Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Salut Tuturor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
CT15GUB
Salutare si bine v-am gasit .

Recent am achizitionat si eu un Renault Megane din 26.12.2008, luandu-l din bucuresti la pretul de 5500 E , am fost cu el si vanzatorul la AUTOCOBALCESCU sa imi faca testul CLIP si partea mecanica ( urcandul pe elevator ) doar eu am fost inauntru ... vanzatorul a stat afara cu fratele meu , ca siguranta ca nu influenteze mecanicul , mentionez ca eu am ales unde sa facem testul.......... , este modelul bicorp , 1.5DCI 106CP si citind aici pe forum discutiile vostre am gasit lucruri foarte interesante .

Eu am adus in plus masinii 3 x Xenon ( faza scurta + lunga + proiectoarea toate Pro Cambus , Slim balast DIGITAL , ballast fara eroare de bec ars ( alimentare 9-32v 12v 24v ) , folie cu omologare rar ( spate + luneta ) , parasolar , si Nitel biggrin.gif Carbon prin ea.

Mentionez ca masina am luat-o la 78.000km si acum are undeva la 82.000 in 1 luna biggrin.gif

Am sa pun si poze ca sa va da-ti o parere ....

Multumesc Frumos smile.gif

user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image


Mentionez 4 lucruri :

- am pus si pe cheie deoarece vechiul proprietar a scapat-o pe jos si in partea de jos unde este cheia de rezerva avea scoci cool.gif
- am pus pe manere , deoarece am auzit vorbind ca se "zcorojesc" cu timpu , pentru protectia lor .
- mai am de pus pe Oglinzi ( doar pe CAPACE ) si pe Aerotermele din parti ( din stanga si dreapta bordului ) am inteles ca se scot mai greu .. pe dedesupt ( multe suruburi biggrin.gif ) deoarece sustragerea lor pe deasupra le rupe clemele biggrin.gif
-Eventul o PAREE ==========> PLAFONUL sa il fac NEGRU MAT sau tot din Carbon ????
mariusscout
s-o folosesti sanatos!
imediat o sa fii luat la "impins vagoane" pt ca acest topic trebuia sa fie la "jurnal de bord". roaga un moderator sa-l mute.
bafta
Raul1990
laso asa fra...la culoarea asta nu stiu daca o sa arate bine cu folie pe plafon(parerea mea)
la interior imi place cum a iesit...felicitari
multi km fara probleme
danyos
uau .... c-am mult carbonache (folie ) pe acolo ... gusturile nu se discuta:D sa ai bafta de ia wink.gif sincer parerea mea : sad.gif
TheSting
Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incidente.
Masina este ok dar am sa-ti fac un singur repros. Nu cred ca alegerea de a baga xenon in proiectoare este cea mai buna alegere, intrucat cand va fi ceata si vei avea nevoie de aceste te asigur ca nu vei vedea absolut nimic.
1 De regula culoare optima pt a vedea prin ceata este galben.
2 Xenonul disperseaza in alt mod lumina fata de bec iar proiectorul nu contine lupa pt a dispersa lumina cat mai ok , drept urmare cand te vei lovi de ceata ai 2 posibilitati: 1 proiectoarele vor fi inutile
2 lumina creeata de xenonul din proiector sar putea sa-te orbeasca chiar pe tine.

Dar per total masina imi place, este Ok.
CT15GUB
1 . sorry ca nu am stiut unde sa postez mai bine ....
2. stiam de xenon in proiectoare .... ca nu e bun pentru ceata biggrin.gif

Multumesc oricum .... acum sunt in proces cum spuneam mai sus ... de Capace pglinzi ( cu carbon ) ..... planonul (negru mat/carbon ) si eventual niste jenti pe 16'....17'

O seara placuta
TheSting
Daca le-ai pus in cunostinta de cauza atunci imi cer scuze, am crezut ca nu ai stiut. Sa nu ne uiti cu poze cand termini plafonul si oglinzile.
cdadan
QUOTE(CT15GUB @ 2 Mar 2012, 19:33)
Eu am adus in plus masinii 3 x Xenon ( faza scurta + lunga + proiectoarea
*


wub.gif
l@u
QUOTE(TheSting @ 2 Mar 2012, 20:01)
Masina este ok dar am sa-ti fac un singur repros. Nu cred ca alegerea de a baga xenon in proiectoare este cea mai buna alegere, intrucat cand va fi ceata si vei avea nevoie de aceste te asigur ca nu vei vedea absolut nimic.
1 De regula culoare optima pt a vedea prin ceata este galben.
2 Xenonul disperseaza in alt mod lumina fata de bec iar proiectorul nu contine lupa pt a dispersa lumina cat mai ok , drept urmare cand te vei lovi de ceata ai 2 posibilitati: 1 proiectoarele vor fi inutile
                                    2 lumina creeata de xenonul din proiector sar putea sa-te orbeasca chiar pe tine.

Dar per total masina imi place, este Ok.
*



cine se aseamana se aduna !!!
aveti grija la ceata sa nu va loveasca prin surprindere !

@ initiator
3 x xenon priceless ! wub.gif
argon
In Constanta merge, trebuie la vapoare, pentru orientare.
cj98czh
Oara s-a inchis ala cu 4 ciuning, s-au adunat toti aici? biggrin.gif
l@u
oricum promite si s-ar putea sa il intreaca pe sting .
nalodaniel
pune un titlu mai calumea la topic si o sa fie super. Multi km frumosi cu ea!
Alex4u
QUOTE(CT15GUB @ 2 Mar 2012, 19:33)



- mai am de pus pe Oglinzi ( doar pe CAPACE ) si pe Aerotermele din parti ( din stanga si dreapta bordului ) am inteles ca se scot mai greu .. pe dedesupt ( multe suruburi  biggrin.gif ) deoarece sustragerea lor pe deasupra le rupe clemele biggrin.gif
*


Ai vrut sa spui dedesubt nu? ca supt-ul e altceva wink.gif
pishky
QUOTE(argon @ 2 Mar 2012, 21:46)
In Constanta merge, trebuie la vapoare, pentru orientare.
*


eu inca nu m-am luat de giratorii
kanoknuaL
Cum, fratica, 5500E??? Eu am dat pe ea noua 16000 si e din 2öö7... Nu pot sa cred ce dezastru e la revanzare.Grav, sper sa mearga pana o duc la remat...
S'o carbonesti cu placere!!
l@u
bag seama ca de abia acum ai realizat ca in 2007 ti-ai luat reno !!!
Markos
QUOTE(CT15GUB @ 2 Mar 2012, 19:33)
-Eventul o PAREE ==========> PLAFONUL sa il fac NEGRU MAT sau tot din Carbon ????
*


Din Aluminiu, cica-i ultima fiþã.

2 Mar 2012, 22:55:
QUOTE(l@u @ 2 Mar 2012, 22:04)
oricum promite si s-ar putea sa il intreaca pe sting .
*


Cam dificil nedumerire.gif
kum
QUOTE(nalodaniel @ 2 Mar 2012, 22:08)
pune un titlu mai calumea la topic si o sa fie super.
*


Ceva de genu' Salut Tutulor
Recomand up.gif


QUOTE(Markos @ 2 Mar 2012, 22:52)
Cam dificil nedumerire.gif
*


If there's a will there's a way! wink.gif
Markos
Ar merge si Salut Pionieresc.
cj98czh
Topicul a fost deschis pe aria tehnica si mutat de mine aici.

Asta ca si al lui LedMan, este din ciclul ... cum sa-ti bati joc de o masina frumoasa ... biggrin.gif
marian-j
Salut,colega,CT15GUB! smile.gif
Bun venit printre noi.
Nu lua in seama comentariile rautacioase.Persoanele ce le-au facut,sunt invidioase pe modificarile aduse masinii.Sunt destul de costisitoare si nu toata lumea isi permite sa le faca.De acolo si invidia ce razbate din spatele postarilor respective!
Am vazut ca esti fan xenoane.Faina treaba!
Fii atent:am inteles ca blocurile optice frontale ale masinii dumitale,permit sa li se monteze monteze niste module DLR(daytime running light).Tot xenoane,evident!
Acele DLR-uri,ii vor oferi un plus de distinctie(si de aprecieri,totodata!) masinii dumitale.
Din pacate,e destul de laborios sa le montezi.Iti tebuie migala,rabdare si precizie.
Spor la bricolat.
P.S.
Mi s-ar parea interesant sa imbraci si plafonul habitaclului in folie de carbon!
Cred ca ti-ar da impresia ca te afli in interiorul de kevlar al unei masini de curse! wub.gif

Markos
Io m-as orienta spre ceva mai practic, de genul ECU cu integrale.
Victoras2001
QUOTE(Alex4u @ 2 Mar 2012, 22:12)
Ai vrut sa spui dedesubt nu? ca supt-ul e altceva  wink.gif
*


L-a citit pe Balcescu.
marian-j
Esti offtopic,coane Markos,si daca nu te calmezi,iti dau report! mad.gif
Lasa omu' in pace!Sa-si puna mai intai la punct sistemul de iluminat,si dupa aia ajungem si la un ECU mai performant.
sorin1983
Unde e ala care vroia sa puna xenon in lampa de marsarier? Poate isi impartasesc din cunostinte...
gotty
QUOTE(CT15GUB @ 2 Mar 2012, 22:05)
... eventual niste jenti pe 16'....17'

*



Astea sunt vuitoanele alea noi? wub.gif
Iulikk
Salutare!!!
Vino duminica la intalnire, la New Pizzico, in piata ovidiu. Ora 14 tongue.gif .

Detalii tongue.gif .
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...dpost&p=3338385
Markos
Poti aduce si alti prieteni.
gotty
markos a glumit...poti aduce doar prietene!
dizzy
De ce ai vrea sa ai plafon negru? Sa se incinga mai tare vara?
Daca tot vrei sa il faci cumva, fa-l alb.
Hack
Xenon pe lampile de marsarier nu-i pui? Daca tot o faci OZN-eu...
zanzie
Cel mai bine arata cu neoane wub.gif
user posted image
madkat
cartela e misto
si va fi si mai si dupa ce se va taia carbonu cu cutterul ca sa schimbe bateria.

poza cucartela pe fata ailalta avem?
TheSting
QUOTE(zanzie @ 5 Mar 2012, 11:24)
Cel mai bine arata cu neoane  wub.gif
user posted image
*



Un set de neoane cu xenon wink.gif
Alex4u
QUOTE(zanzie @ 5 Mar 2012, 10:24)
Cel mai bine arata cu neoane  wub.gif
user posted image
*


ce a patit loganul ala ? wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.