Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aer rece in loc de cald in compartimentul de jos
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
shoggy
Am cautat un topic similar dar am gasit unul pentru clio si altul pt scenic.Am un megane 2 cu aer conditionat manual. Acum pe gerurile astea,ce conteaza mai mult decat sa ai o temperatura decenta in habitaclu. Daca invart de rotita aceea si stabilesc ca aerul cald sa vina prin duzele mediane si la picioare,sus aerul este cald iar jos ingheti. Daca dau doar la picioare,iar ingheti,dezaburire si picioare..exact! Ingheti iar.La picioarele pasagerului se simte ceva vag dar la picioarele soferului nici nu se simte nimic .Vreau sa mentionez ca pe perioada verii si a toamnei si chiar si acum,circul fara filtrul de habitaclu. Se imbacsise si nu mai baga aer in treapta 4 cu presiune si l am scos amanand inlocuirea lui. sad.gif Ce as putea face si la ce as putea migali prin garaj pentru a remedia problema asta? Va multumesc!
ritter
Un filtru de habitaclu, fara carbon, e fro' 30-35 lei, chiar nu poti lua ? Adika ma gandesc la cat praf iti intra in masina si pe gat .....
aqua
nu chiar, unul simplu e cam la vreo 40 -50 RON, cu carbon de la 60 in sus
oricum ideea sa mergi fara filtru e cam .... o data ca asa cum zice ritter iti intra toate cele pe esofag, apoi in functie de noroc iti mai infunzi si instalatia de climatizare
vezi sa nu fie sarite tuburile care conduc aerul spre picioare
shoggy
Stiu ca prezenta filtrului este esentiala,dar am neglijat,am uitat si tot asa. Nu se pune problema de bani ca nu e scump. Sa inteleg ca e posibil sa fie infundat ceva pe acolo? Deci pe jos cand sus e caldura,se simte un curent rece. Trebuie aerisita instalatia? Am observat ca spatiul destinat acelor furtune este foarte inghesuit.
shoggy
Are cineva ceva poze cu curatarea acestor clapete? sad.gif
ric26ct
Cu sa mergi fara filtru??? Inseamna ca ai opturat cu ceva zona prin care se baga filtrul pentru ca altfel nu vad cum aerul bagat de aeroterma (ventilator) poate ajunge la radiatorul de caldura (vaporiztor) si apoi in gurile de ventilatie (sus , frontal, picioare) . Nu stiu cum e la modelul cu climatizare manual dar la mine daca nu am filtru montat in locasul lui tot debitul de aer iese pe la piciorele pasagerului dreapta fata prin zona lasata fara filtru.
shoggy
Compartimentul filtrului,are un capac care este oarecum etans. In cazul in care se gasesc corpuri straine pe acolo,cum se pot scoate? Are cineva vreo idee?
Hack
Cu aspiratorul.
sandul
Aceeasi problema o am si eu.In partea de sus baga aer cald, iar la picioare baga aer foarte rece....
shoggy
A mai experimentat cineva problema aceasta? Aveti si alte solutii?Pana se mai lasa gerul asta groaznic sa imi pot baga nasul pe la tubulatura pe unde circula aerul si pe la clapetele alea,inchid toate gurile de ventilatie mediene si dau la treptele 3-4,doar la picioare si deabia atunci se mai simte ceva. Incearca si tu "sandul" smile.gif
ric26ct
Deci repet, poate vorbesc prostii dar daca nu ai filtru de polen montat nu are cum sa i-ti ajunga debitul de aer in radiatorul de caldura.
shoggy
Deci repet si eu, nu are ce cauta aerul de orice fel(cald sau rece) in dreapta jos. Cu sau fara filtru circuitul este inchis de acel capac de care spuneam mai sus.
oanavas
eu unul nu am observat nici o diferenta intre filtru de carbon de 60 de lei si filtru normal pe care il atasez la 35 de lei care dupa mine sunt aproape identice.
Wow filtru de carbon suna cool si,,,,? ce pana mea face asta?dupa mine tot filtru e.
DnI
aceiasi problema a avut si masina mea, megane 2 2005, cand am cumparat-o avea facturi de la service unde am vazut ca a fost umblat la sistemul de dirijare al aerului de 2 ori in doar 75.000km
Deci sunt proaste iar aceasta problema este generala .
In shimb este o masina ieftina si economica smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.