Probabil mai ok ar fi niste silicon sau vaselina, insa nu am avut.

4. Am uns si cele 2 aripioare de prindere ale placutei cu butoane de dezaburire si inchidere. Mi s-a parut ca scartaie si acolo. Placuta se scoate cu surubelnita usor din lateral, cu grija sa nu o zgariati.
[attachmentid=1627810842]
ressy
Nota*: Punctul 1. Atentie, de fapt in partea dinspre frana de mana exista 2 bucati de plastic ce tin fixa "manusa". Aceste doua bucati de plastic sunt subtiri si se rup foarte usor, deci mare atentie la demontare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.