Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane 2.2 Hatchback
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Costin.C
Hai sa spun si eu cateva cuvinte despre ea (poate imi face cineva o oferta de nerefuzat, desi nu prea cred pentru ca o sa fiu sincer):

An fabricatie: 2006
An achizitie: 2008 (a stat in showroom pana am luat-o)
Motorizare: 1.6 16v 115 cp/ 82 kW
Km: 20.000 si putin
Zgariata: nu prea
Combustibil: nu fac antireclama dar nu mai alimentez de la Lukoil, dupa o perioada de benzina lor (doar pentru ca e in drum statia) a inceput sa trepideze urat motorul la turatie mica, cum am revenit la MOL, nu mai face
Portbagaj: micut, abia indes geanta cu echipamentul de hochei in el, crosa nici vorba
Altele: geamuri electrice fata/ spate, pilot automat, limitator viteza, senzor lumina, senzor ploaie, 6 airbag-uri, jante 17" reno din fabrica

Consum maricel (~ 11 l/ 100 km in oras) dar asta e, clasica simfonie de greieri prin bord/ usi/ stalpi dar nu cat sa nu ii acopere muzica, cand ploua cel mai bine sa nu fie nimic in buzunarul usii de la sofer pentru ca o sa faca o baie, manerul de la aceeasi usa nu s-a prea cojit pentru ca am grija sa nu-l prea ating, nu pot spune acelasi lucru despre cel de la usa din stanga fata.

Reviziile facute la AMG Pantelimon pana acum, urmeaza in scurt timp cea anuala, cred ca le-a venit timpul placutelor de frana si, dupa cum spunea domnul mecanic anul trecut, al distributiei (sunt indecis daca s-o mai aman sau nu, sa vad cat o fi).

[attachmentid=1627799020]

Voi reveni cu poze mai recente (glumeam la inceput, nu e de vanzare).
Shush
Unde joci hochei ?
In poza vad ca ai albinuta pe tricou. Vreo legatura cu Corona Brasov ?

Multi kmp patrati fara probleme !
Costin.C
Multumesc la fel. E un tricou cu Hornets dar doar de antrenament, felicitari pentru locul 2, speram sa castige.
Shush
Deci la ce echipa joci ? happy.gif

Si eu speram sa castige, dar intai sa invete sa dea goluri sad.gif
spy_oh_joy1389
Cum ii zice culorii ca nu pare a fi bleu crepuscule?
argon
QUOTE(Costin.C @ 31 Mar 2012, 21:24)
clasica simfonie de greieri prin bord/ usi/ stalpi dar nu cat sa nu ii acopere muzica, cand ploua cel mai bine sa nu fie nimic in buzunarul usii de la sofer pentru ca o sa faca o baie, manerul de la aceeasi usa nu s-a prea cojit pentru ca am grija sa nu-l prea ating, nu pot spune acelasi lucru despre cel de la usa din stanga fata.
*



Credeam ca cele neturcesti nu au problemele astea, cu greierii am rezolvat, cu manerele m-am impacat asa, dar aia cu apa in usa e ciudat, nu am prea auzit la altii.
gotty
unde a fost lovita?
Markos
Apa în buzunarele de la uși apare după o demontare a fețelor de uși. Fața de ușă la M2 e formată, de fapt, din două bucați "îmbinate". Din fabrică, mașina vine cu silicon protector pe îmbinătura aia. După orice intervenție, recomand să fie aplicat un strat nou. Altfel, riscați să vă treziți cu apă în buzunare.

1 Apr 2012, 20:19:
QUOTE(Costin.C @ 31 Mar 2012, 21:24)
An fabricatie: 2006
An achizitie: 2008 (a stat in showroom pana am luat-o)
*


E din prima "tranșă" 2.2, de-aia au expus-o băieții în șourum.
Costin.C
Shush: iti dau PM ca sa nu fie mult off topic. biggrin.gif

spy_oh_joy1389: ba da, bleu crepuscule este dar poate din cauza telefonului cu care a fost facuta poza arata putin altfel.

argon: la inceput cand am vazut apa in buzunar m-am mirat putin, dar apoi am cautat aici pe forum si am mai gasit persoane care spuneau ca au aceeasi problema.

gotty: nu a fost lovita (cel putin de cand o am eu). Poza este din curtea reprezentantei, o scosesera din showroom dar nu era inmatriculata inca.

Markos: multumesc frumos pentru sfat, o sa ma uit mai atent la usa intr-o zi sa vad pe unde s-ar putea infiltra. De cand o am eu, nu au fost demontate fetele de usi niciodata. Ciudat e ca pana cam toamna trecuta nu a intrat apa niciodata acolo... sau poate nu am observat eu, dar nu cred.
gotty
Dab nu e reprezentanta reno! wink.gif
Markos
QUOTE(Costin.C @ 1 Apr 2012, 20:22)
o sa ma uit mai atent la usa intr-o zi sa vad pe unde s-ar putea infiltra.
*


Pentru asta, trebuie să demontezi fața de ușă, altfel n-ai ce vedea. Îmbinătura aia e pe interior. Practic, e zona de îmbinare a bucății din stofă/piele cu cea din plastic dur. Dacă demontezi fața, vei observa ce frumos se pliază pe îmbinătura aia.

Părerea mea e că ăla care a proiectat chestia asta era high.

1 Apr 2012, 20:27:
QUOTE(gotty @ 1 Apr 2012, 20:24)
Dab nu e reprezentanta reno! wink.gif
*


Corect, DAB repară renoaie.
Costin.C
Acum am vazut ca se ocupa cu Hyundai-urile. Cand am luat-o eu aveau doar Renault-uri acolo, nu stiu sigur daca erau reprezentanta sau nu...

Markos: daca trebuie demontata fata usii sincer, mi-e cam teama s-o fac, mi-e ca dupa ma trezesc cu balta sub pedale. biggrin.gif
Markos
QUOTE(Costin.C @ 1 Apr 2012, 20:36)
Markos: daca trebuie demontata fata usii sincer, mi-e cam teama s-o fac
*


Adevărul e că nici eu nu recomand operațiunea, dacă nu știi exact procedeul. Eu am urmărit un electrician de la Mach1 făcând chestia asta, la mine-n curte. Atunci am aflat și de chestia cu siliconul (inițial l-am întrebat dacă face mișto de mine, când mi-a cerut un tub de silicon).
Costin.C
Momentan ma rezum la a scoate apa de acolo cu un prosop. sad.gif Sper sa nu se infiltreze pe la boxa din usa...
MuciX
QUOTE(Costin.C @ 31 Mar 2012, 21:24)
[...] cand ploua cel mai bine sa nu fie nimic in buzunarul usii de la sofer pentru ca o sa faca o baie, manerul de la aceeasi usa nu s-a prea cojit pentru ca am grija sa nu-l prea ating, nu pot spune acelasi lucru despre cel de la usa din stanga fata.
[..]
*



Imi scapa mie ceva? nedumerire.gif


S-o stapanesti sanatos in continuare!
Costin.C
Multumesc la fel! scuze, nu acelasi lucru il pot spune despre usa din dreapta fata trebuia, nu stanga. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.