Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Returnarea banilor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Legislatie
Alydor
In urma cu ceva timp am cumparat o camera video de la o firma din ungaria.
Baietii au uitat sa puna si camera video in cutie drept pentru care am primit doar cutia, cabluri, baterii, etc. Le-am sesizat astora problema, dupa doua saptamani ma suna si imi zic ca nu mai au camera sigilata ci doar una expusa pe care pot sa mi-o trimita fara nici o problema, cu reducere de 15%. Am zis ca ok, asa sa fie si dupa alte doua saptamani am primit camera. si dupa alta saptamana au virat si banii. Baietii, harnici de felul lor in loc sa vireze 200 de ron cat reprezentau cei 15 % au virat 1200 de ron.
Pot sa ma oblige legal sa le returnez diferenta de bani? Pana la urma viramentul a fost facut de catre ei, cu mana lor, au avut timp la dispozitie pentru a anula viramentul, nu eu sunt cel care i-a obligat sa ii depuna. Pot sa invoce greseala sau alte bazdaganii?


Suma respectelor, Alydor
aleksanders
la rubrica de detalii ce au scris - 1200 reprezinta 15%? - stiu ca daca se fac unele greseli de genul asta au si un temei legal de a cere banii inapoi si tu nu poti invoca ca nu ai stiut cat reprezinta 15%... - nu poti decat sa astepti si sa vezi daca se sesizeaza ei - si poti invoca ca ai f multe depuneri si plati si nu ai realizat eroarea...
corbex
Pot face diligente juridice pentru recuperarea sumei, dar ii costa mai mult decit suma.
Mai bine le scrii ca le restitui banii contra o vadra de palinca. De cirese.
bucatzel
In primul rand, avand in vedere experiente mai vechi, poate fi o greseala a bancii. Caz in care o sa-ti dispara 1000 din cont cat de curand.

Daca asta nu se intampla, frumos ar fi sa le dai tu un semn de viata si sa le explici eroarea, si sa-i intrebi cum vor s-o rezolve, in loc sa lasi un contabil pe undeva sa se dea de ceasu' mortii incercand sa gaseasca de unde-i diferenta la sfarsit de luna.
Alydor
Nu stiu ce au scris la detalii, banii i-am primit in cont. Pe extrasul de cont la mine scrie doar "INCASARE OP DIN OTPV PLATITOR:EXTREME DIGITAL ZRT."
Ei s-au sesizat si au cerut returnarea banilor, dar eu inca (dupa o luna jumatate) nu am primit certificatul de garantie care ei trebuiau sa il trimita de acu o luna. Si nu vreau sa le returnez banii pana nu imi primesc certificatul de garantie. Ei spun ca l-au trimis, eu nu l-am primit, nu vor sa mai trimita inca unul cu confirmare de primire, drept urmare eu nu vreau sa le restitui banii.
Acum au trecut la amenintari ca deschid plangere penala pentru restituirea banilor.
baietii au scris mail :" În urma acordului dvs., Extreme Digital a virat în contul specificat de dvs. diferența de preț de 211,47 lei, însă colegii de la contabilitate au virat suma de 1223,19 lei dintr-o eroare, iar cand au realizat acest lucru a fost prea târziu pentru a anula viramentul. "
Deci stiu ca au dat-o ei de gard si ca nu e vina bancii. Din cate stiu banca nu poate sa imi opreasca banii din cont fara sa ma anunte.

Suma respectelor, Alydor
bucatzel
A, pai asta-i alta mancare de peste.

Ca sa citez un clasic (din memorie). "Daca cineva incearca sa-mi ia ceasul cu forta, ma lupt cu el. Daca acel cineva imi spune in schimb ca vrea sa ma dea in judecata pentru a-mi lua ceasul, prefer sa i-l dau eu de bunavoie"

Cat naiba-i costa sa trimita o amarata de garantie de se trag atat pe fund?
Alydor
Asta ma intreb si eu. Se tot trag pe cur.. ca nu mai au, ca de unde sa stie ei ca nu am primit-o pe cealalta. Asa si? chiar daca as fi primit-o pe cealalta ce sa fac cu ea? sa ma sterg la dos? Sa o pun in rama?
Si NU VREAU sa le dau banii pana nu vad garantia. Banuiesc ca oricine in situatia mea ar fi facut la fel.


Suma respectelor, Alydor
aleksanders
in eventualitatea unui proces trimite un email in care iti conditionezi returnarea banilor, doar cand primesti garantia ca sa existe o dovada scrisa..bafta
Alydor
Deja le-am trimis e-mailul respectiv si astia o dau din colt in colt... ca nu vor sa trimita, ca daca l-am primit si pe primul si vreau sa am doua garantii... etc... Le-am explicat ca sunt niste incompetenti si cand o sa primesc garantia atunci o sa isi vada banii. Pana atunci n-au decat sa ma dea in judecata.


Suma respectelor, Alydor
Sudsemnatu
eu zic ca nu au ce sa iti faca...si pentru 1000 de ron nu te da in judecata.

naspa cu garantia...ce saraci
Alydor
Si eu asta intreb. Au vre-un temei legal pentru a ma putea da in judecata? Mai ales ca firma este din ungaria biggrin.gif


Suma respectelor, Alydor
klaus
Da, te pot da in judecata pentru "imbogatire fara justa cauza", prin actiunea denumita "Actio de in rem verso"
PhilipMorris
Eu am patit ceva asemanator. La un schimb valutar prin banca, aceasta mi-a virat suma de doua ori la interval de 2 zile. La un an de zile sau mai mult m-au instiintat ca am de plata suma restanta fara nici o dobanda intr-un interval de 14 zile de la instiintare, altfel se pecep dobanzi de intarziere. I-am contactat spunandu-le sa ma pasuiasca, mi-au trimis desfasuratorul de cont ca atasament si instiintarea ca daca mai stau mult pe ganduri ei se duc in actionare judecatoreasca. Am dat banii inapoi, nu era de joaca.
Smiley
pe tine te-au cam pacalit:)
nu cred ca au dreptul sa aplice vreo dobanda de intarziere in astfel de cazuri.
maho
Mi s-a intamplat si mie, mi-am alimentat contul de la broker (pe bursa, mai la inceputuri) cu o suma relativ consistenta, si a 2-a zi m-am trezit cu dublul sumei in cont cool.gif : tipul care se ocupa de "problemele tehnice" daduse refresh, intr-un moment nepotrivit se pare. Am lasat-o asa vreo 3 saptamani, dac-am vazut ca nu se misca nimic am cumparat (in transe, inclusiv din banii "lor"); cam dupa o luna jumate m-am trezit cu "minus" suma respectiva, la sold. N-au zis nimic, nu m-au presat, pe masura ce vindeam si-au recuperat suma (fara dobanzi, evident).
Tamango
QUOTE(Alydor @ 29 Feb 2012, 17:12)
ca nu vor sa trimita, ca daca l-am primit si pe primul si vreau sa am doua garantii...
*



Ce dobitoci ... cum sa ai 2 garantii ? Una in continuarea celeilalte ? Nu scrie acolo ca ai garantie sa zicem 2 ani de la data x ? Unde vad ei 2 garantii ? radmasa.gif
Alydor
am discutat cu ei din nou si le-am spus clar: sau imi trimit garantia, sau nu isi vad banii. Cand trimit garantia o sa isi vada banii. Si n-au decat sa ma dea in judecata. Sa vedem cine castiga... eu ca refuz sa la returnez banii care i-au pus in cont din greseala lor si fara ca firma sa imi dea un certificat de garantie, sau ei ca fac pe jmecherii...
Individa aia de la firma ii tot dadea inainte cu Clauze contractuale Generale din secțiunea Ghid juridic, de pe siteul lor, i-am zis sa imi trimita si mie linku cu asa ceva ca eu nu am gasit... S-a facut ca ploua.
Drept urmare si eu ma fac ca ploua.



Suma respectelor, Alydor
maho
Nu se poate rezolva simplu si clasic, sa-ti trimita certificatul prin posta, cu ramburs platit (parca asa-i zice)? Adica sa nu-l poti ridica de la posta, pana nu platesti contravaloarea convenita cu ei.
b76bgaarh
QUOTE(Alydor @ 2 Mar 2012, 18:29)
am discutat cu ei din nou si le-am spus clar: sau imi trimit garantia, sau nu isi vad banii. Cand trimit garantia o sa isi vada banii. Si n-au decat sa ma dea in judecata. Sa vedem cine castiga... eu ca refuz sa la returnez banii PE care i-au pus in cont din greseala lor si fara ca firma sa imi dea un certificat de garantie, sau ei ca fac pe jmecherii...
Individa aia de la firma ii tot dadea inainte cu Clauze contractuale Generale din secțiunea Ghid juridic, de pe siteul lor, i-am zis sa imi trimita si mie linku cu asa ceva ca eu nu am gasit... S-a facut ca ploua.
Drept urmare si eu ma fac ca ploua.
Suma respectelor, Alydor
*



cum era cu tratatul ala de gramatica?

daca are putin timp te poate reclama la politie ca ai furat bunul, ca teoretic tu nu ai platit nimic pe el.

Alexu7
stai linistit, banii nu au cum sa mai iasa din cont fara acord din partea ta.
eu zic sa o lasi asa blush.gif
Alydor
pai ar fi cam ciudat sa ma reclame la politie ca l-am furat avand in vedere ca am factura de la curier si factura de la ei. Practic eu am platit 1400 de ron si astia mi-au returnat 1200 de ron. Trimisa de ei prin posta si prin e-mail. Eu vreau fie sa imi trimita aia nenorocita aia de garantie, fie sa ma lase in pace. Banii oricum nu ii trimit inapoi pana nu primesc garantia. Aia sa fie foarte clar.
Plus ca ei pentru a reclama furtul ar trebui sa ma plaseze taman la mama dracu in Budapesta. Si eu in ultimile 10 luni nu am parasit tara...


Suma respectelor, Alydor
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.