Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Casti
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2
Arhimede
Poate nu merita un topic, dar nu am gasit in alta parte.

imi puteti recomanda niste casti de calitate, pentru muzica? De preferat de la emag
L!nuX
ce fel de casti ?

wireless sau nu
in ureche sau peste ?


Nu vad marca asta la emag , insa ea este profi si calitativa

http://www.pcgarage.ro/sennheiser/
gabize
Eu folosesc astea de aprox. un an, sunt multumit de ele, in conditiile in care le folosesc la PC, si nu am pretentii foarte mari. Acopera destul de bine toate frecventele, iar raportul pret/calitate e ok. Singurul inconvenient este ca nu exceleaza la capitolul comiditate (strang putin la nivelul urechilor).
Arhimede
casti gen astea. fara microfon, cu fir, pentru ascultat muzica de la telefon.

Am un bon de 100ron la emag si nu prea am nevoie de nimic in afara de casti biggrin.gif
bygy007
depinde de telefon sint casti care au 4 conexiuni , si daca pui cu 3 nu merge bine
bmwh548
Prea putine sunt cazurile de "incompatibilitate". Eu am o pereche de Panasonicuri "dop" de vreo 4 ani si inca isi fac treaba cu brio. Am recomandat Panasonic si altora si nu am primit reclamatii, dimpotriva.
MMVI
am avut o experinta destul de buna cu sony
castile cu mai multe conexiuni sunt cu microfon
astea: "Sony MDR-ED12LPS" sunt mai mult decat suficiente
bmwh548
Vrei sa-ti arat casti cu 4 "conexiuni" fara microfon?
MMVI
pai da, sa vada si ochiu` meu smile.gif
bmwh548
Nu mai am Philipsurile alea cu telecomanda pe fir, le-as fi facut o poza.
UXE
Ma bate gandul sa imi fac un moft.

http://www.bose-romania.ro/casti-audio/onear-2.html



user posted image


A folosit careva orice fel de casca de la Bose?


Eu am am ascultat pana acum la incinte si sunetul era cristal rolleyes.gif
rtBK
eu zic sa le cauti si sa le asculti inainte de achizitie.

Eu de cand am descoperit Koss nu m-am mai uitat la alt brand.
UXE
Unde as putea sa testez niste Bose?


Oricum, am vazut ca nu au microfon. Modelul OE2i ar avea, dar nu le gasesc pe site la importator. Oricum, le voi lua de afara .



PS: ai facut comparatie cu o pereche Bose?
rtBK
bose ( desi nu stiu ce model, recunosc) am ascultat la mediagalaxy din baneasa.


momentan folosesc modelul asta http://www.koss.com/en/products/headphones...n_Ear_Headphone

si ma tenteaza ( si cu microfon happy.gif )

http://www.koss.com/en/products/headphones...Size_Headphones
Liviu
http://www.bose.com/controller?url=/shop_o...=ae2_headphones

Eu pe astea le folosesc (generatia 1) si nu imi trebuie altceva. Sunt usoare, extraordinar de confortabile si calitatea audio este excelenta.
UXE
Le-ai luat cumva din Romania? La noi sunt 730 de lei.

EU as dori casti BOSE , dar pentru PC/Laptop . Sa aiba si microfon pentru ca as vrea sa le folosesc in mare parte la serviciu si uneori am si conferinte.
C a t a l i n
QUOTE(UXE @ 31 Jan 2014, 10:19)
Unde as putea sa testez niste Bose?
*



În aviaonele Lufthansa de exemplu. Au câteva modele QuietComfort 15 drept demo în buzunarele anumitor scaune. Pe mine m-au convins.
Liviu
QUOTE(UXE @ 2 Feb 2014, 16:48)
Le-ai luat cumva din Romania?  La noi sunt 730 de lei.


Nu le-am luat din .ro dar cam tot atat am dat pe ele smile.gif ... Preturile la electronice in .ro nu difera decat marginal de preturile din UE.

2 Feb 2014, 18:04:
QUOTE(C a t a l i n @ 2 Feb 2014, 16:55)
QuietComfort 15

+1 ... recomand
UXE
De acord, dar microfonul inline si butonele de selectare merg numai pe Apple, nu? Sau microfonul merge si pe PC/laptop ?
C a t a l i n
Cam orice laptop contemporan are microfon incorporat, nu?

Cât despre compatibilitatea cu Android, nu stiu. La mine butoanele si microfonul inline merg inclusiv pe laptop, că-i tot cu măr pe spate.
Liviu
Eu am versiunea fara control pe fir. La laptop utilizez microfonul computerului pentru voce iar la telefon/tableta merg orice casti normale .. deci compatibilitatea e asigurata.

Daca vrei totusi cu controale, ele fiind apple, se poate folosi un adaptor care sa treaca pinii in format standard international .. costa mai nimic pe ebay.
IRONICK
QUOTE(C a t a l i n @ 2 Feb 2014, 15:55)
În aviaonele Lufthansa de exemplu. Au câteva modele QuietComfort 15 drept demo în buzunarele anumitor scaune. Pe mine m-au convins.
*



lol .. eu folosesc niste casti active Philips pentru asa ceva
l@u
QUOTE(Liviu @ 2 Feb 2014, 19:15)


Daca vrei totusi cu controale, ele fiind apple, se poate folosi un adaptor care sa treaca pinii in format standard international .. costa mai nimic pe ebay.
*



Cu adaptorul CTIA/OMTP nu o sa mearga si control talk, garantat.O sa mearga castile si microfonul, atat.
UXE
eu vreau sa le folosesc pe un PC.. faza cu laptop-ul pica momentan. SI as avea nevoie de microfon ca mai fac conferite.. That is all!
Iulikk
Ce ati alege intre aceste 3 modele de casti?

1
2
3

Sau altceva pana in max 150 de lei.
kum
Du-te si le asculta pe fiecare in parte (la Altex poti face asta). Nu te lua dupa aspect sau cifrele de pe cutie. Io am vrut sa-mi schimb castile (am niste Sony stil dop) dar nu am gasit nimic sa sune la fel. Si am probat cateva. Am ramas tot la cele vechi.
Iulikk
Nu sunt pentru mine. M-a rugat un amic sa imi dau cu parerea, dar eu nu prea am habar. Pentru mine castile de la aifon sunt de ajuns biggrin.gif . Nu as da 150 de lei pe niste casti nici sa ma pici cu ceara.
AR-18-MOS
QUOTE(Iulikk @ 10 Feb 2014, 23:32)

D-astea am eu. Acu' nu-s io audiofil(ca le folosesc la conferinte pe skype), dar la calitate sunt ca si castile de la aifon, ceea ce, pentru mine, e foarte bine.
Da' daca merita o suta doo'j de lei, nu prea stiu ce sa zic. unsure.gif
SorinCT
Castile de aifon sunt printre cele mai proaste casti ascultate de mine vreodata. Pentru hands-free e oarecum decent dar daca ai pus muzica s-a terminat cu ele, mai bine iti fredonezi singur.
C a t a l i n
Ce model?
vallixx
Strict din cele 3, ia Pioneer-urile, in speta....3-ul.
SorinCT
QUOTE(C a t a l i n @ 11 Feb 2014, 08:44)
Ce model?
*


La batranul meu 4.
AR-18-MOS
N-am specificat, dar eu ma refeream la castile de la 5 si 5s. Sunt total diferite fata de castile de la 4s.
C a t a l i n
Exact. Sunt total diferite. În plus, e vorba de un produs care vine la pachet cu telefonul. Prin urmare trebuie comparat doar cu alte produse similare de la alți producători.

Căștile de 5 și 5s sunt cel puțin foarte comode, în comparație cu ce oferă Samsung & Co pe Androizi. Iar din punct de vedere audio, probabil că toate sunt la fel de proaste.
Liviu
Sa nu uitam o caracteristica extrem de importanta a castilor de iPhone (cele cu care vine telefonul): asculti muzica atat tu cat si cei de langa tine ... grrrr
C a t a l i n
Care model?
SorinCT
Ala care nu e conceput "sa iti intre sunetul in ureche" dupa cum spunea in keynote.
Liviu
QUOTE(C a t a l i n @ 11 Feb 2014, 16:50)
Care model?
*


Orice model. Ascult in fiecare zi muzica de la iphonisti cu casti originale ... ambele modele (ca-s numai 2).
C a t a l i n
Nu's numai 2. Sunt 3: modelul vechi ce venea cu telefoanele și iPod-urile până la 4S inclusiv, modelul nou - earPods de la 5 și 5S, și mai există In-Ear Headphones făcute tot de Apple.

Problema de care spui ține de volumul la care se ascultă...
Liviu
Indiferent de volum, când ai căști, oricare ar fi ele, sunetul trebuie sa rămână în ureche.
Orice casca ce nu tine sunetul în urechea ascultătorului este o casca proasta.
C a t a l i n
Indubitabil.
AR-18-MOS
Bre, Liviu, poate ar fi o idee sa lasati zanganelile din urechi si sa socializati. tongue.gif Asa nu o sa va mai deranjeze volumul din casti. smile.gif
Liviu
Bre, eu vorbesc de poluare fonica în timp ce merg sau ma întorc (de) la munca. Faptul ca eu ii aud pe ceilalți înseamnă că nu am căști... dar nu îmi fac griji, au alții și ptr. mine :-).
AR-18-MOS
Aham! Inseamna ca acolo e foarte liniste pe strada. smile.gif
Liviu
În autobuz și în tren, da :-)
M i h a i
QUOTE(Liviu @ 11 Feb 2014, 16:48)
Sa nu uitam o caracteristica extrem de importanta a castilor de iPhone (cele cu care vine telefonul): asculti muzica atat tu cat si cei de langa tine ... grrrr
*


radmasa.gif hai mai Liviu, numai posesorii de iphone sunt surzi?Să nu imi spui că la samsung , motorola ori htc nu se aude in jur smile.gif . La modelul ăsta de căști contează căt de sus este volumul, ce sunet să izolezi cu ''earphones'' ?Dacă asculți cu volumul recomandat nu se mai aude nimic in jur, dacă il dai mai sus se aude in jur (dacă este liniște) la toate modele de genul.Chiar si la Bose quietcomfort 20i auzi ce ascultă vecinul de metrou' dacă dă volumul sus. Căștile de la 5 si 5s se aud peste majoritatea care vin cu telefoane, se aud peste cele de la S4 si One, binenteles că nu sunt senzationale că doar nu le comparăm cu bose quietComfort 15 ori cu Denon AH-D7100 icon_mrgreen.gif , dar pentru niște căști care vin cu un telefon sunt foarte ok, peste medie.
Liviu
Castile alea gen "dop" nu se aud in afara oricat de tare le-ai da. Castile "over the ear" proiectate bine nu se aud in jur (bose quiet comfort 15 nu se aud deloc chiar la volume mari).

Oricum, calitatea sunetului reprodus nu are nimic de a face cu izolarea proasta .. ambele sunt independente. Nu zic ca nu se aud bine castile de la iPhone ... dar izolarea fonica este 0.
C a t a l i n
Căștile "gen dop" făcute de Apple nu sunt incluse în pachetul telefonului, se pot cumpăra separat.

http://store.apple.com/us/product/ME186LL/...nd-mic?fnode=49
Iulikk
Exista vre-unele cu care pot controla melodiile? Adica sa aibe niste butoane pe fir cu care sa pot schimba melodiile. Pana si la Nokia 5800 aveam asa ceva sad.gif .
l@u
da, cele cu control talk, merg pe mar .

@ Catalin decat alea mai bine mai pui 70 lei si iei ceva mai bun
http://store.apple.com/us/product/HE820VC/...phones?fnode=3d
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.