Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lampa ceata spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
nmarinae
Salutare!!


Doresc sa gasesca, pe sub bord sau la maneta de semnalizare firul de la lampa de ceata spate.

Ce culoare are firul de la lampile de ceata pe spate ?


(am folosit functia search dar nu am gasit nimic)


Va multumesc!

Bejenaru Ionut
Pleaca de la coada la cap. Adica uita-te la blocul de lumini si vezi ce culoare are firul pt lampa de ceata si mergi pe el spre bord. La maneta de semnalizare nu ai ce fir sa cauti. Lampa de ceata este comandata de UCH.
nmarinae
Ca sa intelegeti pentru ce caut acel fir....


Masina nu are proiectoare, si as vrea sa ii montez proiectoare, dar neavand proiectoare trebuie sa schimb si blocul de lumini cu unul care are buton pt proiectoare(cea ce nu doresc) si vreau sa leg proiectoarele pe butonu de ceata iar ca sa nu stea ceata tot timpul aprinsa , sa montez un buton in consola cu reglaj faruri care sa imi opreasca ceata.



Sau poate imi dati si mie o idee de unde sa alimentez acele proiectoare
R19/16v
Ceata multa si deasa la pitesti?
Bejenaru Ionut
Decat sa te chinui cu asa ceva, mai bine stai linistit. Chiar daca a mea are proiectoare, nu stiu daca le-am folosit de cinci ori de cand am masina. La fel si la logan: in cinci ani cred ca am aprins proiectoarele de vreo 10 ori. Sau tu poate vrei sa mergi cu proiectoarele aprinse in loc de faza scurta. In cazul asta iti doresc sa nu gasesti ceea ce cauti.
R19/16v
Si, eventual, sa ti se arda becurile o data la 10 minute >:)
Bejenaru Ionut
radmasa.gif

Acum sincer, daca nu le ai cu electrica/electronica apeleaza la cineva care stie cu ce se mananca.Dar eu cred ca nu e ceva graj lipsa proiectoarelor.
nmarinae
eu cred ca totusi puteati sa va abtineti de la rautati.....


Am intrebat si eu ceva si se raspunde numai la intamplare......



Pt mine conteaza sa gasesc acel fir (pt aceasta am deschis acest topic) nu sa isi dea una lume buna cu parerea la ce doresc sa fac.


Astept un raspuns concret nu bazaconii
Bejenaru Ionut
Chiar daca gasesti acel fir, nu stiu daca e bine sa te legi la el. Pentru ca am impresia ca e temporizat, adica se stinge singur dupa un anumit timp.Daca zic prostii rog pe cineva sa ma corecteze.
beberazvan_n
Parerea mea este ca merita sa incerci. Eu am la o Solenza facut la fel, becul pentru ceata este pe un alt buton imediat sub maneta de aprins proiectoarele . Si nu se ard becurile deloc.
Documenteaza-te bine si apoi incepi lucrarea. Bafta
nmarinae
sa inteltg ca nimeni nu stie culoarea acelui fir si pe unde pot sa il gasesc.....
Bejenaru Ionut
Dupa cum am spus poti pleca chiar de la tripla spate si mergi pe fir spre fata. Dar vad ca nu vrei sa asculti.
nmarinae
QUOTE(Bejenaru Ionut @ 3 May 2012, 16:08)
Dupa cum am spus poti pleca chiar de la tripla spate si mergi pe fir spre fata. Dar vad ca nu vrei sa asculti.
*





la acest lucru ma gandisem inainte sa deschid acest topic, dar totusi am scris deoarece trebuie sa desfac destul de multe plastice iar cablurile sunt mansonate si nu vroiam sa distrug acea mansonare....


Intr-un final aceasta este singura solutie.
dCi
Culoarea firului ce duce la becul de ceata este mov. Dar aveti grija ca nu este singurul fir de culoare mov.
Pt a nu confunda firele, va sfatuiesc sa faceti legatura direct de la mufa ce intra in stopul de ceata deoarece acolo este un singur fir mov si nu aveti cum sa-l confundati.
nmarinae
QUOTE(dCi @ 4 May 2012, 07:47)
Culoarea firului ce duce la becul de ceata este mov.  Dar aveti grija ca nu este singurul fir de culoare mov.
Pt a nu confunda firele, va sfatuiesc sa faceti legatura direct de la mufa ce intra in stopul de ceata deoarece acolo este un singur fir mov si nu aveti cum sa-l confundati.
*





Poate reusesc sa il gasesc pe sub bord ca sa nu ma plimbn cu cateva fire prin toata masina ......
Benafflek
eu ma gindeam la al 2-lea bec de ceata pe spate stinga, unde se vede o gaura dar nu e bec... Aveti idee daca se poate pune? Sint fire trase?
eviliguana
Dar de ce nu legi proiectoarele de faruri?
bursuq
reeditez si eu intrebarea lui benafflek.pe lampa din spate dreapta se poate pune bec astfel incat sa functioneze ceata? e cumva prevazut in uch ? am incercat sa pun becul respectiv insa nu se aprinde. va cer parerea in ideea ca as dori sa am pe ambele lampi becuri de ceata functionale.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.