Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: disc frane spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
REMUS FABIAN
buna,am o intrebare pentru cunoscatori;la laguna 2.. se poate ca din cauza discurilor de frina spate sa tremure volanul la viteze mari cind se actioneaza frina?..cu multumirile de rigoare i-mi permit o a doua intrebare, la aceasi masina [laguna 2]stie cineva care este cauza pentru care apare si dispare martorul de airbag insotit de avertizarea SERVICE ?
Sortan
Salut!

Discurile de frana spate nu au nici o treaba cu tremuratul volanului la franare...ascest tremurat al volanului provine de la discurile fata ondulate care nu au o suprafata plana...am patit ceva de genul la un ford fusion...a inceput la un moment dat sa trmure volanul cand franam si am zis sa schim discurile deoarece erau si putin uzate...ok le-am schimbat toate bune si frumoase pana intro zi in oras cand am avut parte de franari intense si automat incingerea discurilor foarte tare si dilatarea lor apoi o balta cu apa luata din plin si uite asa se voaleaza discurile de frana...iti recomand daca nu sunt uzate tare sa le duci la strunjit sunt anumiti indivizi care strunjesc discurile chiar pe masina cu un aparat special am inteles.

Iar pentru airbaguri treaba cu eroarea poate sa fie un contact imperfect...altceva nu stiu ce sa zic...

Sper ca ti-am fost de folos!
AdR!@N
Cel mai frecvent este mufa de sub scaunul pasagerului, daca se aprinde si se stinge la intervale mari (zile). Verifica si folia spirala din volan... si acolo apar probleme.
Si eu am avut folia rupta si dupa ce am schimbat-o martorul mi-a ramas tot aprins, iar de cand s-a incalzit s-a stins...banuiesc mufa de sub scaun...
chitzy87_laguna
ca sa vezi daca sunt discurile spate problema, actioneaza usor frana de mana in mers, si daca tremuratul apara ai gasit vinovatul, daca nu sunt cele din fata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.