Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Mi-a inghetat cutia de viteze ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Shtrumfy
Salutari


Nu stiu cat de posibil este dar cred ca mi-a inghetat cutia de viteze.

Acum 2 seri am ramas impotmolit incercand sa parchez si fiind singur a trebuit sa fac balans sa pot iesi, in timp ce dadeam in spate auzeam un poc de fiecare data dar am reusit sa ies pana la urma. Sub masina am gasit o bucata de palstic negru cam de diametrul capului meu pe care l-am pastrat in ideea ca e de la masina mea si ca il pot pune la loc cand se face vremea mia frumoasa.

A doua zi de dimineata am observat ca masina nu mai intra in treapta a 5-a, maneta nu mai face cursa la fel de lunga si daca incerc sa fortez se aude acelasi zgomot care se aude cand nu este ambreiaju calcat.

La sfatul unui prieten care mia zis ca e posibil sa fi intrat zapada si sa fi inghetat am lasat masina parcata timp de o ora in parcarea suberata a unui supermarket unde erau +3 grade.
Dupa astea 3 ore nu am avut nici o problema, cutia de viteze se comporta normal in toate treptele.

Azi de dimienata am fost la birou si totul a fost ok, dar cand sa plec pe seara nu mai mergeau decat treptele 1,2 si marsarieru. Dupa 10 minute de mers pe stradute, au inceput sa functioneze si restul pana la 5.


Acum nelamuririle mele sunt:
1.Am rupt vreo aparatoare a cutiei de viteze si e posibil sa fi intrat zapada sa inghete dat fiind circulatul pe stradutele necuratate din Bucuresti ?
2. S-a produs vreo fisura ceva si s-a scurs lichidul din cutia de viteze ?
3. E posibil sa fi inghetat lichidu ?
4.Ati patit asa ceva vreodata ?

Multumesc
TheSting
Din pacate ai spart o carcasa.
Sub masina deasupra tobei este o cutie neagra de in care se afla cateva elemente a cutiei de viteza care are rolul de a proteja sio banuiesc ca ai spart capacul si ti-a inghetat trimoneria.
Dar am si un dubiu ca in mod normal aceasta cutie se afla deasupra tevii de la toba de esapament si intre toba si aceasta cutie precum si podeaua masini se afla un scut termic si pt a sparge capacul de la aceea cutie ar fi trebuit sa nu mai ai scutul termic, ceea ce este putin probabil decat daca l-ai scos tu sau l-ai agatat pe undeva (iar daca il agatati sigur il auzeai ca este maricel si trebuia sa cada pe toba si sa faca galagie)

Fisura nu prea se poate produce pt ati curge lichidul deoarece asta insemna sa spargi cutia de viteza ceea ce nu cred.
Shtrumfy
Sa stii ca am inceput sa aud un zgomot de la o vreme la mici denivelari, ca un fel de vibratie asa, dar am dat vina pe niste lucruri nearanjate in portbagaj sad.gif
SandelBS
Eu cred ca bucata aia de plastic este de sub bara fata, in stanga si in dreapta sunt doua astfel de bucati , cea din stanga are deasupra un furtun de la scurgerea de la baterie - sau ceva de genul (nu mai tin minte exact cum era denumirea). Uita-te sub masina si vezi daca iti lipseste. Eu asa am pierdut una (bine ca mi-a adus-o cineva insa nu i-am dat importanta si mi-am dat seama de la ce e cand m-am uitat sub masina ca ieseau niste cabluri) si una nu mai avea mult pana sa cada. Aia se pune in suruburi la loc si m-a costat vreo 60 de lei acum 2 ani (la service Renault).
hellcat
Nu ti-a inghetat cutia si nici nu s-a spart cum se grabesc unii sa-si dea cu parerea...te-ai grabit sa deschizi un topic nou, dupa cum vezi mai era unul de sezon, tot despre cutii blocate care-si reveneau. Problema este zapada adunata in scut care impiedica tija timoneriei in selectarea treptelor.

http://www.reno.ro/CUTIE-DE-VITEZE-RAMASA-...TA-t232697.html
TheSting
Pune o poza cu aceea bucata de plastic ,poate o recunoastem sa-te lamurim de unde este.
z_fdd bacau
aceeasi chestie o patesc si eu dupa ce, de cateva zile, lucrez pe post de plug la deszapezire, ca astia din bacau n-au auzit de utilaje... la mine oricum lipseste orice fel de protecte la levierul de la cutia de viteze... nu am vazut niciodata nimic sa fie pus peste, pur si simplu se vede levierul si cum schimbi vitezele....

si eu am avut probleme zilele astea cu viteza a 5-a, deci cred ca tot de la zapada... dupa ce am fortat levierul a mers fara probleme... asa ca nu-ti face griji, nu cred ca ai vreo problema...in afara de gheata...
Shtrumfy
multumesc mult pentru sfaturi baieti !

si imi cer scuze hellcat dar eu am verificat toate titlurile topicurilor si nu am gasit nimic asemanator ph34r.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.