Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Navigatiea originala in ce consta?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
simyandrei
salu as fi interesa sa mi pun navigatie pe meganul meu si doream sa mi spuna cineva cam ce include tot sistemul de navigatie ce trebuie comandat?ma refer la sistemul original cel cu monitor retractabil.ma intereseaza si daca ecranul poate fi folosit pe post de monitor pentru un eventual carpc in cazul in care e mai complicat cu navigatia sa mi cumpar doar monitorul.nu ma intereseaza sitemul de navigatie in mod deosebit
banderas18
navigatie gasesti noua pe la 1000 de euro hai la mana a doua pe la 25 de mil speciala pentru Renault. nu te baga cu alte navigatii. asa am vrut eu sa pun. am cautat eu pe net si m-am lasat nu imi permit banii astia.
simyandrei
pai ideea e ca tre sa mi comand ceva de apx 30 de mil dar la reno si nu am ce in afara de navigatie ma inereseaza in special moniorul acela daca nu il fac navigatie macar sa fie monitor ceva de genu...sa stiu daca il pot face funcional in vre un fel....
cosmonwo
Salut. Ecranul ala are rezolutia foarte mica iar intrarile sint pe RGB. Mai intersant este sistemul mecanic de escamotare a ecranului in care poti sa iti montezi o tableta (de exemplu). Bafta.
sageata1976
bine spus,sistemul mecanic este singurul lucru interesant din toata navigatia
simyandrei
stie cineva cat costa doar ecranul?adik partea aia cu sistemul glisant si monitorul?si dak il cumpar doar pe asta cum il aprind de la ce ii dau curent?si banuiesc ca nu apare nimic pe el fara sa fie legat la modulator sau casetofon la ce vn el!
sageata1976
Eu zic ca te complici,este comandat de cd player,atat video cat si mecanic,sigur se pot face modificari pt.deschiderea lui dar truie studiat,cat despre lcd,ala chiar nu ai ce face cu el,sunt niste interfete care il schimba din rgb in video normal dar nu merita sunt scumpe si tot cu rezolutie de 2 lei ramai deci ia in calcul si un display care sa se potriveasca,daca esti decis ma risc sa fac niste poze la mufe dar sa fi sigur ca vrei sa nu o dezmembrez de geaba
R19/16v
Tine banii pt revizii.
clr
Decat navigatie originala, mai bine te-ai gandi la asa ceva
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=848...dpost&p=1270442
Iti sugerez de altfel sa citesti tot topicul.
bacaoanumarius
daca vrei mai mult sa folosesti un ecran pentru pc iti recomand sa iti ei un dvd.eu am unul la masina .O sa pun niste poze ceva mai tirziu.
simyandrei
masina are dvd kenwood dar vroiam sa ii pun si monitorul acella de sus!i mi place cum da acolo pe bord si cum culiseaza!dar daca nu am la ce sa il folosesc,adaptez sad.gif(

14 Feb 2012, 12:42:
clr e interesanta ideea tinand cont ca am si navigatia necesara vezi in poze...dar unde o fac eu sa iasa atat de bine ca in poze si in plus lasa doar displayul sau ii mai pune si butoanele?

14 Feb 2012, 13:12:
clr am citit topicul indicat de tine dar e cam vechi si nu cred ca are cine sa ma mai ajute in cazul asta dintre colegi de aolo!stii pe cineva care a mai facut recent asta?
clr
Habar n-am, contacteaza -i si tu pe cei din topic. Eu doar ti l-am indicat smile.gif
simyandrei
ok.mc
78_meg
Daca vrei sa faci modificarea din topicul indicat de CLR cauta la bursa ca am eu ce-ti trebuie(consola modificata).
simyandrei
am cam renuntat la ideea cu navigatia originala deoarece ecranul are o rezolutie foarte mica!o sa incerc sa adaptez navigatia mea acolo sus dar vreau sa iara foarte bn finisajele!sper sa gasesc peroana potrivita..
LiviuHF
Buna ziua tuturor.
In primul rand as dori sa ii felicit pe cei ce si-au facut diverse modificari/imbunatatiri la Meganel(unii chiar au dedicat o groaza de timp acestor realizari).
simyandrei vreau sa te intreb cum te impaci cu dvd-ul Kenwood pe care il ai in locul casetofonului(este cumva 1 DIN;ca si solutie e una buna?primeste comenzile de pe volan?ceva pareri va rog) dat fiind faptul ca nu stiu de unde as putea procura un sistem Built-in Car Navigation...am tot cautat si deasemenea imi par interesante si acele sisteme dedicate pt Megane insa nu stiu daca se potrivesc cu acele comenzi pe volan,care din cate am citit ar putea ridica o problema(masina este din oct 2004 inmatriculata 2005 nu stiu daca e bun/functional un sistem TTI 7110 ) sau modelul acesta sa zicem http://auknet.cz/hledat/ODc0MQ~3D~3D.html
Cateva sugestii/sfaturi ar fi mai mult decat apreciate;totodata chiar si niste link-uri cu diverse tipuri de dvd-nav ce s-ar potrivi,ce stiti ca merg pe Megane 2.1(as prefera sa nu pierd comenzile pe volan)
Toate cele bune.Cu respect,LiviuHF
cristescu_sergiu
comenzile la volan meg facute cam la orie dvd..dar costa 3 4 mil interfata!
LiviuHF
Atunci fac un efort si dau si banii aia,dar sa fie ceva de calitate(ma refer atat la felul cum se integreaza sitemul dvd/nav in masina,aspect,functionare...);deasemenea vreau si eu cel putin sa ii schimb bara fata cu una de rs(sau cum arata a lui simyandrei ori a ta,a lui j.d..daca nu se poate un body kit complet(cele mai multe le-am gasit pt hatch chiar nu-mi venea sa cred ca nu gasesc ceva si pentru sedan-uri blink.gif gasisem ceva pe niste site-uri turcesti un body-kit chiar foarte frumos acolo insa nu mai am link-urile ca a trebuit sa formatez calcul) macar atat sa ii fac si eu la masinuta si un eleron spate am vazut intr-un alt thread.De aproximatix 1an si ceva chiar 2 tot caut si ma documentez,daca pot spune asa,iar acu in sfarsit m-am decis sa fac "pasul" asta si sa mai fac una alta pe la masina.
Sfaturi&sugestii va rog in privinta dvd/nav,best for our Megane worship.gif
alexmoisescu
gasesti navigatie no name (cu dvd player si toate nebuniile) si la care merg si comenzile pe volan fara alte adaptari, totul la 275 - 325 de euro, singura problema e ca iti trebuie neaparat o antena de gps la ea, ca se conecteaza foarte greu.
ritter
QUOTE(simyandrei @ 13 Feb 2012, 21:22)
pai ideea e ca tre sa mi comand ceva de apx 30 de mil dar la reno si nu am ce in afara de navigatie ma inereseaza in special moniorul acela daca nu il fac navigatie macar sa fie monitor ceva de genu...sa stiu daca il pot face funcional in vre un fel....
*


De ce sa te complici omule si sa dai 3.000 ron (!!!) cand un GPS bun si cu de toate ajunge pe la 150-200 euro ???????!!!!!!!!!!!!! Doar ca se ridica un ecran pe bord ?! blink.gif
Sau, de cate ori folosesti tu GPS-ul ca sa iti fie asa de greu sa montezi unul normal pe parbriz ?!

QUOTE(R19/16v @ 14 Feb 2012, 09:35)
Tine banii pt revizii.
*


Corect. Sau alte defectiuni ale masinii.

QUOTE(simyandrei @ 15 Feb 2012, 18:54)
am cam renuntat la ideea cu navigatia originala deoarece ecranul are o rezolutie foarte mica!o sa incerc sa adaptez navigatia mea acolo sus dar vreau sa iara foarte bn finisajele!sper sa gasesc peroana potrivita..
*


O decizie inteleapta. Bravo.
papa_mulo
Corect, cu banii aia iti iei un GPS de 150 E mult mai bun si o tableta...si ai ce vrei tu la orice ora in orice masina, nu doar in respectiva.
AMZ
asa ceva ar fi frumos de pus pe masina:

http://www.alibaba.com/product-gs/55557763...DVD_With_7.html

http://www.alibaba.com/product-gs/33864236...t_megane_2.html

le-am trimis si eu un mail si au raspuns-pretul pentru 1 buc.:
Sample price: $ 345
Ship to Romania via DHL $ 75 - Around 3 to 5 days
Payment-Paypal term. \ TT \ Western Union Pay in advance
Other terms - Lead time: 3-5days, Full year warranty; Price valid in 10 days.
Optional: add $ 10 Romania Map
Video Camera add $ 25
emrbs3
Superbe !

papa_mulo
Stati naibi cuminti...pe langa ca platiti o gramada de bani in avans si nu stiti ce primiti in schimb mai este si problema unei eventuale defectiuni(service).
01zack
nu vreau sa va dezamagesc dar pe alibaba sunt foarte multe TZEPE ! mai ales de la chinezi. trebuie sa fi foarte foarte atent cand cumperi si daca ti se pare ceva suspect sa nu spui ca "esti paranoic tu" ci sa te opresti imediat pentru ca este tzeapa 100%
AMZ
sunt sigur ca sunt TZEPE la greu, doar vroiam sa spun ca arata frumos , cu finisaje si alte alea, dar cum spuneti si voi, este foarte riscant si garantie nexam, asta daca primesti aparatura respectiva..poti foarte frumos sa dai aproape 500 usd pe pufuletii laugh.gif
papa_mulo
Nu stiu unde vezi tu finisaje ca eu vad niste poze de doi lei in care nu vezi cine stie ce. Totusi...sa dai 400-500 para pe ceva care nu sti cum arata si ce face in realitate e aiurea rau...
jarold
Domnilor, exista: GPS[URL=http://edotec.ro/magazin/product/multimedia-gps-edt-7710/]
Se mai ocupa cineva de integrarea GPS in bord? eu sunt interesat, sper ca Liviu sa revina.
alintosu
Stie cineva codul acestei piese("capacul" de la displayul navigatiei)?
Si un pret aproximativ...
[attachmentid=1627818626]
alintosu
Va rog daca poate un coleg care are dialogys sau tecdoc sa ma ajute cu codul si pretul acestei carcase...am inceput sa confectionez un sistem de rabatare al unui lcd, similar cu cel original de la displayul navigatiei si vreau sa folosesc acest capac ca sa nu mai fiu nevoit sa confectionez din pvc sau alu unul asemanator...m-ar scuti de multe ore de munca... rugaciune.gif
mike12
teoretic ar trebui sa fie 8200491122 ( dar nu sunt 100% sigur) si apare in dialogys-ul meu ca fiind 193 euro fara TVA blink.gif
alintosu
Mersi de raspuns...sper sa nu fie acesta pretul ohmy.gif (ca sa fiu pe intelesul celor care stabilesc astfel de tarife nesimtite: "e decat" o bucata de plastic cu o trapa si un buton) dar e posibil...la renault orice plastic costa mai mult decat echivalentul piesei facuta din metale rare...nu degeaba e meganeul masina de un milion de euro...daca vrei sa o faci din bucati si cumperi toate piesele de la reprezentanta, cu siguranta depaseste milionul laugh.gif
nelunet
Cel mai mai interesant mi se pare asta:

http://www.navigatii-dedicate.ro/product.php?id_product=37


Dar parca nu imi vine sa dau asa multi bani pe el.
papa_mulo
Chiar e o piesa interesanta...imi place ca unitatea pastreaza designul original renault.
eugenTL
Mda, e misto navigatia dar totusi merita 22mil daca era o firma gen alpine nu chinezisme luate cu 7 mil si pus adaos.
nelunet
Pai unde gasim la 7 mil? La pretul asta ma multumesc si cu chinezaria.
papa_mulo
16-18 milioane costa direct de la producatorul ciainez: http://www.aliexpress.com/product-gs/60954...holesalers.html
eugenTL
Shipping Cost: Free Shipping to Romania Via DHL
Am exagerat putin intrucat ma cam enerveaza chinezii astia de fac copy paste la orice si naiba stie cat de calitativ.

Mie mi-ar fi frica si 10 mil sa dau pe asa ceva, desi recunosc e f misto si ar da f bine in bord, dar totusi cat de bune sunt? cum sta cu garantia? nici nu vreau sa ma gandesc smile.gif

Cumnatul meu, pe skoda superb a cumparat o navi, identica cu cea originala si deja o are de 1 an..n-a picat desi are momente cand face fite si trebuie restart!
papa_mulo
E vrajeala "free shipping", in realitate shippingul e ascuns in pret si cu cat iei mai multe bucati shippingul pe bucata va scade. Daca iei 5-10 bucati sigur se negociaza si pretul si probabil ca te apropii de pretul de 10 milioane pe bucata. Alea sunt preturi pt cine intreaba...
Dar ramane problema garantiei...care e de 1 an insa trebuie trimis la ei in china daca se strica smile.gif foarte simplu
mariusd4
Am gasit si eu pentru Fluence, se integreaza frumos in bord si poti pastra si afisajul actual al radioului :

http://www.ebay.com/itm/Renault-Fluence-7-...=item2c6739eea6
nelunet
Cel de fluence este si mai ok pt. ca pastreaza si display-ul original.

Pe mine nu m-ar deranja foarte tare nici gps-ul clasic sau o tableta cu gps dar cel mai rau ma deranjeaza ca trebuie demontata (ascunsa sau mai rau luata cu tine) de fiecare data cand parchezi sau ma rog ... respectiv montare la plecare ... oricum mi-ar fi placut ceva sa ramana mereu pe masina, nu sa stau mereu cu grija ca trebuie sau uit sa il iau din casa si din masina de frica hotilor.

Exemplu de tableta ieftina si ok:

http://z0ltan77.com/2012/08/17/review-evotab-fun/#

Are si FM transmiter si am inteles ca se aude ok. Macar tableta poate fi utila si in afara masinii (navigare net, info etc.)

In orice caz nu dau 22 de mil pe dedicata. Oricum nu inteleg de sunt asa de scumpe, cel putin in comparatie cu tabletele de genul celei de mai sus. Da stiu, au in plus radio, tv tuner analogic (nu cred ca se receptioneaza mare lucru cu el - ma pot lipsi) si unitate DVD. Dar daca pastrez radioul masinii, ma pot lipsi fara probleme si de unitatetea DVD imi ajunge un slot micro sd.

Asa ca deocamdata cred ca o sa merg pe o tableta.

Cumparasem una de la ALLVIEW, cea cu GPS si cu full EU dar am returnat-o in 6 zile. Nu i-am desfacut tipla de pe display, mergea un pic greut, se reseta, se inchidea browserul, design cam aiurea (era din plastic lucios si muchiile sus si jos erau "ascutite" pentru a se fixa pe suportul de parbriz), memorie ram cam mica 512 fata de 1 gb cat are evotab si flash 4 gb fata de 8 la evo. Softul de navigare si hartile pe care am platit 40 de lei in plus (erau si fara) era Ndrive si nu imi gasea strazile din orasul meu. FM transmiterul era ok, se conecta repede la wifi, suportul parbriz era ok.

2 Sep 2012, 20:17:
Cred ca este cam aiurea de comandat de pe http://www.aliexpress.com/product-gs/60954...holesalers.html.

Ma refer la garantie, la ce primesti, vad ca nu este nici gram de specificatie la produs.


Am uitat sa va spun de garantie la tableta evotab - 5 ani fata de 2 la allview.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.