Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Automeridian Sud Second Hand
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
Rusucuvodka
Salut,

Sunt nou pe aici nu stiu daca s-a mai discutat aceasta problema, am dat cautare si nu am gasit nimic concludent.
Problema sta asa: Am fost la automeridian sud, pentru evaluarea autoturismului ce il detin deoarece eu trebuie sa plec din tara , si nu mai am nevoie de masina. Am intrat la ei pe site si spun ca achizitioneaza masini. Bun. Am fost, au evaluat-o, au facut un test de drum , pretul oferit e ok. Treaba acum vine : Ei zic ca platesc la 3 zile IN CONT BANCAR de la predarea COMPLETA a masinii ( dupa radiere, intocmire acte si tot tacamul) . Treaba e ca nu prea am incredere in chestii din astea, "o lasi aici , plata peste 3 zile". Intrebarea mea este : A AVUT CINEVA DE A FACE CU ACEST SERVICIU MERIDIAN ? Sunt seriosi ? Eu zic ca ar trebui sa fie, avand in vedere ca sunt ditamai service-ul, lasand la o parte ca am auzit pe aici ca service-ul nu e tocmai OK ( nu am avut vreodata de a face cu el).
Astept si eu niste raspunsuri de la niste oameni care au avut diverse experiente. Adica exista sansa sa nu primesc banii,sau sunt seriosi si platesc ? Asta vreau sa stiu.

Cu respect.
espacern
Nu stiu despre aceasta societate.....de seriosi sau nu.
Dar cand vinzi masina(sau alt bun)se face un contract de Vanzare-Cumparare.
Acolo se trece un pret si cand semnezi actul asta implica ca ai primit contravaloarea.....si mai faci si radierea este clar bunul cumparatorului.
Nu stiu cum poti(legal)sa faci dovada ca nu ai primit bani....odata ce ai semnat ca ai primit bani prin semnarea C-VC.
Doar daca se face un act aditional la notar cu semnarea intelegerii dintre voi....zic si eu.
Eu nu as vinde nici un bun in conditiile astea....chiar daca/mai ales pretul oferit este interesant.

@+
Rusucuvodka
De asemenea nu stiu daca am postat corect , unde am postat acuma , in fine.
Si eu sunt mirat de ceea ce vor adica sa le las masina , si imi baga ei in cont mai tarziu banii ( dupa 3 zile)...ma gandeam ca totusi fiind o firma mare si cu renume nu ar face magarii. Insa chestia asta , ma intriga un pic.. , adica o radiez , fac contract, le predau tot , masina nu mai e la mine, actele si cheile nu mai sunt la mine, doar garantia ca primesc banii dupa 3 zile de la predarea masinii. Ei zic ca nu pot da banii pe loc si in mana ci numai in cont bancar ( nici nu am asa ceva ). E vorba de Automeridian Sud OCAZIE. Nu a avut nimeni de a face cu ei ?
Cat despre pret , au oferit cam cat ceream eu , un pic mai putin . Nu ar fi problema , problema e faza cu plata la 3 zile dupa...ei cica nu au fost probleme , ca toti si-au primit banii...bine ,fiecare isi lauda cioara ca e mai alba un pic ca alta, insa vroiam sa stiu daca e cineva care a apelat vreodata la acest serviciu , mai ales ca am vazut acolo destule Logane si Renault , si m-am gandit sa intreb pe aici, deoarece poate cineva a facut o astfel de tranzactie si ma poate lamuri.

Ce zice EspaceRN , e foarte adevarat, ca nu ar vinde masina asa...nici eu, decat daca banii ar fi platiti pe loc. Eu in curand plec , si nu prea mai folosesc masina, si aveam nevoie de bani , insa sa aud ca noi am bagat , dar poate ca nu au intrat, sau sa imi rada in nas.
Oricum , daca a avut cineva experienta cu ei, rog sa scrie aici. De asemenea , daca topicul nu este corect pozitionat rog adminii sa il mute la locul adecvat.

Multe multumiri
sadi
Un transfer bancar poate dura 2-3 zile, in functie de valoarea lui (suma mai mare = semnaturi mai multe). Poate asta e motivul pentru care ti-au zis ei ca in 3 zile iti vezi banii in cont.
hellcat
Am impresia ca se confunda targu Vitan cu un dealer auto...sunt rare cazurile cand o societate plateste cash (adica cu banii jos) in cazul de fata achizitionarea unei masini.
Multe societati au in regulamentul intern stipulat sa nu tina in casa sume mai mari...
Si fac virament bancar.
Rusucuvodka
Scuze Hellcat am dat report fara sa vreau...vroiam sa dau reply...
Ideea este ca pe site-ul lui automeridian este specificat ca (,) achizitioneaza masini, si intrebarea mea era daca merita aceasta "afacere" sau nu , daca sunt seriosi sau nu. Nu ma intereseaza targul Vitan, am fost de 2 ori acolo , si asta ultima oara acum vreo 5 ani si m-am lecuit sa mai calc pe acolo vreodata. Vroiam niste opinii, si vad ca pana acum nimeni nu a apelat la acest serviciu. Insa inteleg ca e ceva normal cum au zis ei...oh well...atunci poate ca asa voi face...apela la ei. Insa mai doream un pic de consultanta inainte de " a ma arunca cu capul in zid" , sa zic asa. Plus ca mi se pare mai sigur un dealer decat un autovit sau samsari.
l@u
QUOTE(hellcat @ 1 May 2012, 11:17)
Am impresia ca se confunda targu Vitan cu un dealer auto...sunt rare cazurile cand o societate plateste cash (adica cu banii jos) in cazul de fata achizitionarea unei masini.
Multe societati au in regulamentul intern stipulat sa nu tina in casa sume mai mari...
Si fac virament bancar.
*



Legea le acorda un prag maxim de plata de 5000 ron cash societatilor comerciale(exceptie fac platile salariilor) iar suma care urmeaza a fi platita mai mult ca sigur nu se incadreaza ,de aceea se face plata prin virament.Ideea este ca el la semnare sa aiba acel OP semnat si vizat de banca sau se poate incasa maxim 5000 ron cash si restul prin OP cu conditia ca societatea platitoare sa aiba in casa banii si sa nu mai faca alte plati cash in ziua respectiva sau sa numai fi facut plati cash in aceea zi.
4x4
QUOTE(sadi @ 1 May 2012, 09:59)
Un transfer bancar poate dura 2-3 zile, in functie de valoarea lui (suma mai mare = semnaturi mai multe). Poate asta e motivul pentru care ti-au zis ei ca in 3 zile iti vezi banii in cont.
*



Daca aste e cazul mergi cu incredere atat timp cat ai dovada transferului.
Smiley
QUOTE(espacern @ 30 Apr 2012, 20:15)
.........Dar cand vinzi masina(sau alt bun)se face un contract de Vanzare-Cumparare.
Acolo se trece un pret si cand semnezi actul asta implica ca ai primit contravaloarea...............
*



te inseli, actul ala nu implica absolut nimic referitor la plata. in contract se trece explicit si o clauza privitoare la plata, cand se va face si cum. e perfect posibil sa treci in contract modalitatea aceasta de plata (OP la 3 zile de la finalizarea tranzactiei).
l@u
Musai OP la semnare dar ATENTIE vizat de banca si anexat la contract cu stipulare ca anexa la contract !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.