Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: DACIA DB 81 LCS
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Claudiu Tanase
Salutare ! La insistentele unui prieten( Cosmin1300) m-am hotarat sa deschid si eu un topic cu dacia mea.. Ea este o dacie din 1995 pe care am primit-o de la varul meu cu 6 luni inainte sa iau permisul, o masina care a avut 3 motoare schimbate(un trecut cu multe belele blink.gif ) Am avut ceva probleme cu instalatia, mi s-a agatat un manuchi de fire de coloana de directie si le-a jumulit pe toate, cu ajutorul lui Cosmin1300 am reusit sa fac si instalatia electrica, si masina functioneaza in parametrii normali, Mi-a reglat-o el ca avea niste probleme cu diuza de la carburator si distanta la platini.

Mentionez ca sunt incepator si va rog sa ma luati usor.. sleep.gif
catalinSV
ar trebui sa ii dai jos patratele-le alea,un bad boy look care e lipit cu cn2-ul,si las-o mai incet cu viteza aia smile.gif
mihai leu
dry.gif Salut colegu. se spune ca cine nu a condus Dacie nu e sofer, Bravo, o sa inveti pe ea meserie, si eu la 18 ani am avut dacii, 2 una din 96 una din 99, adica acum 11 ani
ce sa zic imi este si acum dor sa conduc o dacie in mintile ei, intre timp am trecut la renault
ai grija de ea si daca are tablarie buna pastreaz-o, motorul se face, si tabla dar cu costuri mari daca e gaurita de rugina, o dacie intretinuta nu este chiar un junghi, eu am mers 60 000 km cu o dacie am schimbat doar planetarele ca bateau la 45 000 in rest nimic, motorul torcea,
ca sfat sa pui numai ulei de calitate in ea, si un aditiv de motor eu recomand 2+2 la flacon metalic- pentru motor benzina se pune odata cu uleiul nou, platina straina cu piciorus de ebonita sau aprindre electroninca- gotronic, bujii de calitate ( merg si sinterom dar sa la schimbi la 5000 km) fise bujii noi
si cel mai important : antigel bun, nou mai ales iarna- daciile au o boala sa naclaiasca antigelul
1310CL
Salut !

Eu te-as sfatui sa lasi tiuningul,si asa politia ii atintita pe astia cu daciile..acum e strict treaba ta ce faci cu masina,dar eu unu ti-as recomanda sa o tii cat mai stock,si cu eventuale mici imbunatatiri pe la motor.

Numai bine !
4x4
Dacia e o masina buna pentru un incepator, ajungi sa cunosti multe probleme in ale condusului destul de repede, de aceea trebuie sa fii si atent ce faci ca in afara de centura nu te mai ajuta nimic altceva atunci cand se intampla ceva nasol.
Nu trebuie sa te simti rusinat ca ai masina ta, nimeni nu rade ca, conduci o dacie, rad atunci cand conduci una "tunata".
l@u
QUOTE(4x4 @ 29 Jan 2012, 13:29)
rad atunci cand conduci una "tunata".
*



sau cand faci poze cocastile cu carutza
Shush
QUOTE(mihai leu @ 29 Jan 2012, 12:26)
se spune ca cine nu a condus Dacie nu e sofer
*



Da da, asa e radmasa.gif De unde le tot scoateti ?
Asta e din ciclul : "sofer esti cand ai doua trepte pana sa urci in masina".
Cioby92
Arata bine masina, dar cum spun si baietii mai sus: cat mai originala cu atat mai frumoasa. tongue.gif Dar am o nelamurire, daca zici ca ai facut instalatia electrica, cum se face ca ai 4000 rpm iar presiunea la ulei este 0? iar indicatorul de benzina la fel, chiar daca rezervorul este gol golut, cand pui contactul, acul se misca putin... in plus ar trebui sa iti arda becul cand e gol. In rest, cum este vorba p'aci, multi kmp fara probleme tongue.gif
marksman
E foarte originala cu emblema Renault si proiectoarele de Solenza/Logan.
Cioby92
marksman, daca te referi la afirmatia mea despre originalitate, eu am spus-o mai mult ca un sfat... acum e masina lui si face ce vrea cu ea. tongue.gif
ydaniel
Pentru inceput iti urez bine ai venit si sa nu montezi piese facute de asam-autospeed-ngh-ochi de tigru si altele!
Iulikk
Dar se gasesc si piese "bune" pentru batranele Dacii? Adica... se mai gasesc piese "de origine"?
l@u
toate piesele sunt de origine,acum depinde de origine !
ydaniel
Se mai gasesc,greu spre foarte greu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.