Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Low Clio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3
dj_ionutz
Salutare ! M-am decis sa imi prezint si eu masinuta aici.
Este vorba de un clio symbol din 2004, 1.4 8v, cu vreo 66 000 de km.
Masina momentan are grila de la bara schimbata, folie spate omologata si pusa dintr-o bucata pe luneta urmeaza si pe fata , arcuri sport, pleoape pe faruri, folie pe faruri neagra.
La capitolul muzica nu este nimic spectaculos deocamdata un player alpine 100eub, doua boxe fata alpine 50 rms, si doua boxe spate sony 35 rms, un Subwoofer Magnat Edition T30, si amplificator Magnat Edition TWO Limited
Anul trecut de Craciun am avut un eveniment nefericit prilej cu care au fost vopsite clantele si bandourile de pe usi in culoarea masinii, iar de curand a primit si o buza pentru bara fata.
[attachmentid=1627789294] [attachmentid=1627789295] [attachmentid=1627789296]
[attachmentid=1627789297] [attachmentid=1627789298] [attachmentid=1627789299] [attachmentid=1627789300] [attachmentid=1627789301] [attachmentid=1627789302]
tibitu
intr-o tara cu "apa calda", nu apucai sa circuli mai mult de cateva sute de km pana te trageau pe dreapta. Poate ai noroc si la noi sa-ti vina mintea la cap. Recunosc ca e prima masina cu folie pe far pe care o vad, ce o fi nene in capul vostru...
l@u
s-ar putea sa aiba si pe stopuri folie !!!!
dj_ionutz
pe stopuri am trei randuri de folie sa moara dusmanii de ciuda harhar.gif harhar.gif [attachmentid=1627789319]
bogdan_dsn
pacat de saraca masina...
dj_ionutz
promit ca pe viitor o sa ii bag xenon in farurile fara lupe sa imi lumineze drumul, si o sa arunc si vreo doua tone de fibra pe bari
Alex4u
mie imi place...serios daca ar pune si niste jante..

dj_ionutz
urmeza jante pe 15 probabil 185 55 15 acelasi dimensiuni care le am si in talon. sper sa reusesc sa iau oz superturismo albe.
ArtVandelay
Ai grija cu jantele pe 15, o sa fie prea sport !!
Alex4u
folia tu ai pus-o? sau ai fost la cnv autorizat?
dj_ionutz
QUOTE(ArtVandelay @ 25 Feb 2012, 17:31)
Ai grija cu jantele pe 15, o sa fie prea sport !!
*


ti-e frica, ca o sa fie prea sport, si nu o sa vezi cand o pun frana din cauza folilor nu?


Folia de pe geamuri este pusa intr-un service autorizat. luneta e dintr-o bucata
Alex4u
Pe mine ma intereseaza doar buza de sub spoilerul fata de unde ai luat-o pret/model de masina/s-a potrivit la fix?/ ai prins-o in autofiletante nu?
cosmin_2300
Seamănă cu "buza" de la bara de Logan.
Saint666
lurk0000.gif
argon
Eleron nu-i pui? La cei 73 de cai e must have, pe langa jantele supersort pe 15, pe care oricum ai de gand sa le pui..
and199
Frumoasa masina Claudiu..imi place folia..asa ca sa "moara dujmany" smile.gif)
Bafta in continuare..si hai cu jantele alea smile.gif
tibitu
pai nu vreti sa "moara dujmanii", ca astia ar fi dintre voi. Nu de alta, dar nu aveti cum sa nasteti invidie printre oamenii normali, cu kitch-urile de care sunteti asa mandri smile.gif
and199
Pai parerea voastra daca ne considerati masinile kitch-uri ..fiecare isi modifica masina cum vrea..sau care e rostul forumului? sa prezinti o masina stock si sa faci poze doar cand faci 10.000,20.000,30.000 km ?
Iulikk
Prieteni... ciuning nu inseamna folie pe far si un kkt de cip-cirip tuning.

PS: sa zici ca faci tiuning la o masina de 75 de cai... radmasa.gif radmasa.gif . Duceti-va la topicul cu Solenze, luati-va de mana cu aia de acolo (ma rog, cativa dintre ei).
slider2
QUOTE(Alex4u @ 25 Feb 2012, 17:51)
Pe mine ma intereseaza doar buza de sub spoilerul fata de unde ai luat-o pret/model de masina/s-a potrivit la fix?/ ai prins-o in autofiletante nu?
*



bara din aia am avut si eu pe ph3-ul de la munca. este o piesa OEM. eu am spart bara si cand a fost inlocuita a venit cu tot cu acea buza, si era chiar vopsita in culoarea caroseriei (alb). pot spune ca n-arata rau cu ea (desi symbolul nu frapeaza la frumusete sau sportivitate in domeniu), dar atinge mult mai repede la borduri sau alte chestii. asa vreo functionalitate anume eu nu stiu sa aiba.
Alex4u
QUOTE(slider2 @ 26 Feb 2012, 11:47)
bara din aia am avut si eu pe ph3-ul de la munca. este o piesa OEM. eu am spart bara si cand a fost inlocuita a venit cu tot cu acea buza, si era chiar vopsita in culoarea caroseriei (alb). pot spune ca n-arata rau cu ea (desi symbolul nu frapeaza la frumusete sau sportivitate in domeniu), dar atinge mult mai repede la borduri sau alte chestii. asa vreo functionalitate anume eu nu stiu sa aiba.
*


Pai da ca asemanatoare o am pe astra g dar aia nu se potriveste la mn :-?
vallyyy
Nici nu ti-ar folosi la astra,buza aia e de plastic si e dintr-o bucata(sanse mai mari de spargere),la astra e din doua bucati si e cauciucata
slider2
am gasit pe la bursa pe cineva care cumpara aceasta piesa, doar ca pentru un kangoo. cica se numeste deflector de pietre, dar acum nu stiu cat de mult chiar indeplineste aceasta functionalitate.
Alex4u
QUOTE(vallyyy @ 26 Feb 2012, 12:02)
Nici nu ti-ar folosi la astra,buza aia e de plastic si e dintr-o bucata(sanse mai mari de spargere),la astra e din doua bucati si e cauciucata
*


nu am nevoie pentru astra ca il are pe al ei am nevoie ptr cealalta
cosmin_2300
QUOTE(slider2 @ 26 Feb 2012, 12:22)
[...] cica se numeste deflector de pietre [...]
*


Eu știam că acea prelungire se pune pentru aerodinamică, nu pentru pietre unsure.gif
diesel_power
Se numeste splitter, si da, este pentru o aerodinamica mai buna, de unde rezulta stabilitate mai buna si consum mai mic. Si eu caut asa o piesa, insa la concesionari are un pret prohibitiv wacko.gif
OVIDIUS
Pozele nu sunt de o calitate deosebita, s-o puna in valoare, dar in 4 si 8 a iesit frumos. Sper sa nu-ti afecteze capacitatea farurilor, dar de aratat, arata bine. S-o conduci cu placere!
dj_ionutz
QUOTE(Alex4u @ 25 Feb 2012, 17:51)
Pe mine ma intereseaza doar buza de sub spoilerul fata de unde ai luat-o pret/model de masina/s-a potrivit la fix?/ ai prins-o in autofiletante nu?
*



buza este din cauciuc originala renault clio, am luat-o de la un baiat de pe clubclio

QUOTE(argon @ 25 Feb 2012, 21:24)
Eleron nu-i pui? La cei 73 de cai e must have, pe langa jantele supersort pe 15, pe care oricum ai de gand sa le pui..
*



doua eleroane o sa pun din lemn

QUOTE(tibitu @ 25 Feb 2012, 23:54)
pai nu vreti sa "moara dujmanii", ca astia ar fi dintre voi. Nu de alta, dar nu aveti cum sa nasteti invidie printre oamenii normali, cu kitch-urile de care sunteti asa mandri smile.gif
*



multumesc pentru compliment !


QUOTE(Iulikk @ 26 Feb 2012, 01:53)
Prieteni... ciuning nu inseamna folie pe far si un kkt de cip-cirip tuning.

PS: sa zici ca faci tiuning la o masina de 75 de cai... radmasa.gif  radmasa.gif . Duceti-va la topicul cu Solenze, luati-va de mana cu aia de acolo (ma rog, cativa dintre ei).
*



amice tu faci parte din alt film. cine a spus ceva de tuning?


QUOTE(OVIDIUS @ 26 Feb 2012, 14:41)
Pozele nu sunt de o calitate deosebita, s-o puna in valoare, dar in 4 si 8 a iesit frumos. Sper sa nu-ti afecteze capacitatea farurilor, dar de aratat, arata bine. S-o conduci cu placere!
*



multumesc, eu incerc sa fiu cat mai legal cu ea chiar daca multi imi sar in cap mai ales pentru folile acelea de pe faruri. mie mi-au placut si nu am probleme din cauza luminozitatii cu ele.
Gabryel.GLN
Frumoasa masina! Chiar nu ai probleme cu luminozitatea farurilor din cauza foliei? Ma bate gandul sa le dau si eu un polish la faruri si sa le pun folie, dar nu stiu daca sa pun fumurie sau transparenta. Folia este ORACAL?
dj_ionutz
da folia este oracal 8300. la mine din intensitate a mai scazut dar nu atat de rau incat sa ma deranjeze pe mine sau sa nu ma vada ceilalti participanti la trafic. daca vrei sa nu ai probleme cu politia eu iti recomand folie (mai ales daca le polishezi) transparenta sau usor fumurie, sunt nuante mai deschise decat asta pe care o am
slider2
QUOTE(diesel_power @ 26 Feb 2012, 14:40)
Se numeste splitter, si da, este pentru o aerodinamica mai buna, de unde rezulta stabilitate mai buna si consum mai mic. Si eu caut asa o piesa, insa la concesionari are un pret prohibitiv  wacko.gif
*



stii cumva daca se potriveste si la ph4?

iar legat de ceea ce zici tu splitterul stiam ca arata altfel si anume ca este paralel cu carosabilul. acea bucata cred ca este totusi deflector fie de aer fie de pietre.
trickz
Splitter, deflector, rosie, tomata. Sunt doar nume, pentru acelasi lucru, in functie de localizare. Pentru ph4 poti incerca splitterul de fabia, prezentat de hellcat aici > http://theclioteam.blogspot.com/2011/04/sp...-fata-clio.html , la un pret decent.
slider2
@trickz sa-ti dea Dzeu sanatate pt link-ul ala! tongue.gif
underdog
boss de boss intergalactic.
dj_ionutz
QUOTE(underdog @ 27 Feb 2012, 09:36)
boss de boss intergalactic.
*



mare boss esti tu 1qule.
dogy_10
e plin de splitere prin mormanele de zapezi, de la golf3 la ce model vreti voi
dj_ionutz
m-am gandit sa imi colantez farurile albastre ce ziceti ? [attachmentid=1627790357]
diesel_power
Eu zic sa le faci roz bombon.
Stiuca
De acord cu tine Dany .Si cind te duci la peste ce faci ,il dai jos .
dj_ionutz
QUOTE(diesel_power @ 1 Mar 2012, 17:44)
Eu zic sa le faci roz bombon.
*



e o idee buna ! o sa tin cont de ea pe viitor
QUOTE(Stiuca @ 1 Mar 2012, 18:05)
De acord cu tine Dany .Si cind te duci la peste ce faci ,il dai jos .
*



era o gluma? trebuie sa rad sau sa plang?
vallyyy
Daca de mine s-au luat de ledurile de la pozitie si de la numar,tare curios sunt ce vor zice la ITP de farurile tale colantate unsure.gif
dj_ionutz
anu trecut am facut itp-u nu aveam folile pe faruri, aveam doar ledurile si folie neomologata. nu a spus nimic si l-am luat pe bune
cj98czh
QUOTE(dj_ionutz @ 1 Mar 2012, 13:34)
m-am gandit sa imi colantez farurile albastre ce ziceti ? [attachmentid=1627790357]
*




Eu zic sa nu-ti bati joc de masina si de ochii celorlalti participanti la trafic.

Daca ai multe idei din astea iti sugerez forumul 4ciuning, acolo vei avea multi sustinatori, aici nu cred.
madkat
ITP-ul se poate lua si cu parbrizul fisurat, joc in bucsi, csenoane aftermarket etc etc - daca ai relatia potrivita.

La un control in trafic nu scapi insa. Si sper sa se intample asta.
dj_ionutz
QUOTE(cj98czh @ 2 Mar 2012, 12:35)
Eu zic sa nu-ti bati joc de masina si de ochii celorlalti participanti la trafic.

Daca ai multe idei din astea iti sugerez forumul 4ciuning, acolo vei avea multi sustinatori, aici nu cred.
*



eram usor ironic cu colantul .... la fel ca si parerile primite mai sus smile.gif

QUOTE(madkat @ 2 Mar 2012, 12:39)
ITP-ul se poate lua si cu parbrizul fisurat, joc in bucsi, csenoane aftermarket etc etc - daca ai relatia potrivita.

La un control in trafic nu scapi insa. Si sper sa se intample asta.
*



am specificat ca itp-ul l-am luat pe bune fara relatii. iti multumesc, dar ce imi doresti tu mie sper sa ti se intample tie wink.gif
cj98czh
QUOTE(dj_ionutz @ 2 Mar 2012, 13:13)
eram usor ironic cu  colantul .... la fel ca si parerile primite mai sus smile.gif
*




Da-mi voie sa ma indoiesc biggrin.gif
dj_ionutz
QUOTE(cj98czh @ 2 Mar 2012, 13:20)
Da-mi voie sa ma indoiesc biggrin.gif
*


uite ca pe viitor chiar o sa dau jos folile alea negre tongue.gif
tibitu
bravo, un prim pas spre decocalarizarea masinii
dj_ionutz
shooooooccccc am dat folile jos de pe faruri !
am facut 69 000 de km
distributia am schimbat-o acu 3000 km
urmeaza discuri placute frana capetele de bara si bieletele antiruliu
[attachmentid=1627799653] [attachmentid=1627799654] [attachmentid=1627799655]
and199
Ai uitat sa zici si de buza biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.