Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bec ars faza scurta dreapta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
mariusik88
Salut,

Masina Symbol 2008, 1.4 8v benzina FIDJI

Am si eu o problema. Cand am plecat aseara cu masina am vazut ca faza scurta de pe partea dreapta nu functioneaza, cand m-am uitat am vazut ca un fir roz este rupt (ros de un soarece). M-am dus azi la un service si mi-a zis ca firul ala e de la reglarea farurilor, l-a lipit si izolat. Mi-a schimbat becul cu H7 de la Hella si a mers bine. Cand am plecat in seara asta de la munca a mers fara problema, pana cand am ajuns acasa si am observat ca becul nu se mai aprinde. Pe drumul munca->acasa in masina am dat drumu la casetofon si la caldura.
De ce imi arde becurile in ritmul asta ? sad.gif

Am masina de 2 ani si nu mi-a mai facut niciodata asa.


multumesc
TheSting
In jargou "iti baga prea mult curent" smile.gif))) radmasa.gif Trebuie verificat cablajul si implicit lipitura care ti-a facut-o ala ,apoi sigurantele. Dar verifica cablajul foarte atent.
mariusik88
sa-l verific sa nu aibe alte locuri in care e intrerupt ?


sigurantele sunt cele "originale".
TheSting
Sa-l verifici sa nu aibe un scurt pe undeva sau lipitura care a facuto so fii facut de mantuiala ,iar sigurantele chiar daca sunt de mantuiala sa nu ai probleme cu ea,schimbo si cu alta siguranta cu aceeasi amperi si vezi cum reactioneaza. Dar totusi verifica bine cablajul ca sincer eu cred ca m-ai ai un scurt pe undeva. Pleci frumos de la far si iei fiecare cm a cablajulu si-l studieji bine.
mariusik88
Acu am venit de la service, becu de mi l-a pus ieri avea un defect din fabrica (i s-a desfacut un piciorus). Imi cer scuze ca am deschis un topic pentru asta. Ma bucur ca a fost doar atat.
Multumesc pentru raspunsuri si pentru ajutor.


Sarbatori Fericite.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.