Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: My precious
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2
inoxidabilu
Hai sa zic si eu povestea mea. Am vandut fosta masina Opel Zafira 2001 2.0 dti cu 4000 euro in Iunie 2011 si am decis sa achizitionez un Megane diesel 2004-2005 . Sotia a vrut break eu am vrut berlina si cum eu sunt cel care are ultimul cuvant in casa am zis bine cautam break. Dupa mai multe drumuri prin tara si vizionat o gramada de masini am ajuns la Ploiesti unde am gasit un break care ne-a luat ochii la amandoi. Masina era adusa de aproape jumatate de an in tara si are ca dotari optiunea maini libere, sistem audio + GPS Carminat 5000, climatronic, ASR, arata foarte bine la interior. Din pacate era benzina dar pretul pe care l-am dat pe masina ne-a permis sa achizitionam o instalatie GPL cu care am facut deja 10000 de km.
Am dus masina la dealerul Serus din Ploiesti si ni s-a spus ca are urmatoarele probleme: fulie defazoare, placute si discuri de frana si o pierdere de ulei la capacul de plastic de la motor. Vazand ca nu are alte defecte am facut actele cu proprietarul la pretul de 4100 euro+ cauciucuri si jenti de iarna. Cand am iesit din localitate cu masina am inceput sa auzim si un zgomot la cutia de viteze pe care nu il auzisem pana atunci.
Investitiile in masina pana acum au fost:
2700 lei instalatie gpl
1700 distributie +fulie defazoare si electrovalva
placute frana trw
doua bobine de inductie, una care s-a dus chiar ieri.
cutie demontata si schimbat doi rulmenti
un cap de bara
un arc rupt pe spate
Nu ma asteptam sa am atatea probleme cu masina dupa achizitionare dar asta e mergem inainte. Sunt exact ca tipul din reclama cu Renault nu-mi trebuie dar o vreau. In general lucrarile le-am facut in regie proprie iar ca opitonale am adaugat pilot automat si iesire aux pt Carminat 5000, tot in regie proprie.
Prima poza este dupa o ploaie cu pietre care din fericire nu a lasat urme pe masina.[attachmentid=1627786986]
[attachmentid=1627786987]
[attachmentid=1627786988]
Alex4u
Sa o stapanesti sanatos blush.gif dar chiar era necesar sa deschizi 2 topicuri?
QUOTE
am facut actele cu proprietarul la pretul de 4100 euro+ cauciucuri si genti de iarna

genti ii cumperi sotiei tale..jante cumperi la masina
corbex
La al 3-lea topic lucreaza acum.
argon
Am o curiozitate, pe langa faptul ca pare rupt cu problemele alea, de ce-ai schimbat zafira pe tomberonul asta de plastic ?
Alex4u
depinde in ce stare era si zafira dar sunt masini frumoase..si motorul de 2.0 dti cel pe lant..este destul de fiabil daca il ti din scurt...oricum uite argon recunoaste ca renaultul este plsticarime ..dar eu nu inteleg de ce GPL...de ce nu ai cautat un motor de 1.4 ca alu pardon ..si ai luat 1.6 16v sa iti bati joc de el cu gpl-ul...
inoxidabilu
Am postat de doua ori din greseala cand incarcam pozele, se mai intampla, rog un moderator sa stearga unul din ele.
Am reparat si greseala cu jentile, pe aia cu deler in loc de dealer nu a vazut-o nimeni?
Diferenta de la Zafira la acest Megan este din punctul meu de vedere mare in favoarea tomberonului. Iar GPL am pus pe ea pentru economie normal, m-ar fi rupt consumul pe benzina. Nu e prima masina cu GPL pe care o conduc si sunt multumit de consum si performante.
Anyway uitati poze si cu fosta ia sa vedem ii dati like :
[attachmentid=1627787173]
[attachmentid=1627787174]
[attachmentid=1627787175]
MuciX
Like, in special altarul ala de pe parbriz smile.gif.
Sa stapanesti sanatos PET-ul.
gotty
QUOTE(inoxidabilu @ 14 Feb 2012, 22:13)
Anyway uitati poze si cu fosta ia sa vedem ii dati like :
*



chiar trebuie sa feisbucizam totu'pe lumea asta?

cand voi ajunge presedintele romaniei voi declara zi de sarbatoare nationala ziua in care se va desfiinta feisbucu'!
Alex4u
nu arata chiar rau zafira mai ales ca avea si scaune reccaro:X
marian-j
+1 in favoarea plasticaraiei cu romb.
Cu o usoara strepezeala in privinta ghepeleului.
Dar,ma rog,masina omului,socotelile si problemele lui.E suveran pe deciziile luate.
Drum bun,colega! smile.gif
corbex
Ce aveti cu plasticele? Nu oxideaza ca fierul de pe opeluri.
danutsb
QUOTE(marian-j @ 15 Feb 2012, 00:11)
+1 in favoarea plasticaraiei cu romb.
*


Si eu care vreau sa-mi iau Zafira, ce-i drept B. Hmmm...m-ai pus pe ganduri dry.gif
madkat
de curiozitate - cati km afiseaza pe bord meganul?
DragosP
O corecție: tu ai "Estate", "Tourer" e de la 3 în sus.
argon
QUOTE(madkat @ 15 Feb 2012, 14:08)
de curiozitate - cati km afiseaza pe bord meganul?
*



Cat vrea clientul.
madkat
d-aia am zis cat "afiseaza" si nu cat "are" wink.gif

deci?
Alex4u
QUOTE(argon @ 15 Feb 2012, 14:49)
Cat vrea clientul.
*

la espero cat ai mesterit sa afiseze? biggrin.gif
inoxidabilu
Afiseaza cat are adica aproape 135000 momentan, km sunt reali verificati la reprezentanta, cu carte de service originala nu facuta pe comanda, masina nu are accidente.
Nu va mai mirati de GPL ca nu am pus GPL pe Brabus sau Amg, e un motor de 113 cai, nu ma duc la curse, nu caut performanta, caut doar consum redus.
Zafira afisa 147000 cand am vandut-o dar cred ca mai avea inca pe atat cel putin, dar mortii cu mortii vii cu vii, eu sunt multumit de alegerea facuta si consider Meganul o masina pentru electronistii. Si acum la 4000 de euro ce masina va asteptati sa fie daca nu una care sta sa cada, noroc cu subsemnatul ca se mai pricepe la mecanica si electronica ca altfel era belea. Oricum ca optiuni nu prea mai am ce sa ii pun, Gps-ul cu ecran color nu ma intereseaza, singurul lucru care o sa-l mai fac la ea sunt scaunele incalzite.
Markos
QUOTE(inoxidabilu @ 18 Feb 2012, 23:25)
Si acum la 4000 de euro ce masina va asteptati sa fie daca nu una care sta sa cada
*


argon a gasit mai ieftin, 3800.
argon
Am luat-o de un an si nu a trebuit sa schimb nimic, decat filtre, bujii, adica nimicuri la care le-a venit randul, in nici un caz cutie desfacuta, arcuri rupte , fulii defazoare cu 1700 lei etc dry.gif


Si el nu a luat-o cu 4000. Ci cu vreo 5200 de euro dupa ce i-a facut, fara sa pun la socoteala demontarea si desfacerea cutiei de viteza, care nu stiu cat a fost.
Alex4u
QUOTE(inoxidabilu @ 18 Feb 2012, 23:25)
Afiseaza cat are adica aproape 135000 momentan, km sunt reali verificati la reprezentanta, cu carte de service originala nu facuta pe comanda, masina nu are accidente.
Nu va mai mirati de GPL ca nu am pus GPL pe Brabus sau Amg, e un motor de 113 cai, nu ma duc la curse, nu caut performanta, caut doar consum redus.
Zafira afisa 147000 cand am vandut-o dar cred ca mai avea inca pe atat cel putin, dar mortii cu mortii vii cu vii, eu sunt multumit de alegerea facuta si consider Meganul o masina pentru electronistii. Si acum la 4000 de euro ce masina va asteptati sa fie daca nu una care sta sa cada, noroc cu subsemnatul ca se mai pricepe la mecanica si electronica ca altfel era belea. Oricum ca optiuni nu prea mai am ce sa ii pun, Gps-ul cu ecran color nu ma intereseaza, singurul lucru care o sa-l mai fac la ea sunt scaunele incalzite.
*


Oricum eu cand am vazut la titlu GPL m-am convins..o intrebare am si eu ? cati km faci tu pe an cu masina sau? cum faci sa iti amortizezi investitia? cati l de gaz papa la suta? bine ca nu ma astept sa spui chiar real dar asa ca fapt divers..
vallyyy
La zafira nu-mi place capacul aftermarket de la airbag,din curiozitate ai avut ceva probleme la pompa de injectie ?
Filip
QUOTE(argon @ 19 Feb 2012, 10:59)
Am luat-o de un an si nu a trebuit sa schimb nimic, decat filtre, bujii, adica nimicuri la care le-a venit randul, in nici un caz cutie desfacuta, arcuri rupte , fulii defazoare cu 1700 lei etc  dry.gif
Si el nu a luat-o cu 4000. Ci cu vreo 5200 de euro dupa ce i-a facut, fara sa pun la socoteala demontarea si desfacerea cutiei de viteza, care nu stiu cat a fost.
*


Bravo Argon, esti cel mai tare negociator. Sunt sigur ca s-a invatat din greseli, dar daca ar fi sa vanda acum masina, ar pierde bani.
vallyyy
QUOTE(argon @ 19 Feb 2012, 10:59)
Am luat-o de un an si nu a trebuit sa schimb nimic, decat filtre, bujii, adica nimicuri la care le-a venit randul, in nici un caz cutie desfacuta, arcuri rupte , fulii defazoare cu 1700 lei etc   dry.gif
Si el nu a luat-o cu 4000. Ci cu vreo 5200 de euro dupa ce i-a facut, fara sa pun la socoteala demontarea si desfacerea cutiei de viteza, care nu stiu cat a fost.
*



Da ma argonele dar trebuie sa mai privesti si partea pozitiva a lucrurilor,GPL-ul nu e chiar un lucru rau,arcul ti se poate rupe si tie in orice minut,vrei putere schimbi fulia defazoare , discurile si distributia el le-a schimbat,la tine urmeaza tongue.gif
Diac
Iar asta e break, care de nou a fost mai scump decat sedan 1,4...
inoxidabilu
Deci sa o luam de la inceput.
Argon ai dat 3800 pe masina, bravo tie, dar ma indoiesc ca avem aceleasi optiuni?
In plus a ta nu este break si nu avem nici acelasi motor.
Da, am investit mult dar ce am pus pe ea e lucru de calitate care nu va necesita o chimbare ulterioara imediata, plus de asta am garantie la distributie, instalatie gpl, etc.
Consumul, ca valoare a combustibilului, este comparabil cu cel de pe dci pentru sceptici fac si drive test dar va trebui sa veniti la mine in oras.
Am cumparat masina in Iulie 2011 si am peste 10000 de km cu ea deci dupa calculele mele mai am vreo 5000 de km si imi amortizez investitia cu gpl-ul.
Pentru haterii gpl-ului, grow up tehnologia a avasat nu a stat pe loc, nu mai comparati instalatiile de pe dacia lu bunicu alea rusesti cu ce se gaseste acum.
Pt vallyyy nu am avut probleme cu pompa la zafira dar de cate ori ma duceam la un mecanic cu ea imi spunea ca o sa am in curand.
Am uitat ca optiuni sa adaug car-kit Nokia, pe care il folosesc zi de zi si cea mai tare: o cutie rosie care emite ultrasunete antirozatoare.
Alex4u
QUOTE(inoxidabilu @ 4 Mar 2012, 16:12)
Deci sa o luam de la inceput.
Argon ai dat 3800 pe masina, bravo tie, dar ma indoiesc ca avem aceleasi optiuni?
In plus a ta nu este break si nu avem nici acelasi motor.
Da, am investit mult dar ce am pus pe ea e lucru de calitate care nu va necesita o chimbare ulterioara imediata, plus de asta am garantie la distributie, instalatie gpl, etc.
Consumul, ca valoare a combustibilului, este comparabil cu cel de pe dci pentru sceptici fac si drive test dar va trebui sa veniti la mine in oras.
Am cumparat masina in Iulie 2011 si am peste 10000 de km cu ea deci dupa calculele mele mai am vreo 5000 de km si imi amortizez investitia cu gpl-ul.
Pentru haterii gpl-ului, grow up tehnologia a avasat nu a stat pe loc, nu mai comparati instalatiile de pe dacia lu bunicu alea rusesti cu ce se gaseste acum.
Pt vallyyy nu am avut probleme cu pompa la zafira dar de cate ori ma duceam la un mecanic cu ea imi spunea ca o sa am in curand.
Am uitat ca optiuni sa adaug car-kit Nokia, pe care il folosesc zi de zi si cea mai tare: o cutie rosie care emite ultrasunete antirozatoare.
*


hay ca deja referitor la consum il depasesti pe argon...el a mai dat-o in normal dar tu vad ca la consum 1.6 16v pe gpl scoti acelasi consum ca un dci si mai faci si test drive deja e ....si referitor la faza cu sedane sau break stiam ca sunt mai ieftine break-urile la orice marca?? sau la renault e altfel
inoxidabilu
Daca citesti mai bine ma refeream la valoare nu la cantitate.
Deci ca sa nu mai existe interpretari rautacioase, cu aceiasi bani eu merg aproape ca dci-ul.
argon
Intr-un oras ca si Craiova, pe benzina meganul de 1.6 iti ia vreo 12 %, chiar mai mult iarna, iar pe GPL mai pui pana pe la 15 % asa. Iar extraurban sub 8 nu-ti scade, desi o sa negi imediat. Iar in legatura cu puterea, pe GPL acum ai ca si mine, vreo 100 de cai daca nu mai putin, aia ca nu-ti scade puterea sunt povestile alora care vand instalatii.
pishky
QUOTE(argon @ 4 Mar 2012, 17:36)
Iar in legatura cu puterea, pe GPL acum ai ca si mine, vreo 100 de cai daca nu mai putin, aia ca nu-ti scade puterea sunt povestile alora care vand instalatii.
*


uite unde zacea meganu RS si cine isi da cu parerea despre puterea uni megan
argon
La asa comparatie intre GPL si diesel ce sa mai zic, mai bine-si lua diesel daca vroia mers ieftin, da' unu' okei, nu ca laguna aia dauna totala ce-ai luat-o tu de pe la Deva..daca-mi amintesc bine.
pishky
io mi-s multumit tare de dauna totala din dotare,
mecanicul la care vede service nu a avut comentarii de genul, iar la alte masini cu care am fost la el mi-a zis daca au fost atinse.
multumesc oricum ca imi duci grija, daca iti provoc insomnii te rog sa ma scuzi.

edit, da este din deva dauna totala, de la un om care a folosit-o (nu a luat-o s-o dea mai departe), si cand l-am cunoscut am am cunoscut si oameni de treaba din deva.
adiblu
Salut oltene, felicitari pentru achizitie, sa o stapaniti sanatosi, ca este o masina frumoasa, practica si confortabila. Problemele aparute din cauza varstei sunt normale si sunt compensate de caliatile enumerate anterior. Nu inteleg aversitatea unor useri atotcunoscatori fata de GPL. Probabil ca au avut inainte cel putin o masina cu instalatie GPL care a avut probleme din aceasta cauza(nu ma refer la Dacia cu carburator, cu instalatie GPL de 8 milioane). Daca este asa ii rog sa ne impartaseasca si noua din experientele neplacute avute. Avand si eu montata o instalatie GPL de aprox. 6000km pe masina din semnatura, pot sa confirm cele spuse de tine referitor la consum/costuri; un consum mediu de 9l GPL/100km , este echivalent ca si costuri cu un consum de 5l motorina/100km. Iar pierderea de putere in cazul unei instalatii bune si bine reglata este foarte mica. Te rog sa dai mai multe detalii despre instalatie si eventual niste poze cu motorul si rezervorul, ca sunt curios unde au inghesuit componentele, avind in vedere ca spatiul la motor este foarte mic.
Sanatate maxima!!!
inoxidabilu
Ce ma deranjeaza cel mai mult sunt acuzatiile voalate gen "ai sa negi", de unde sti ma cunosti si nu stiu eu?
Da compar gpl-ul cu dieselul dar ca pret al deplasarii nu ca performante, desi cu ala de 84 de cai nici nu discut la demaraj.
Am mai scris masina am cumparat-o pentru ca mi-a placut prea mult si cu dotarile astea nu prea gasesti pe toate drumurile.
Adiblu merci mult de urare, instalatia e stag 200 si poze am pus la sectiunea de gpl prin vara cand mi-am montat instalatia, oricum o sa mai fac niste poze la masina curand dar sa o spal ca la mizeria care este in oras o spal azi si maine e la fel.
Prea multi oameni pe forumul asta care sunt atotstiutori in gpl si cititori de ganduri.
pishky
domnu meu drag - la masina conteaza 2 lucruri - sa iti placa TIE, si sa se potriveasca nevoilor si portofelului TAU. deci e o chestie fix asa cum vrei TU, noi ne dam cu parerea sa ne aflam in treaba. daca tu esti multumit restul e cancan sau mastercard. iti pasa ca consuma mai mult sau mai putin ca un diesel? iti pasa ca de ce zic altii pe forum? da da, ai o problema.
Alex4u
QUOTE(adiblu @ 4 Mar 2012, 20:59)
Salut oltene, felicitari pentru achizitie, sa o stapaniti sanatosi, ca este o masina frumoasa, practica si confortabila. Problemele aparute din cauza varstei sunt normale si sunt compensate de caliatile enumerate anterior. Nu inteleg aversitatea unor useri atotcunoscatori fata de GPL. Probabil ca au avut inainte cel putin o masina cu instalatie GPL care a avut probleme din aceasta cauza(nu ma refer la Dacia cu carburator, cu instalatie GPL de 8 milioane). Daca este asa ii rog sa ne impartaseasca si noua din experientele neplacute avute. Avand si eu montata o instalatie GPL de aprox. 6000km pe masina din semnatura, pot sa confirm cele spuse de tine referitor la consum/costuri; un consum mediu de 9l GPL/100km , este echivalent ca si costuri cu un consum de 5l motorina/100km. Iar pierderea de putere in cazul unei instalatii bune si bine reglata este foarte mica. Te rog sa dai mai multe detalii despre instalatie si eventual niste poze cu motorul si rezervorul, ca sunt curios unde au inghesuit componentele, avind in vedere ca spatiul la motor este foarte mic.
Sanatate maxima!!!
*


wink.gif este foarte mult 6000 km ..deja ti-ai amortizat investitia si ai trecut pe profit ... wink.gif din 100cp mai ai vreo 90 in 6000 km...app tu inafara de dacie la care instalatia era 8 milioane ce masina ai avut pe gpl care sa faci minim 25 de mii km cu ea sa vezi apoi ?

@inoxidabilu pai specifica la ce te referi cand faci comparatii intre gpl si dci..ca se pot intelege multe...
adiblu
Alex4u, n-am mai avut GPL decat pe o dacie care are acum 25 de ani, din care aprox. 10 ani pe gpl si inca mai functioneaza, dar m-am documentat mult inainte de a pune pe masina actuala, de accea am apelat la voi care sunteti asa de vehementi impotriva lui sa ne luminati si pe noi cu argumente concrete care este problema cea mare pe care o aveti cu GPL-ul. Iar in privinta amortizarii instalatiei, putin imi pasa cand va fi, ideea a fost sa nu mai contribui la umplerea buzunarelor nesimtitilor care scumpesc benzina/motorina in fiecare luna. De asemenea, putin imi pasa ca am pierdut 10 cai putere din cei 100 daca or fi fost si aia.
dogy_10
QUOTE(Alex4u @ 4 Mar 2012, 21:44)
wink.gif  este foarte mult 6000 km ..deja ti-ai amortizat investitia si ai trecut pe profit ... wink.gif  din 100cp mai ai vreo 90 in 6000 km...app tu inafara de dacie la care instalatia era 8 milioane ce masina ai avut pe gpl care sa faci minim 25 de mii km cu ea sa vezi apoi ?

@inoxidabilu pai specifica la ce te referi cand faci comparatii intre gpl si dci..ca se pot intelege multe...
*




eu am 2 masini care au trecut de 25 mii facuti pe gpl si merg bine mersi, dar hai sa nu transformam topicul omului in versus gpl benzina
inoxidabilu
pishky ai dreptate, merci de sfat.
Alex am zis ca in aceiasi bani merg aproape aceiasi distanta ca dci-ul iar la demaraj ala de 84 imi zambeste din retrovizoare.
In Romania toata lumea e experta in fotbal si politica si vad ca si in masini, de ce oare isi pun taximetristi gpl pe masina?
Ca ne scoatem investitia intr-un an, doi sau zece e treaba noastra.
Oricum oamenii isi pun gpl pentru ca vor economie, daca am vrea putere ne-am pune nos, dar si aici ati avea ceva de obiectat, parerea mea.
cj98czh
QUOTE(inoxidabilu @ 6 Mar 2012, 15:58)
dar si aici ati avea ceva de obiectat, parerea mea.
*




Da, gramatica (ne)invatata de tine la scoala, asta as avea de obiectat biggrin.gif
adiblu
Hai ca am dat-o din GPL in gramatica... si pana la urma unde este greseala domnule cj98czh?
geomvp2nite
off: cj98czh facepalm. sad.gif radmasa.gif Si eu astept explicatia.

on: imi place masinuta, doar gpl-ul ma deranjeaza (parere personala).
spy_oh_joy1389
Cred ca la asta se referea:
QUOTE(inoxidabilu @ 6 Mar 2012, 15:58)

Alex am zis ca in aceiasi bani merg aproape aceiasi distanta ca dci-ul iar la

Alex4u
Jos GPL-UL Jos Gpl-UL:))smile.gif)
Gabryel.GLN
Mai bine spus, JOS PRETUL BENZINEI!!!
inoxidabilu
Gata m-ati convins ma duc la firma care mi-a montat GPL-ul si le zic sa imi dea banii inapoi si de banii aia fac meditatie la gramatica.
Dupa care vand Meganu' si ma duc sa imi recuperez Zafira dinainte ca e mai misto pe opelforum.
Cumpara cineva un Reno, e ca din fabrica, n-a avut nici o problema?
adiblu
Nuuuu, te rog nu face asta, insemna ca ii lasi sa pe ei sa invinga, anonimii in cautare de cat mai multe postari, care nu detin nici o masina dar se dau zmei cunoscatori in toate domeniile, studenti la FF cu idei fixe dar putine... (luati la cunostinta ca punctele de suspensie sunt in numar de 3 nu doua).
Iar moderatorul, in loc sa caute nod in papura si sa speculeze o minora greseala de ortografie, pe care de fapt nici nu a nimerit-o, avea rolul sa faca altceva, stie el ce. Nu e tarziu nici acum.
Daca rolul vostru este sa alungati oamenii de pe acet forum, va doresc succes in continuare... sunteti pe aproape.
Pentru initiatorul acestui jurnal de bord tot respectul pentru ce a scris pe aici pana in acest moment.
De asemenea tot respectul pentru spy_of_joy care stie cu ce se mananca garmatica si masinile.
Deocamdata.
pishky
nu aplica tactica de " imi iau jucarelele si plec".
accepta si criticile, si ideile de genu consuma mult (daca iti pasa te uiti la consum, daca nu, nu te uiti si gata). tre sa inveti putina durere in pix.
Alex4u
QUOTE(adiblu @ 7 Mar 2012, 21:50)
Nuuuu, te rog nu face asta, insemna ca ii lasi sa pe ei sa invinga, anonimii in cautare de cat mai multe postari, care nu detin nici o masina dar se dau zmei cunoscatori in toate domeniile, studenti la FF cu idei fixe dar putine... (luati la cunostinta ca punctele de suspensie sunt in numar de 3 nu doua).
Iar moderatorul, in loc sa caute nod in papura si sa speculeze o minora greseala de ortografie, pe care de fapt nici nu a nimerit-o, avea rolul sa faca altceva, stie el ce. Nu e tarziu nici acum.
Daca rolul vostru este sa alungati oamenii de pe acet forum, va doresc succes in continuare... sunteti pe aproape.
Pentru initiatorul acestui jurnal de bord tot respectul pentru ce a scris pe aici pana in acest moment.
De asemenea tot respectul pentru spy_of_joy care  stie cu ce se mananca garmatica si masinile.
Deocamdata.
*


Usor bre ca nu vrem astia de la facultate sa iti crape vreo aorta ceva sa te avem pe constiinta ..stai asa parcat wub.gif
geomvp2nite
QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 7 Mar 2012, 15:31)
Cred ca la asta se referea:
*



Eram ironic, de unde si smiley-urile. smile.gif Sau poate am fost o idee prea "fin" in exprimare... biggrin.gif

QUOTE(inoxidabilu @ 7 Mar 2012, 20:44)
Gata m-ati convins ma duc la firma care mi-a montat GPL-ul si le zic sa imi dea banii inapoi si de banii aia fac meditatie la gramatica.
Dupa care vand Meganu' si ma duc sa imi recuperez Zafira dinainte ca e mai misto pe opelforum.
Cumpara cineva un Reno, e ca din fabrica, n-a avut nici o problema?
*




Drama queen...Nu-ti plac criticile, deal with it!

QUOTE(adiblu @ 7 Mar 2012, 21:50)
Nuuuu, te rog nu face asta, insemna ca ii lasi sa pe ei sa invinga, anonimii in cautare de cat mai multe postari, care nu detin nici o masina dar se dau zmei cunoscatori in toate domeniile, studenti la FF cu idei fixe dar putine... (luati la cunostinta ca punctele de suspensie sunt in numar de 3 nu doua).
Iar moderatorul, in loc sa caute nod in papura si sa speculeze o minora greseala de ortografie, pe care de fapt nici nu a nimerit-o, avea rolul sa faca altceva, stie el ce. Nu e tarziu nici acum.
Daca rolul vostru este sa alungati oamenii de pe acet forum, va doresc succes in continuare... sunteti pe aproape.
Pentru initiatorul acestui jurnal de bord tot respectul pentru ce a scris pe aici pana in acest moment.
De asemenea tot respectul pentru spy_of_joy care  stie cu ce se mananca garmatica si masinile.
Deocamdata.
*





Pai, cheama-l sa te ajute! biggrin.gif radmasa.gif Ori ai probleme cu tastatura ori ai probleme serioase de redactare.

Scrisul corect este o necesitate, mai ales in zilele noastre, in care nu ne-au mai ramas multe lucruri de care putem fi mandri. Nu mai incerca posturi care-ti sunt peste mana, te complici in propriile idei si exprimarea-ti este neclara (precum si redactarea). Mai ales cand incerci sa dumiresti niste persoane nescolite, cum suntem noi, restul ...(cu trei puncte, nu cu doua radmasa.gif ).

Si mai las-o moale cu moderatorul, ca sunt convins ca cj98czh stie mai multa limba romana ca tine, iar "moderarea" topicului se face de catre initiator in aceasta arie.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.