Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Piese Motrio vs Piese de origine
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
blanck
Salut,

Am observat in ultima vreme ca la Renault au inceput sa apara tot felul de piese din gama numita de ei Motrio. Bineinteles aceste piese sunt cu preturi mai mici decat cele de origine si garanteaza grupul Renault pentru ele cum ca ar fi cu o "calitate pe masura asteptarilor".

Diferenta de pret am vazut-o chiar eu fiind la un service azi: placute frana 340 lei originale Renault, 150 lei Motrio.

Intrebarea mea este: exista o diferenta mare de calitate, se merita piesele Motrio? Sau nu sunt bune de nimic?
elro
Eu am masina incaltata de la ei cu anvelope Motrio happy.gif le am de 2-3 ani si sunt ok
papa_mulo
Motrio e un brand lansat de ei si piesele respective sunt(conform spuselor lor)o alternativa mai ieftina la piesele de origine pt masinile iesite din garantie. Cu alte cuvinte cat esti in garantie te spoliaza cu piesele alea de origine cand iesi din garantie daca vrei iti ofera si alternativa mai la jumatate de pret ca sa te tina de client si sa nu te duci la alte service-uri.
Cum poate sti placutele de frana Renault nu sunt facute de ei...sunt firma X producatoare de placute care in baza unui contract cu ei le furnizeaza acele placute si le branduieste cu Renault in loc de firma X.
Si Motrio trebuie sa fie la fel...aceeasi firma X sau alta Y produce niste placute ceva mai ieftine...si le branduieste cu Motrio.
Sincer nu cred ca sunt proaste...posibil sa fie ceva mai putin durabile ca cele "de origine" si cu un adaos comercial mai mic...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.