Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot sportiv la acceleratii bruste
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
styucu
Salut.De cateva zile,mai bine zis dupa efectuarea reviziei( schimb ulei si filtre), am constatat un zgomot ca de "bolid" la accelerare,un zgomot sportiv,surd.Asta nu se intampla la 1700 de ture,deci am eliminat fulia.De obicei se aude la peste 2000 de ture,dar si sub 1500,insa,repet,doar cand bag piciorul puternic in acceleratie.motorul este 1.4 16 v,2005.Mentionez ca am 110.000 km,dar nu am schimbat pompa de apa si nici cureaua la alternator,pana acum,doar distributia.Astept pareri.Zilele urmatoare voi merge la reprezentanta din constanta pt o verificare amanuntita.
ssilviu
Poate nu þi-au mai pus filtrul de aer la loc biggrin.gif
hellcat
Verifica rezonatorul filtrului de aer sa fie fixat corespunzator, daca e desprins se produce un astfel de zgomot reclamat.
styucu
cum se desface,mai precis cu ce chei,sa vad filtrul de aer?

5 Jan 2012, 14:02:
ce este rezonatorul,mei precis?imi cer scuze pt ignoranta mea,dar nu ma prea pricep.
Hack
[attachmentid=1627776762]
styucu
hellcat,ai avut dreptate.rezonatorul nu era fixat si de acolo era problema.Ms frumos pt ajutor.Sanatate.
s.stefan15
Salut,
Ieri verficand una alta am sesizat o problema. La accelerare se aude un suflu puternic de aer. Am pus pe cineva sa tot accelereze, m-am uitat, am ascultat dar nu am reusit sa-mi dau seama de unde poate proveni.
Mentionez ca in situatia in care motorul este tinut turat, nu se se sesizeaza pe cand la acceleratie brusca apare imediat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.