Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rămân 18 milioane de români fără semnal la telefonu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
IRONICK
QUOTE
ANCOM va decide și termenul în care Orange și Vodafone sunt obligate să elibereze o porțiune din spectrul radio utilizat în prezent. Cei doi operatori contestă perioada de un an, susținând că vor înregistra costuri uriașe.
Ce chitre, au uitat cand castigau pe rupte (si inca mai fac asta).
aleksanders
o stire de tot kk..tul - nu exista 18 mil de romani care sa detina un telefon mobil - este vorba de 18 mil de cartele fie ele sub forma de abonament sau pre-pay.... suntem de tot rahatul daca si in ziare financiare incepem sa cautam senzationalul
bobo77
Nu-mi pare ca urmareste senzationalul.
T.rac3Er
vad ca am semnal. sa inteleg ca au inchis gura si au acceptat?
aleksanders
6,4 mil euro pentru inca un an de licenta biggrin.gif
ssilviu
Ca la Românica. Puteau să vândă fiecare licență cu cel puțin 1 mld de dolari. Pentru 10 ani. Dar na, mai bine câteva milioane la persoanele care trebuie și pe urmă doar 6,4 mil pe un an. Bătaie de joc.
IRONICK
QUOTE(ssilviu @ 5 Jan 2012, 12:17)
Ca la Românica. Puteau să vândă fiecare licență cu cel puțin 1 mld de dolari. Pentru 10 ani. Dar na, mai bine câteva milioane la persoanele care trebuie și pe urmă doar 6,4 mil pe un an. Bătaie de joc.
*
Preturile astea se reflecta mult mai mult in preturile pachetelor oferite, decat in pretul unui duster. Daca la ala ai o marja ametitoare, in telecomunicatii castigul nu este la fel de mare.
ssilviu
Ești orbit de ura față de Dacia tongue.gif

Vezi aici:

Orange a obținut anul trecut un profit net de 221,8 mil. euro în timp ce Vodafone, al doilea jucător de pe piață, a făcut un profit net de 115,6 mil. euro.

Când o să facă Dacia un profit de 221 de milioane de euro pe an? Știu, o să-mi bagi placa aia cu diminuare profitului prin contracte de consultanță cu firma mamă. Stai liniștit, se practică asta peste tot, chiar și în comunicații. Păi în condițiile în care au profit de 220 de mil de euro, o licență de 1 mld de euro mi se pare rezonabilă, ii lasă cu mulți bani de profit oricum.
IRONICK
Vai, Dacia sustine 30% din Renault cu profitul ala? nu crede.gif

In telecomunicatii nu prea ai ce sa misti, ai doar doua posibilitati: contractori pentru dezvoltarea retelei si contractori pentru support. Cum este Ericsson la noi, da a facut angajari la greu ca sa intretina retele din diferite tari. Gen H3G din Italia, prin Africa, Uk, etc

QUOTE(ssilviu @ 5 Jan 2012, 12:37)
Păi în condițiile în care au profit de 220 de mil de euro, o licență de 1 mld de euro mi se pare rezonabilă, ii lasă cu mulți bani de profit oricum.
*
Dar o liceenta pentru un milion de subscriberi pe hlr cat crezi ca costa? Dar o liceenta pentru 5 sms-uri in plus pe secunda cat costa? Dar niste node B-uri? Ai idee cat costa un DRC (disaster recovery center)? Ce insemna sa iti dublezi echipamentele intr-o retea? Sunt unele echipamente care cost cat flote de loganuri.
Orange oricum functioneaza tot dupa aceeasi reteta fratuzeasca.
ssilviu
Puțin îmi pasă. Mă uit la rezultate. Iar rezultatele vorbesc. Și ar vorbi și mai mult dacă de exemplu Vodafone ar fi suficient de deștept să-și externalizeze unele activități, față de cum se încăpățânează să procedeze acum. Începând cu billingul lor de trei lei. Când Ericsson ar face chestia asta de 5 ori mai bine și foarte probabil la costuri mai reduse.

PS. Ți-a luat ceva să editezi postul ăla. Nu-mi spune că după 3 ore ți-a venit replica suplimentară în cap, nu? wink.gif
IRONICK
Vodafone a inceput sa dea niste gherle in privinta retelei in ultimul timp destul de mari. Si vb. de lucruri elementare gen location update, hand over, ...
ssilviu
Acum câteva zile mare parte din București a rămas fără acoperire ... deci ... Vodafone se pare că e chiar mai francez decât Orange.
IRONICK
Le pica si lor un rnc si gata.
mrkiry
Stire demna de otv wacko.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.