Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: R21 filtru habitaclu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
R21_bop
Salutare dragi colegi! Am si eu o intrebare daca stie cineva 1,7 hatchback are filtru pentru habitaclu? Am senzatia ca nu mai baga aer cum trebuie ventilatorul in interior si cred ca sa infundat aerisirea sau are vre-un filtru ceva care sa retine aerul nu pot sa-mi dau seama ce e acolo.
b06fcn
Din pacate, R 21 nu are filtru de habitaclu...pe vremea cand a fost conceputa masina asta aerul era mai curat... smile.gif
Daca ti se pare ca nu mai baga aer cum trebuie, pot fi doua probleme:
- a intrat mizerie in gura de admisie a aerului (pentru asta trebuie sa demontezi grila de la stergatoare - are niste cleme cu care e prinsa de parbriz, au cap de surub in cruce, care se desurubeaza la 90 de grade si permite scoaterea grilei, dupa ce in prealabil ai demontat stergatoarele. Dupa demontare, in functie de echiparea masinii cu aer conditionat sau doar ventilatie, vei vedea gura de admisie sub parbriz si ventilatorul, pe la mijloc daca nu ai aer si in partea pasagerului daca ai aer conditionat. Baga un aspirator pe acolo si curata bine);
- ventilatorul este defect sau are palele rupte, ori motorasul este uzat sau ancrasat si nu mai merge cum trebuie (pentru asta trebuie demontat ceva mai mult, ca sa ai acces la blocul de ventilatie-climatizare (consola centrala, partea inferioara a bordului).
R21_bop
Multumesc pentru sfaturi o sa ma pun sa desfac grila de la stergatoare ca de acolo ar trebui sa fie. Masina e simpla fara aer conditionat. Ventilatorul se aude la fel dar in timp (in decurs de 5-6 ani ) a inceput sa bage din ce in ce mai putin aer si cred ca de la praf si cu mizerie sau astupat gurile de aerisire. Ma mai trezeam cateodata cu cate o frunza pe aerisirile din bord.
b06fcn
Atunci e clar ca e de la frunze si alte mizerii. Un sfat, desfa cat mai repede, ca poti sa ai surpriza sa se arda motorasul de la ventilator, daca au intrat si chestii mai mari...eu am gasit chiar si crengute la mine...
aurel82
din cauza mizeriilor si a proastei ventilatii eu am ars 2 termo-rezistente(sau diode) nu stiu exact ce sunt.dar ca sa faci asta trebuie sa dai jos din interiorul masinii
eu la cealalta a mea am cumparat radiator nou ca nu aveam caldura, dar de fapt era o carpa acolo biggrin.gif
R21_bop
Si o poza facuta cu telefonu samptamana asta.

8 Jan 2012, 16:44:
Pana la urma azi daca a fost soare afara si am avut timp liber m-am apucat sa desfac sa vad ce are de nu mai baga aer suficient ventilatorul din habitaclu. Si ce credeti ca am descoperit ? Renault-ul 21 pana la urma are filtru de habitaclu si arata ca in pozele atasate mai jos. Pana la urma de la acest filtru nu mai baga aer cum trebuia in interior si nu mai zic ce am gasit in el era plin de frunze, panza de paianjen si de praf. Dupa ce l-am dat jos sa il scutur am dat drumu la ventilator fara el si baga aer de nu poti sa stai pe canapea la ultima treapta.
b06fcn
Filtrul ala nu este un echipament de origine, probabil era ceva after-market, daca judecam dupa eticheta de pe el. Oricum, bine ca ai curatat acolo.
Cobra-rx8
Ai curatat filtrul sau l-ai inlocuit?
R21_bop
Doar l-am curatat si l-am pus la loc, iar azi am fost la 2 magazine mari de piese auto din oras sa-l comand si nu au gasit nici un reper chiar si original renault. Am sa incerc sa merg si la reprezentanta renault sa vad ce imi spun.
Cobra-rx8
Pe el nu are nici un cod nimic??
R21_bop
Nu are nici un cod nimic.
b06fcn
Nu este piesa de origine, o fi ceva accesoriu dedicat gen Norauto sau similare. Ideea este buna insa
Cobra-rx8
Pai cred ca o sa imi improvizez si eu un filtru de genul acesta pentru ca am mereu bordul plin de praf oricat de mult l-as sterge,si se simte ca aerul e plin de praf
R21_bop
Cand am fost la magazinul de piese auto nu stiau ce sa imi comande din program pentru ca in dreptul acelui filtru nu avea nici un cod. Asa ca mi-au spus ca s-ar putea sa vina odata cu suportul de prindere al filtrului dar nu erau siguri. Pana la urma a ramas sa merg la reprezentanta RENAULT zonala si sa intreb dar nu prea am avut timp ca am fost foarte ocupat zilele acestea. Nu prea mi se pare sa fie improvizatie pentru ca acest filtru are o guma de cauciuc de jur imprejur si se mufeaza acolo pe pozitie si pe langa asta are si un suport care vine deasupra lui si se prinde in 2 piulite.
R21_bop
Ma poate ajuta cineva cu mai multe detalii cum as putea sa schimb radiatorul de incalzire din interior (caloriferul) de exemplu ce suruburi ar trebuie sa desfac mai exact sa nu ma apus sa demontez ce nu trebuie. Cateva sfaturi mi-ar fi de mare ajutor.
turbodxman
Arunc o privire in manualul de reparatie, pentru a avea confirmarea profesionistilor si iti spun eu.
Pana atunci spune-mi te rog unde ai gasit radiatorul (aka caloriferul) si cat costa.
aurel82
Salut,
ieri am fost la Norauto si nu au filtre de habitaclu pt R21, nu am gasit nimic
daca era cumparam vreo 3
R21_bop
100 lei caloriferul nou de la un magazin din braila.
turbodxman
OK.
Multumesc.
Revin maine seara cu informatia de care ai nevoie...azi nu am avut timp.
R21_bop
Ceva sfaturi nu a desfacut nimeni radiatorul din interior?
b06fcn
E simplu si complicat in acelasi timp, pentru ca trebuie demontat bordul cu totul, scoasa unitatea de incalzire/ventilatie si abia apoi poti schimba caloriferul. Vezi in manualele de reparatii atasate cum se face (intai 218 pentru demontat bordul si apoi 216 pentru radiator). Bafta, mie la prima demontare de bord mi-a luat o jumate de zi...
[attachmentid=1627835553] [attachmentid=1627835554]
R21_bop
Multumesc pentru ajutor! Inseamna ca am ceva de lucru cred ca imi trebuie o zi sa-l schimb.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.