Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pinion Treapta 5
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
boditza
Se poate schimba pinionul de trapta a 5-a la un megane benzina cu unul de diesel?? Am urmarit cu mare interes evolutia threadului la logan si se poate, relativ usor si cu destul de multe avantaje. Mie unu mi se pare destul de mult viteza motorului la 100km/h de putin peste 3000rpm. Eram curios daca a incercat cineva ceva asemanator
Boby's
da se poate dar nu o sa mai atinga viteza de 195km \h si trebuie sa mergi multi mai lung cu viteza 4 ,parerea mea ca nu renteaza
ritter
adica vrei sa spui ca ai atins 195 km / h cu 1.6-ele benzina ?
cj98czh
195 pe ceas poate biggrin.gif ca real nu cred biggrin.gif
DanCVA
Este viteza maxima data de producator pentru Megane 2.
boditza
pai oricum cu a 4-a merg in orice depasire pana la 120... deci nu ma afecteaza iar viteza maxima poate o sa am de 2-3 ori ocazia sa o fac, in rest merg intre 90 si 140km/h. si daca nu as mai prinde 195 ma multumesc si cu 170 smile.gif. stii cumva de la ce cutie trebuie sa fie?
cj98czh
Da te-ai gandit, ca poate, motorul tau nefiind "dotat" cu un cuplu mare, trebuie turatie?


Se prea poate ca masina ta sa consume mai mult decat inainte cu modificarea care vrei sa o faci... pentru ca motorul nevand turatie si cuplu suficient se va chinui ....

Mi-e greu sa cred ca armata de ingineri care au proiectat masina sunt habarnisti .... si romanul este mai destept ca ei .... daca era o solutie ok o puneau ei de la inceput ...
Catalinmodena
Daca a mers pe 1.4 de 75hp de pe Logan cred ca-i ok pe cel de 1.6 de pe megane.

Acum,am auzit si eu de chestia asta:deci,se pune pinion de treapta a 5-a de diesel pe benzinar,nu?Avantaje,turatie mai redusa,deci si consum mai mic.Mai sunt si alte avantaje?
boditza
@cj98czh ai citi topicul de la logan? niciunu nu s-a plans de un consum marit chiar si la 1.4 si nu stiu daca ai avut ocazia sa mergi cu un logan de 1.4 cu treapta a 5-a la 100km/h sa vezi ca nu poate face nimic. nu ca a 4-a ar fi mai buna dar totusi. deci ala duce clar lipsa de cuplu din proiectare.
ritter
Mi se pare un topic gen "ma mananca, deci ma scarpin". Scuze.
Daca masina este proiectata si facuta din fabrica intr-un fel, ce tot incercati sa corciti piesele de la benzina cu alea de la diesel ?!
Acuma serios....stam sa vorbim vorbe, cu cineva care nu are ce face.
boditza
@ritter e problema fiecaruia ce face la masina lui. daca nu vrei sa spui nimic bun sau macar la subiect nu vad rostul posturilor. ideile fiecruia sunt diferite
ritter
Da, dar a ta e diferita total de o logica normala excl.gif blink.gif
boditza
QUOTE(ritter @ 15 Jan 2012, 12:10)
Da, dar a ta e diferita total de o logica normala  excl.gif  blink.gif
*



iti multumesc pt pareri dar te-as ruga de acum inainte sa nu le mai expui pe threadurile mele
ritter
Gata sefu' !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.