Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ESP or not ESP
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
ultravox
Salut.
Sunt posesorul unui Megan 2.1 SH si nu am idee cum pot sa aflu daca masina este echipata cu ESP. Fara sa ma deplasez la service. Stiu ca are ASR (controlul tractiunii cu buton si indicator On/Off), sistem de franare TWR si asistenta la franare de urgenta.
Multumesc.
DanCVA
Daca are ASR are si ESP la pachet.
connectorxp
ESP-ul se face vazut prin prezenta unui buton langa potentiometrele de la reglaj faruri si intenistate lumina panou instrumente:

[attachmentid=1627777623]

In cazul de fata, fotografia prezinta o masina echipata cu faruri cu Xenon si ii lipseste reglajul manual pentru inaltime faruri, dar pentru a-ti face o idee, este buna.

Pentru a-l dezactiva trebuie apasat putin mai lung, in cazul in care este dezactivat ti se va aprinde o pictograma pe bord si eventaul va fi afisat un mesaj de atentionare pe display-ul masinii.
ultravox
@DanCVA - este o informatie utila! (mai ales in plina iarna)
@connectorxp - stiu astea, este a doua iarna cu masina dar nu eram sigur ca are pe langa ASR si ESP.
Multumesc!
connectorxp
ASR-ul vine la pachet pentru Renault, la VAG, este invers, ASR-ul se vinde separat/vine in standard pe masini si ESP-ul este optional/standard in functie de echipare/cutie de viteze.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.