Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme la plecarea de pe loc
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
bobiliky
Salutare,

Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat va rog!

La plecarea de pe loc knd dau drumu la ambreiaj imi trepideaza oare sa fie rulmentul sau palca de presiune?
janos
Discul prezinta deja uzura, trebuie schimbat.
dubluv3
Si spre exemplu,daca ambreiajul patineaza dupa ce se incalzeste masina(30-40 de minute) este tot de la discul de ambreiaj ?
Patineaza numai la plecarile usoare,daca bruschez pleaca bine.
lalucri
QUOTE(bobiliky @ 21 Jan 2012, 21:22)
Salutare,

Ma poate ajuta cineva si pe mine cu un sfat va rog!

La plecarea de pe loc knd dau drumu la ambreiaj imi trepideaza oare sa fie rulmentul sau palca de presiune?
*



E discul de ambreiaj de vina. Asa facea si a mea inainte de schimbarea kit-ului de ambreiaj.

24 Jan 2012, 22:14:
QUOTE(dubluv3 @ 22 Jan 2012, 12:51)
Si spre exemplu,daca ambreiajul patineaza dupa ce se incalzeste masina(30-40 de minute) este tot de la discul de ambreiaj ?
Patineaza numai la plecarile usoare,daca bruschez pleaca bine.
*



Cineva sfatuia pe forum sa verifici patinarea discului tragand frana de mana, introducand in treapta a 5-a si incercand sa pleci. Daca se opreste motorul inseamna ca discul nu patineaza iar daca nu, inseamna ca patineaza.
janos
QUOTE(dubluv3 @ 22 Jan 2012, 13:51)
Si spre exemplu,daca ambreiajul patineaza dupa ce se incalzeste masina(30-40 de minute) este tot de la discul de ambreiaj ?
Patineaza numai la plecarile usoare,daca bruschez pleaca bine.
*



Dilatari de genul acela nu ar trebui sa existe insa stilul de condus poate genera astfel de anomalii daca mergi cu piciorul "parcat" pe pedala de ambreiaj.
Prea putin probabil insa vezi daca mai ai suficient ulei in cutie. Daca mai e un pic atunci poate fi aruncat pe la simering si sa ai acel efect, cu toate ca ar trebui sa patineze de la bun inceput.
theodor2004
Eu zic ca e de la placa de presiune, am mai vazut un caz in care placa se dilata dupa ce se incalzea, (cam 30 min de mers in trafic aglomerat).
Funny era ca la rece mergea bine, dar dupa ce se incalzea placa si se dilata, incepea sa faca figuri. Problema s-a rezolvat prin schimbarea intregului kit (placa presiune, rulment, disc ambreiaj)
Oricum e anormal sa patineze cand eliberezi ambreiajul usor, si sa mearga bine cand il eliberezi brusc (normal ar fi sa fie invers).
Parerea mea strict personala e ca va trebui sa schimbi tot kit-ul (cum a facut si amicul meu). Nu are sens sa schimbi numai placa, sau numai rulmentul, si sa le lasi pe celelalte tot acolo, pt ca manopera desfacerii kit-ului te duce la 450 RON.
Daca te intereseaza de unde si-a cumparat amicul meu kit-ul, imi dai un PM.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.