Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimb Ulei, Filtre si Distributie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Modus
alwaysfresh
Hristos a inviat! A venit timpul frumos si ar cam trebui sa schimb uleiul, filtrele si distributia. Masina este Renault Modus 1.5dci 86cp.

Care ar fi cel mai bun ulei pentru al meu dci?
Distributia? schimb si pompa de apa?

Ce ma sfatuiti? sleep.gif
cj98czh
Te sfatuiesc sa cauti in sectiunea de Megane 2 sau Clio 3 unde vei gasii toate raspunsurile pentru motorizarea ta, chiar daca este vorba de megane sau Clio ... motorul este acelasi ..
comanr
e bine cand pui distributia noua sa schimbi antigelul si pompa de apa+curea accesorii
verifica bine si semeringul de la axa cu came,sa nu curga
ulei ,eu folosesc 5w30 full sintetic ,fabricantul nu conteaza
alwaysfresh
de ulei am mai citit pe ici pe colo, cam toti baga 10w40.

daca schimb uleiul si filtrul de ulei inainte sa fac distributia are ceva? ca deja mi-apare in bord ceva de genul "urmeaza schimb ulei"
alwaysfresh
Gata, am facut schimbul. Am pus un Castrol Magnatec Diesel 10W40 la 120RON si filtru MANN 20RON.

Ce ziceti de alegere? Eu pe unde m-am uitat si am auzit, parerile erau foarte impartite si nu stiu ce sa cred, care e mai bun sa fi pus Sintetic sau Semisintetic? Ramane o dilema ce sper s-o ilucidez pana la viitorul schimb.

Cum pot reseta avertizarea din bord care ma anunta ca urmeaza schimb ulei?
alwaysfresh
Trebuie iar sa schimb uleiul. Sa schimb tipul? producatorul? ce ziceti?

1.5 dci 63KW

E ok 10W40? Sa trec pe Elf?

Sau sa bag 5W40.

Turbina imi arunca niste ulei in intercooler. Nu e cine stie cat, dar ma gandesc ca conteaza ce ulei pun...

Voi ce puneti la acest motor?
Silk
QUOTE(alwaysfresh @ 5 Jul 2013, 23:50)
Trebuie iar sa schimb uleiul. Sa schimb tipul? producatorul? ce ziceti?

1.5 dci 63KW

E ok 10W40? Sa trec pe Elf?

Sau sa bag 5W40.

Turbina imi arunca niste ulei in intercooler. Nu e cine stie cat, dar ma gandesc ca conteaza ce ulei pun...

Voi ce puneti la acest motor?
*




Cel mai bun e uleiul sintetic. Nu-ti pune problema daca sa bagi 10w40 sau ELF, uita-te dupa normele acceptate de producator pentru motorul tau !

Daca turbina a inceput sa arunce ulei in intercooler, inseamna ca prezinta uzura mare. Nu e de bine.
alwaysfresh
nu dar ma gandesc ca faptu ca si-asa arunca ulei ar trebui sa-mi dea de gandit sa pun un anume ulei mai vascos sau stiu eu...

nu am intrebat ce aleg intre 5W40 si ELF ci am intrebat daca sa trec pe 5W40 si daca sa trec pe ELF (inainte avand 10W40 CASTROL Magnatec)
Silk
Daca pui ulei mai vascos, nu-ti mai arunca ulei turbina, poate nici nu iti mai unge corespunzator ! Sa nu dai din lac in put !

Imi aduc aminte de o intamplare hazlie : la fostul loc de munca, aveam niste pompe conectate la motoare electrice.Pompele aveau sistem de ungere extern, alimentat dintr-o retea. Cum instalatia era uzata si uleiul de ungere curgea pe la lagarele pompelor si nijte "meseriasi" au rezolvat problema de a curge uleiul sub pompe: au inchis robinetul si uleiul nu mai ajungea sa unga pompa, si culmea, nu mai era ulei sub pompa .......asa ca.....sper sa nu incerci aceeasi mentalitate.
alwaysfresh
dar de ce toata lumea spune ca 5W40 e mai subtire decat 10W40? indicii 5 respectiv 10 nu indica ca uleiul este full sintetic respectiv semisintetic?
aqua
nu, gasesti pe net info gramada despre ce reprezinta cifrele respective si cum trebuie ales uleiul de masina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.