Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema senzor presiune
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
crystygye
Buna ziua! Am un Renault Symbol 2007, 1.5dci, 60kw/82cp.

Mi-am achizitionat si eu acum aprox 8 luni masina de la avatar (stare distrusa total = motor spart, lucruri lipsa, parbriz spart, oglinzi furate, etc) dar am reusit sa o conditionez 80% (am schimbat motorul si multe altele).

Am o problema la motor. Nu vrea sa treaca peste 130km/ora in nici un fel. Am fost la un amic la service si mi-a pus testerul pe ea astazi. (o eroare am reparat-o pe loc.am ramas cu doua: vezi poza atasata)

A dat o eroare la senzorul de presiune (cel de aer cred, ca pe acolo am lipsa ceva).

Asta este eroarea:
"DF115 Inlet manofold Active / pressure sensor circuit, Permanent low level"

Mi s-a spus ca am lipsa senzorul de presiune de la galerie, cel care citeste informatiile legat de aer si le da la calculator. Iar calculatorul neavand informatiile aerului, ma limiteaza ca sa nu sparg pistoanele sau sa pateasca ceva motorul. Colegul de la service m-a pus sa intreb posesori de 1.5dci sau sa vad pe o masina ce senzor si unde lipseste, ca in zona aceea trebuie sa fie.

Stiu sigur ca este un senzor prins de cutia filtrului de aer (am surubul si piulitza acolo) dar senzorul lipseste, iar un cablu cu mufa sta degeaba ca nu e senzorul = acest senzor lipsa este cel din poza atasata. Despre acest senzor este vorba? sau mai este un senzor pe furtunul dintre turbina si admisie/galerie? (acel furtun gros in forma de "U")
Yan78
Ala este senzorul . Cauta il tutoriale la schimbare filtru de aer si vei vedea si alte poze cu el smile.gif
crystygye
Din cauza acestui senzor am problema vitezei? El este sigur senzorul de presiune? Inteleg si mi se pare logic sa fie problema dintr-un senzor lipsa, care i-ar da calculatorului informatii legate de aer, iar calculatorul ar stii sa faca amestecul si toate cele, ca masina sa mearga normal. Dar vreau sa fiu sigur ca el este problema. Sunt sceptic deoarece vad senzorul montat in exteriorul cutiei filtrului de aer si nu stiu cum ar stii informatii legate de aerul si presiune.

Imi puteti da un link cu el intr-un magazin online?
Pe autokarma am gasit doar asta legat de temeperatura/aer:
http://autokarma.ro/Produse.aspx?TipautoId...20aer%20admisie

Iar in program de piese auto Elit am gasit asta (vezi poza atasata). Este diferenta mare de pret dintre cele doua.
verde
Asta e la mine pe masina )))))65CP(((((( poate pe 85 e alt cod. Depinde ce motor ai acuma. Ala da informatia de supra/presiune aer in admisie. Pe la finalul pdfului gasesti gama renault cu Thalia , corespondentul Symbolului cu codurile , ptr ca sunt 2 coduri acolo. Si pentru curiosi am pus si word.doc

1 Dec 2011, 22:09:
0 281 002 552 dar verifica la cineva cu dci85.
S4b1n
Ma uit eu maine la mine. Sa inteleg ca e cel incercuit cu rosu, in dreapta cutiei filtrului de aer?
verde
Dumnealui este.
S4b1n
Poza cu senzorul. Bafta
crystygye
Multumesc frumos de tot de ajutor. Voi printa poza si voi cauta senzorul. Inca o data multumesc.
Vad ca am lipsa si acel furtun de jos.

Deci codul este sigur 0 281 002 583 da? ca vad ca la ambele masini ale voastre au acelas cod.deci nu cred ca are cum sa fie codul gresit.
espacern
QUOTE(crystygye @ 5 Dec 2011, 13:28)
Deci codul este sigur 0281002583 da?

Codul ala este de Bosch.
Codul original Renault este cel care incepe cu 82......de mai jos.

@+
crystygye
Gata. L-am achizitionat de la un amic cu 100 ron cu tot cu acel furtun.

O singura rugaminte mai am.Am nevoie de o poza, cu capul celalalt al furtunashului, sa stiu exact unde intra.Multumesc tuturor de ajutor!
crystygye
M-am descurcat. L-am montat, am pus testarul pe masina, 0 erori.
Masina merge cum trebuie acum!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.