Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: [CUMPAR] o masina din Franta?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
xplozia
Salutare,
Sunt detinatorul unei Laguna 1. Am gasit in Frant,a o oferta buna pentru o Laguna 3. Pretul este maai mult decat convenabil, dar am o problema cu vanzatorul. Dupa ce i-am scris, nu am specificat ca sunt din Romanica, acesta imi cere adresa de livrare, nr tel, orarul in care sunt disponibil, intrucat masina se gaseste la un garaj si datele ii sunt necesare celui cu platforma pentru a o aduce. Platforma platita tot de el. Inca odata, nu i-am spus ca sunt din Romanica. Mi s-a parut ciudat sa livreze el masina. I-am cerut VIN, pentru a o verifica, nu mi l-a dat, dar insista sa ii dau adresa de livrare. Nu furnizeaza nicio informatie despre el sau locul unde se afla.
Daca ar fi sa ii dau o adresa, reala, unde sa livreze masina, ce riscuri as avea? Pot ruga pe cineva din Franta, unamic, sa o cumpere pentru mine, dar nu vreau sa pierd banii si nici sa ii creez probleme amicului meu din Franta. Dupa aproape 20 de mailuri pe care le-am avut cu vanzatorul, nu am obtinut seria VIN si insista sa ii dau adresa de livrare. Vanzatorul spune, ca dupa ce vine masina, ma pot duce la Prefectura si la politie sa o verific. Dar as vrea sa ii vad istoricul aici, in romania si apoi sa dau Ok-ul pentru cumparare.
A mai intalnit cineva situatii dastea? Ce riscuri sunt?
Multumesc!
mrkiry
Daca iti cere o suma de bani inainte,atunci poti sa uiti de ea.Preturile astea "bomba" parca ascund ceva...
4x4
Fara sa conduci nu lua nimica. Daca refuza sa iti dea VIN cauta in alta parte. Sunt masini bune si in romania.
xplozia
Nu a cerut niciun avans. de condus va fi condusa de amicul meu. Oare ce se asscunde in spatele faptului ca vrea sa o aduca el. Pot spune ca nu o iau. El ramane cu platforma platita. Sau pot sa o iau, ce riscuri am?
mrkiry
Daca tie nu iti revine nicio obligatie pana ajunge masina in tara,atunci de ce sa nu o "testezi",asta daca iti permite biggrin.gif
4x4
Ne poti da un link cu masina? Ca sa vorbim si noi in cunostinta de cauza.
espacern
Nu este nici o masina la capatul opus al netului.
Este doar o fantoma care arata ca o masina cu scopul sa te atraga...sa platesti ceva pentru livrare.
Adica o TZEAPA.....
Pentru cultura ta poti sa continuui schimbul de mesaje ca sa te convingi(boncoin)...

@+
mrkiry
QUOTE(xplozia @ 14 Apr 2012, 15:18)
El ramane cu platforma platita.
*


Rezulta ca el nu plateste nimic,ci vanzatorul suporta transportul.Posibil sa iti faca vreo smecherie cu datele reale(un act de v-c fictiv sau orice altceva).Oricum mie mi-e foarte clar ca nu trebuie sa mai continui cu el tratativele.Clar ceva e necurat la mijloc.
sorin1983
la un moment dat se va ivi ceva si iti va cere o suma de bani... nu te speria ca nu vezi nici o masina.
biciu
Salut !

Sunt de acord cu espacern in cazul de fata. Sunt cunoscute tepe de genul asta. Mi s-a intamplat pe mobile.ro chestia asta. Din fericire, nu am "muscat" biggrin.gif !

RadulescuRomulus
stai pe fundu tau, amice!
Eu eram sa fiu patit, tot pe mobile.de - pusesem acum 3 ani ochii pe un passat superb. voia sa ii dau bani in avans [1000 euro] si restul la livrare.
am cautat apoi, prin inspiratie Divina, pe google si am descoperit pe vwforum si softpedia cazuri pe larg discutate.
Nu-ti lua masina aceasta pe care ai pus ochii acum. da-i un mail aluia si-l injura bine ca sigur nu vorbeste corect nici franceza, nici engleza...
Masini bune de vanzare gasesti si aici pe forum!

bafta.
ionutblv
Tu nu-l poti suna si intreba: fara VIN NU cumpar masina? unsure.gif
l@u
ce dreaq cauta topicul asta la bursa ?
vallixx
Nu ii da niciun fel de date de identificare ale tale.

Cere-i VIN-ul, precum si un act de proprietate care sa dovedeasca ca masina e a lui, plus un act al lui de identitate, altfel ameninti ca renunti.
Pun pariu pe ce vrei tu ca nu o sa obtii asa ceva.

Colegii au dreptate, miroase a teapa de la o posta.
Madriann
Da-i o adresa de la un hotel, ii zici sa te sune cand ajunge in parcare biggrin.gif.
Costin.C
Ceva de genul am patit si eu pe mobile.de, voia adresa ca sa trimita el masina pe platforma sa o testez. Am dat o adresa fictiva si mi-a dat personajul un link al unei copanii de transport aparent pe care daca intrai iti arata foarte frumos cum platforma e deja in drum spre Romania, in cat timp ajunge etc. Desigur site-ul era fantoma, dupa cateva cautari pe google am descoperit ca acea companie nu exista. Cred ca pentru asta iti cere adresa, ca sa iti bage o vrajeala de asta, apoi dupa ce vezi ca "e pe drum platforma" o sa iti ceara un avans.
victor cristian
compatriotii nostri de acolo au gasit magaria asta si o incearca aici la noi ptr ca ne stiu dornici de chilipiruri si de masini de "afara".eu nu vad nici macar 1%seriozitate ,nu m-as risca si ca pont dat de cineva care vindea masini din Franta,taxiurile nu sunt galbene sau cu semne care ti-ar indica istoria lor si nici starea tehnica nu se compara cu cele de la nemti de exemplu.
free_runner
Daca tot ai gasit masina in Franta si ai adresa , de ce nu te duci sa o vezi live ? strici niste bani dar stii ce cumperi . nu iti trimite nimeni masina in Romania , eu am patit cu un Bmw 530 din Belgia , imi tot spunea baliverne ca nu e in tara si o aduce un prieten de al lui .
Mai bine iti cauti o masina la pret real ,tot ce e cu mult sub pretul pietei e teapa !
Eu stau in Germania si am fost la destul de multe anunturi cu masini din parcuri si persoane private, si majoritatea umflau balonul de la inceput , iar cand testai masina iti puneai mainile in cap , si tine cont, sunt nemti , care sunt considerati "corecti" .
Yutcaru
Multi dintre vinzatorii de "ocazie" de pe Mobile.de sunt romanasi din Romania,deci un fel de teapa,dar........daca nu trebuie sa-i dai avans ( absolut nici un ban,nici macar 5 lei ) atunci spune-i adresa vecinului,iar daca vine e bine o vezi si tu,dar daca nu,ramai cu experienta.

Si daca cauti putin pe acest forum,gasesti masini destul de bune,la vanzare.
Laurentziu83
Eu nu m-as duce pana la mama naibii sa cumpar o masina. Asta pentru ca 9 din 10 masini pe care le vezi, la fata locului constati ca nu indeplinesc criteriile de cautare. Si ramai si cu cateva sute de euro aruncate.
Trebuie doar sa ai rabdare si sa verifici toate anunturile din zona ta, sa eviti pe cat posibil targurile (poti sa mergi si acolo, iti faci o idee), dar regula spune ca masinile bune nu se cumpara din targ. Nu strica sa intrebi prin cunostinte. Eu ce masini am avut le-am dat pe la cunostinte, si au fost foarte multumiti.
Highwayman
Pai daca tot ai un amic in Franta te duci sa-l vizitezi si impreuna va duceti pe la licitatiile organizate de exemplu de australe. Sigur gasesti ceva care sa-ti placa si alea au istoricul verificat.
T.rac3Er
da, doar ca la licitatie gaseste masini cu sute de mii de km la bord. ori daca le cumpara de la din astia pe bord scrie doar 50k km condusi de o bunicuta happy.gif

una e cand te duci si zici ca ai cumparat cu 4k euro maasina de 3-4 ani cu 200k km de afara direct si toti cunoscutii te iau la misto ca pe autovit le gasesti la fel sub 100k km. ce prost ai fost laugh.gif
Laurentziu83
La licitatiile organizate de Australe nu cumva trebuie sa ai firma care are ca obiect de activitate comertul auto? Sau pot participa si persoane fizice?
Highwayman
Din cate vad eu nu zic nimic de societati comerciale:
http://www.australe.fr/index.php?lang=FR&a...pag=conditions&

Doar pentru export fara plata TVA trebuie sa fie o firma:
http://www.australe.fr/index.php?lang=FR&a...conditions&&o=2

Am inteles de la cineva care achizitioneaza masini de la licitatii pentru a le comercializa in Romania ca exista siteuri de licitatii si cu masini cu km mai putini.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.